Začiatok novej éry

MAN Lion’s City

Začiatok novej éry

Na jeseň tohto roku príde na scénu kompletne novo vyvinutý mestský autobus MAN Lion’s City. Početné technické inovácie uplatnené v interiéri aj na karosérii sú navzájom prepojené novým dizajnom MAN.

Počas testovania bol nový MAN Lion’s City starostlivo skrytý. Teraz sa však opona postupne dvíha, aby odhalila kompletne prepracovaný city-bus, ktorý kumuluje silné gény predchádzajúcich autobusov MAN. Vývojový tím svoje úsilie zameral na hospodárnosť prevádzky, komfort cestovania a ergonómiu, pričom vytvoril nové štandardy pokiaľ ide o komponenty, napríklad náklady na životný cyklus pracoviska vodiča alebo osvetlenia. Súčasne s týmito aspektmi MAN Lion’s City už teraz spĺňa okrem aktuálnych legislatívnych noriem aj tie predpisy, ktoré vstúpia do platnosti v budúcnosti.

Prichádzajúci Lion’s City hovorí novým dizajnovým jazykom MAN. Charakterizuje ho celý rad pútavých štylistických prvkov: výrazné reflektory s integrovanými dennými LED svetlami vo forme prúžku, honosná čierna predná maska a chrómované lemovanie, ale i veľkoplošné, dolu pretiahnuté bočné okná. Avšak nielen toto dodáva vozidlu pôsobivú dynamiku, zaujímavé sú aj delené vonkajšie panely karosérie, čím sa zlepšujú náklady na životný cyklus. Zadnú časť nového modelu MAN Lion’s City si s ničím nepomýlite. Je čisto a originálne vyriešená, ale súčasne klasicky usporiadaná, aby bol perfektný prístup k rôznym komponentom.

Typickým konštrukčným prvkom sú posúvacie bočné dvere s elektro-hydraulickým pohonom exkluzívne vyvinuté pre MAN. Pohybujú sa mäkko a hladko, potrebujú menej priestoru vonku aj vnútri, sú ľahšie o 15 kg a vďaka modulárnym komponentom bude údržba jednoduchšia.

Nový autobusový dizajn MAN priam žiari a je jasne identifikovateľný. Príkladom je predné a zadné osvetlenie. Technológiu LED totiž nevyužívajú len denné svetlá, ale po prvýkrát sú k dispozícii reflektory kompletne vybavené LED. Nové zadné skupinové svetlá sa budú dodávať štandardne s LED. Aj v interiéri je aplikovaná zostava LED pre rovnorodé nepriame osvetlenie a voliteľné svetlá Ambiente vytvárajú moderný, dynamický svetelný dizajn. Navyše tieto svetelné zdroje imponujú dlhou životnosťou až 10 000 prevádzkových hodín, sú mimoriadne spoľahlivé a energeticky úsporné.

Ucelený koncept farieb a obkladov je základom moderného presvetleného priestoru pre cestujúcich, ktorý pôsobí upravene, čisto a prívetivo. Veľký podiel na tom má výber tmavých a svetlých farieb náležite zvýrazňujúci funkčné členenie jednotlivých zón v interiéri.

Vodiči nových autobusov MAN Lion’s City dostali kompletne prestavané a optimalizované pracovisko. Spínače, resp. prístroje usporiadané s dôrazom na ergonómiu, pohodlie i bezpečnosť podporujú nenáročné ovládanie vozidla. Vysoké dvere do vodičovho priestoru a vyššie umiestnené sedadlo vylepšujú pozíciu vodiča aj čo sa týka nastupujúcich cestujúcich.

MAN Lion’s City sa objaví na uliciach v priebehu septembra, keď sa začnú praktické testy v niekoľkých európskych mestách. Potom – pri slávnostnom uvedení novinky na trh v marci 2018 – bude nová generácia mestských autobusov predstavená vybraným skupinám klientov.