Bol to priekopník v konštruovaní nemeckých nákladných vozidiel a autobusov – Heinrich Büssing. Koncom júna má 175. výročie narodenia známy braunschweigský priemyselník, muž, ktorý mnohými svojimi počinmi významne posunul vpred priemysel nákladných vozidiel – vrátane spoločnosti MAN, ktorej logo zdobí Büssingov lev.
Mesto Braunschweig si 29. júna 2018 pripomenie 175. výročie narodenia jedného zo svojich najvýznamnejších synov – podnikateľa Heinricha Büssinga. Ako priekopník v konštruovaní truckov a autobusov získal celkove okolo 250 patentov a založil niekoľko spoločností. Jedna z nich – neskôr nazvaná Büssing AG, patrila medzi najdôležitejších zamestnávateľov v Braunschweigu. „Heinrich Büssing bol vizionár a priekopník. Jeho technické inovácie významne ovplyvnili priemysel úžitkových vozidiel. Keď MAN prevzal spoločnosť, na znak uznania zakomponoval Büssingovho leva do svojho loga,“ povedal k výročiu Joachim Drees, generálny riaditeľ MAN Truck & Bus. Braunschweigský lev naďalej krášli masku vozidiel MAN Truck & Bus.
MAN a Büssing nadviazali obchodné vzťahy 17. januára 1967 s cieľom navzájom sa podporovať pri predaji svojich jednotlivých typov vozidiel. „Táto spolupráca vytvorila základ pre neskoršie získanie firmy,“ vysvetľuje Joachim Drees súvislosti v dlhodobom kontakte medzi spoločnosťami. Napokon MAN v roku 1971 prevzal manažment spoločnosti Büssing a roku 1972 získal jej továrne v Braunschweigu a Salzgitteri. „Salzgitterský závod má dodnes významnú úlohu vo výrobnom reťazci našej spoločnosti. MAN tiež ťažil zo skúseností Büssinga – napríklad v prípade motora uloženého pod podlahou alebo pri navrhovaní poschodových autobusov a autokarov.
Pozrime sa na najdôležitejšie počiny Heinricha Büssinga. V roku 1903 vo veku 60 rokov spolu so svojimi synmi Maxom a Ernstom založil spoločnosť „Heinrich Büssing, Specialfabrik für Motorlastwagen, Motoromnibusse und Motoren, Braunschweig“. Predtým pracoval ako technický vedúci v spoločnosti Max Jüdel & Co., ktorá stavala signalizačné zariadenia pre železnice. Lenže jeho vášňou boli motorové vozidlá, najmä trucky a autobusy/autokary. Büssingova geniálna invencia a silný podnikateľský duch boli zárukou, že jeho firma sa zásluhou mnohých inovácií a vynálezov čoskoro stane významnou súčasťou priemyslu úžitkových vozidiel.
Büssing začal stavať šasi pre Anglicko už roku 1904 a v nasledujúcich rokoch ich dodal celkove 400 – boli použité v konštrukcii prvých londýnskych autobusov s horným poschodím, predchodcov známych double-deckerov. O dva roky neskôr sa Büssing stal dodávateľom šasi aj pre poschodové autobusy v Berlíne. V tom istom roku spoločnosť sídliaca v Braunschweigu začala spolupracovať s firmou Continental pri vývoji prvých pneumatík plnených vzduchom. Ďalší míľnik bol predstavený v roku 1924 – prvý trojnápravový autobus/autokar na svete (s dvomi poháňanými zadnými nápravami).
Heinrich Büssing zomrel v roku 1929 vo veku 86. Jeho synovia pokračovali v otcových šľapajach aj v technických inováciách: diaľkový autobus s dvomi 104-kilowattovými dieselovými motormi bol vyvinutý v rokoch 1934 – 1935 a roku 1935 vznikol koncept motora uloženého pod podlahou (prvýkrát ho využili v úžitkovom vozidle roku 1949), ktorý bol zaregistrovaný ako funkčný model a nemecký patent.
Riaditelia sa v 60. rokoch minulého storočia rozhodli postaviť nový montážny závod Salzgitteri. Prvé nákladné vozidlo zišlo z linky 25. júna 1964 a potom sa v tejto fabrike vyrábali aj autobusy/autokary. Pôvodný areál mal 600 000 m2, v súčasnosti sa rozkladá na ploche 1 milión m2 a spoločnosť MAN Truck & Bus realizuje prestavbu – po dokončení to bude závod špecializovaný na výrobu komponentov a medzinárodný dodávateľ dielcov. Büssingov odkaz žije.