Vždy motivovaný alternatívami

Autobusy

Vždy motivovaný alternatívami

Na jeseň MAN spúšťa sériovú výrobu moderných, štýlových plne elektrických autobusov Lion’s City E pre mestskú hromadnú dopravu. Korene dnešných sofistikovaných produktov však siahajú hlboko do minulého storočia – mníchovský výrobca totiž predstavil svoj prvý čistokrvný elektrický autobus už pred 50 rokmi.

Nedá sa uvažovať o udržateľnej mobilite a nebrať pritom do úvahy elektrický pohon. Bez neho je energetický koncept budúcnosti proste nemysliteľný. Treba ale povedať, že táto inovačná technológia nie je nová – aspoň nie pre MAN. Pretože mníchovský výrobca úžitkových vozidiel predstavil prototyp elektrického autobusu už v roku 1970. Dnes, o 50 rokov neskôr, MAN Truck & Bus uvádza do života najmodernejší plne elektrický model Lion’s City E. Prvé e-busy zo sériovej produkcie budú zákazníkom dodané v poslednom štvrťroku 2020.

Novátorstvo a vynachádzavosť MAN potvrdzuje fakt, že pred piatimi desaťročiami bol mníchovský výrobca úžitkových vozidiel jednou z prvých spoločností, ktorá zamerala pozornosť na elektrickú mobilitu a že už mnoho rokov výrazne propaguje alternatívne pohony. Hovorí Rudi Kuchta, riaditeľ pre produkt a predaj v autobusovej divízii MAN Truck & Bus: „Teraz, keď nastal vhodný čas a trh je pripravený na túto priekopnícku technológiu, môžeme našim zákazníkom ponúknuť sériovo vyrábaný elektrický autobus, ktorý zaujme sofistikovanou technológiou a trvalo udržateľným celkovým konceptom. Pritom okrem elektrického pohonného ústrojenstva rozvíjame v rámci MAN Group aj odborné znalosti, ktoré sú kľúčové pre elektrický autobus, ako napríklad technológiu batérií. Navyše môžeme našich zákazníkov podporovať kvalifikovaným odborným poradenstvom, aby čo najjednoduchšie vstúpili do sveta elektrickej mobility.“

Ako sa to začalo: prvý elektrický autobus MAN

Svoj prvý čistokrvný elektrický mestský autobus vyvinul MAN pred 50 rokmi v spolupráci s partnerskými spoločnosťami RWE, Bosch a Varta. Bol postavený na báze modelu MAN 750 HO-M10 E a premiéru pred médiami z celého Nemecka absolvoval 13. februára 1970 na novej testovacej trati mníchovskej fabriky. „Tento autobus je v rámci odvetvia pozitívnym príspevkom k boju proti znečisteniu ovzdušia a hluku v mestských uliciach,“ uviedla dobová tlačová správa spoločnosti MAN. Pre neustále stúpajúcu „vlnu motorizácie“ sa už vtedy volalo po zlepšení životného prostredia v mestách.

„Spoločnosť MAN sa na začiatku 70. rokov pustila do riešenia tejto úlohy, aby získala vlastné skúsenosti a prispela k ochrane životného prostredia,“ vysvetľuje Henning Stibbe, vedúci historického archívu spoločnosti MAN Truck & Bus.

Počas nasledujúcich 11 mesiacov prototyp absolvoval komplexné testy a v januári 1971 ho MAN poskytol na prevádzkové skúšky dopravnej spoločnosti v meste Koblenz. Elektrický autobus, ktorý obsluhoval linku č. 7, mal prepravnú kapacitu 99 cestujúcich a jazdný dosah 50 km. Batérie boli uložené v špeciálnom prívese a vystačili na dve až tri hodiny jazdy. Ďalší jednonápravový príves s nabitými batériami čakal pripravený na prestupnej stanici, takže elektrický autobus mohol byť neustále k dispozícii. Na dobíjanie sa využíval lacný prúd v čase mimo špičky odberu elektriny. Do júna 1971 elektrický autobus MAN najazdil v pravidelnej prevádzke 6000 kilometrov bez závažných porúch a hlavne bez emisií akéhokoľvek druhu.

Autobus MAN s alternatívnym pohonom však nejazdil iba v meste Koblenz. V roku 1972 počas Olympijských hier v Mníchove až 20 hodín denne na trase medzi športoviskami a olympijskou dedinou prepravovali športovcov z celého sveta dva elektrické autobusy spolu s ôsmimi vozidlami s pohonom na zemný plyn – bezpečne, komfortne i ekologicky.

