VÝZNAMNÝ KONTRAKT S VOLÁNBUSZOM

Autobusy

VÝZNAMNÝ KONTRAKT S VOLÁNBUSZOM

Pred niekoľkými rokmi Volánbusz Zrt. nakúpil od spoločnosti MAN Truck & Bus autokary a teraz si maďarský dopravný operátor objednal 204 kĺbových mestských autobusov MAN Lion’s City G (typ A23). Od leta 2021 budú bezpečne a pohodlne prepravovať cestujúcich po celom Maďarsku.

Regionálna autobusová doprava má u našich južných susedov dôležitú úlohu. Autobusy pravidelne využíva veľa ľudí, či už žijú na vidieku alebo v mestách. Pre viac komfortu a bezpečnosti pre cestujúcich Volánbusz objednal 204 kĺbových autobusov MAN Lion’s City G (typ A23). Kontrakt podpísali vlani v decembri Dr. Zoltán Pafféri, predseda predstavenstva spoločnosti Volánbusz Zrt. a Beatrix Magyar, riaditeľka divízie Volánbuszpark Kft, respektíve za dodávateľa Martin Strier, riaditeľ MAN Truck & Bus v Maďarsku a Hoyos György, riaditeľ predaja autobusov v MAN Hungary. Z dodanej flotily si Volánbusz prevezme 72 autobusov a 132 vozidiel bude prevádzkovať Volán Buszpark Kft. Od leta 2021 začnú autobusy premávať na medzimestských linkách po celej krajine.

Vďaka svojej dĺžke 18 metrov MAN Lion’s City G (A23) ponúka miesto na sedenie 55 pasažierom a množstvo priestoru. „Poskytnutie dostatočného priestoru sa stalo oveľa dôležitejším faktorom v čase pandémie. V našich kĺbových autobusoch môžu cestujúcich lepšie dodržiavať vzájomný odstup,“ hovorí Rudi Kuchta, šéf autobusovej divízie v MAN Truck & Bus. A pokračuje: „Pracujeme s predpokladom, že z dôvodu koronavírusu požiadavky na bezpečnosť a viac priestoru pre cestujúcich budú v budúcnosti rásť. Voľbou špičkových kĺbových autobusov MAN spoločnosť Volánbusz vychádza v ústrety želaniam mnohých pasažierov.“

Maďarská dopravná spoločnosť berie ohľad aj na znevýhodnených občanov: nízkopodlahové autobusy sú vybavené rampou pre vozíčkarov a detské kočiare. Majú tiež výkonnú klimatizáciu, elektronický informačný systém vodiča aj rozličné asistenčné bezpečnostné systémy. „Volánbusz si predsavzal splniť najvyššie nároky, aby zvýšil vlastné štandardy a tým docieli, že pasažieri budú vždy cestovať bezpečne a pohodlne,“ dodáva Rudi Kuchta. Moderné kĺbové autobusy poháňa hospodárny vznetový motor Euro 6 s výkonom 265 kW (360 k). Šesťstupňová automatická prevodovka EcoLife garantuje hladkú jazdu a maximálne ekonomickú prevádzku.

Volánbusz už mnoho rokov dôveruje autokarom od MAN Truck & Bus: „Sme veľmi radi, že Volánbusz teraz chce od nás aj mestské autobusy. Minulý rok si objednal 29 autokarov NEOPLAN Tourliner, predvlani sme odovzdali 43 Tourlinerov; v roku 2018 to bolo 31 kusov a 30 autokarov NEOPLAN Tourliner v roku 2017. Náš tím v Maďarsku je na tento úspešný príbeh veľmi hrdý!“ poznamenal na margo nového kontraktu Martin Strier. Nahradenie časti vozidiel v autobusovej flotile je jedným z opatrení, ktoré majú zabezpečiť, aby verejná hromadná doprava bola moderná a udržateľná.