„Zlato“ pre pracovisko vodiča

Nákladné vozidlá

„Zlato“ pre pracovisko vodiča

Inovatívny koncept zobrazovania informácií a ovládania v novej generácii nákladných vozidiel MAN získal zlaté ocenenie v rámci súťaže German Design Award 2021 (Nemecká cena za dizajn) v kategórii Výnimočný produktový dizajn. Rozhodla o tom medzinárodná porota zložená z 38 odborníkov.

„Zlato z German Design Award je najvyšším vyznamenaním, aké môže výnimočná, komplexná a inovatívna dizajnérska práca získať. Držitelia zlatej ceny sú priekopníkmi a lídrami, ktorí poskytujú dôležité stimuly pre celé priemyselné odvetvia,“ hovorí Lutz Dietzold, generálny riaditeľ Nemeckej rady pre dizajn. Dodajme, že German Design Award je popredným medzinárodným ocenením a patrí k najuznávanejším dizajnérskym súťažiam na svete. Po ocenení Red Dot Design Award je to druhé významné uznanie dizajnu pracoviska vodiča v novej generácii truckov MAN.

Mimoriadnu dôležitosť ďalšieho ocenenia, ktoré získal produktový rad truckov uvedený na trh začiatkom roka 2020, zdôraznil Dr. Andreas Tostmann, predseda predstavenstva spoločnosti MAN Truck & Bus: „Nová generácia truckov MAN poskytuje našim zákazníkom maximálnu podporu v ich každodennej práci. Naši vodiči najlepšie vedia, ako má vyzerať perfektné pracovisko. Preto sme ich pozorne počúvali a navrhli ho podľa ich predstáv. Tým viac nás teší, že nové pracovisko teraz oceňuje aj množstvo odborníkov na dizajn. Z toho vidieť, že sme na správnej ceste!“

Intuitívne ovládanie, špičková ergonómia

Počas vývoja novej generácie truckov zapojil MAN vyše 700 šoférov nákladných vozidiel do rozličných typov modelových štúdií, simulátorov i testovacích jázd. Skúsenosti profesionálnych vodičov uplatnil pri riešení a dizajne nového pracoviska s tromi nezávislými systémami: 1. prístrojové vybavenie, 2. mediálny a navigačný systém s 12,3-palcovou obrazovkou a inovatívnym ovládačom MAN SmartSelect, 3. vnútorný diaľkový ovládač na využívanie funkcií súvisiacich s pohodlím a zábavou priamo z odpočinkovej zóny. Každý systém má svoju vlastnú logiku špecifickú pre truck, ktorá je ale zároveň integrovaná do holistického konceptu interakcií.

Vďaka tomu môže vodič intuitívne ovládať množstvo asistenčných funkcií novej generácie truckov MAN a vozidlo viesť bezpečne aj hospodárne. Experti na ergonómiu navrhli všetky ovládacie prvky tak, aby neodpútavali pozornosť od situácie na ceste. Úrovne umiestnenia zobrazovacích prvkov a spínačov sú od seba navzájom oddelené, takže vizuálne informácie má vodič čo najbližšie k čiare priamej viditeľnosti a ovládače umiestnili dizajnéri tak, aby sa dali pohodlne dosiahnuť zo sedadla. Výborným príkladom takéhoto prístupu je MAN SmartSelect, ktorý vďaka kombinovanej funkcii kruhového ovládača a tlačidla iba minimálne rozptyľuje vodiča pri používaní informačno-zábavného a navigačného systému. Ďalšou veľkou výhodou nového pracoviska je, že každý vodič má k dispozícii rovnakú úroveň komfortu pri ovládaní vozidla – bez nutnosti dlhého vysvetľovania, bez ohľadu na vek, profesionálne skúsenosti alebo na vzťah k technike. Vďaka tomu je nová generácia truckov MAN trvalým príspevkom k zjednodušovaniu čoraz náročnejšej každodennej práce vodičov.

Nemecká rada pre dizajn pôsobí od roku 1953 ako expertné centrum pre komunikáciu a šírenie vedomostí o dizajne, vývoji značiek a inováciách. Od roku 2012 udeľuje medzinárodne uznávanú German Design Award výrobkom a službám z oblasti komunikačného dizajnu, pričom súťažné kategórie sú tri: „Výnimočný produktový dizajn“, „Výnimočný komunikačný dizajn“ a „Výnimočná architektúra“.