O dva roky neskôr – 15. októbra 1974 – odovzdal MAN prvý nový autobus s batériovým elektrickým pohonom mestu Mönchengladbach. Druhú generáciu e-busov SL-E tam používali do roku 1979. Inovácie zahŕňali batérie, s ktorými mal autobus dojazd už 80 kilometrov a prepracovaný bol aj prívesný modul, aby sa zjednodušila výmena batérií.

Aj Düsseldorf a Frankfurt investovali do výhod elektrických autobusov MAN a úspešne ich nasadili na linky mestskej hromadnej dopravy bez emisií a hluku.

Včera, dnes a zajtra – MAN priekopníkom v oblasti ekologických autobusov

Už pred mnohými rokmi MAN významným spôsobom prispieval nielen k ochrane ovzdušia a zredukovaniu hluku v centrách miest prostredníctvom elektrických autobusov. Popri vysoko hospodárnych a neustále vylepšovaných dieselových motoroch MAN Truck & Bus dlhodobo ponúka hybridné pohony a tiež motory využívajúce CNG – v rámci Európy je trhovým i technologickým lídrom v sektore mestských autobusov na zemný plyn.

Prvý mestský plynový autobus MAN mal premiéru pred 75 rokmi. Bol vyvinutý pre norimberský podnik mestskej verejnej dopravy a jazdil s prívesom. To umožňovalo podstatne zväčšiť akčný rádius, pretože nádrže s plynom boli umiestnené na streche autobusu aj prípojného vozidla. Špecifickým aspektom je tiež to, že MAN skonštruoval celé vozidlo špeciálne pre prevádzku na plyn. Know-how pritom čerpal zo stavby autokarov. Na výstave IAA 2018 spoločnosť MAN Truck & Bus predstavila úplne nový motor na plyn, typ E1856 LOH. Okrem iných zaujímavých riešení imponuje vynikajúcou hospodárnosťou prevádzky a výnimočne nízkymi emisiami vo výfukových plynoch. Môže sa kombinovať aj so systémom MAN EfficientHybrid, a tak dosiahnuť ešte efektívnejšiu prevádzku.

Hybridnú technológiu, ktorá pomáha znižovať emisie, skúma MAN od 70. rokov minulého  storočia. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s elektrifikovanými pohonnými sústavami a komponentmi schádzajú od roku 2011 z výrobnej linky sériové hybridné autobusy MAN a odvtedy sa predalo viac ako 800 vozidiel Lion City Hybrid (A37) predchádzajúcej generácie.

Podľa Rudiho Kuchtu je hybridný autobus trendom a prvým krokom k doprave bez emisií: „Mnohé mestá reagujú na súčasné výzvy mestskej mobility a dopravní operátori sa snažia znížiť emisie i spotrebu svojich narastajúcich flotíl. Nová generácia mestských autobusov s technológiou MAN EfficientHybrid, ktorá vychádza z úspešného modelu Lion´s City Hybrid, poskytuje správne riešenie. Odráža sa to aj na našich číslach odbytu. Takmer všetky mestské autobusy, ktoré v súčasnosti dodávame, poháňa efektívna hybridná technológia.“

Nový dieselový motor D15 a úplne nový plynový motor E18 pre súčasnú rodinu autobusov Lion’s City možno na prianie kombinovať s technológiou MAN EfficientHybrid. Tento systém hrá významnú rolu pri znižovaní spotreby paliva a emisií. Funkcia stop/štart dodávaná v štandardnej výbave zabezpečuje v mestskej premávke zastavovanie, resp. rozbiehanie bez hluku a emisií. „Vďaka novej technológii sa motor po prvýkrát môže úplne vypnúť pri zastavení na zastávkach alebo semaforoch. Sme zatiaľ jedinou spoločnosťou na trhu, ktorá ponúka funkciu ako je MAN EfficientHybrid,“ zdôrazňuje Rudi Kuchta.

Zaostrené na ochranu životného prostredia a udržateľnosť

Čisto elektrické pohony sú teda iba jednou z mnohých technológií pohonu, ktoré inžinieri MAN intenzívne vyvíjajú a zdokonaľujú už niekoľko desaťročí. Cieľom spoločnosti MAN Truck & Bus bolo vždy znižovanie spotreby paliva a emisií autobusov. A darí sa jej to. Neustále zlepšovanie účinnosti vznetového motora a skúsenosti s autobusmi s elektrickým, plynovým a hybridným pohonom potvrdzujú vysokú úroveň odbornosti MAN v oblasti hnacieho ústrojenstva. „Pokiaľ ide o koncepty alternatívnych pohonov, naše autobusy vždy boli meradlom. Aj v budúcnosti budeme naďalej smerovať všetok náš fortieľ a odhodlanie k neustálemu zdokonaľovaniu existujúcich a vývoju nových technológií – s cieľom poskytnúť našim zákazníkom najmodernejšie riešenia v oblasti mobility,“ sumarizuje Rudi Kuchta.