Zdokonalená aerodynamika redukuje spotrebu

Nákladné vozidlá

Zdokonalená aerodynamika redukuje spotrebu

Okrem efektívneho pohonného reťazca hrá pri znižovaní spotreby dôležitú úlohu aj aerodynamika. Čím hladšie je obtekanie vzduchu okolo vozidla, tým menej paliva spotrebuje.

V porovnaní s predchádzajúcim produktovým radom je dizajn kabín novej generácie truckov MAN prepracovaný aj s ohľadom na čo najnižší aerodynamický odpor. Napríklad zúžené kryty spätných zrkadiel prispeli k zníženiu čelenej plochy vozidla. Aerodynamické prvky na prednom paneli novej kabíny vylepšili prívod vzduchu k chladiču a do priestoru motora. Rozšírením elementov, ktoré nasmerujú pozdĺžne prúdenie vzduchu okolo dverí, sa dosiahla menšia miera špinenia bokov karosérie a „vzduchové clony“ na rohoch nárazníkov optimalizujú aerodynamiku spodnej časti vrátane oblasti nástupu. Výstupky za oknami, ktorým sa interne hovorí „aero kupoly“, patria k typickým vizuálnym prvkom dizajnu rodiny truckov MAN pri pohľade zboku. Po zredukovaní z piatich na tri sú tieto usmerňovače vzduchu ešte účinnejšie. Nové strešné spojlery a bočné klapky majú kľúčovú úlohu pri efektívnom usmerňovaní prúdu vzduchu smerom k návesu a minimalizovaní nežiadúcich turbulencií.

Miera, akou zdokonalená aerodynamika prispieva k úspore paliva, je ovplyvnená predovšetkým rýchlosťou jazdy a čím hladšie obteká vzduch okolo vozidla, tým menej paliva spotrebuje. Z vylepšenej aerodynamiky novej generácie truckov MAN profitujú hlavne modely vyvinuté pre vnútroštátnu a diaľkovú prepravu.