VÝBORNÉ VÝSLEDKY V POROVNÁVACÍCH TESTOCH

Nákladní vozy

VÝBORNÉ VÝSLEDKY V POROVNÁVACÍCH TESTOCH

Nový MAN TGX v nedávnom porovnávacom teste European Truck Challenge dosiahol najlepší výsledok z hľadiska prevádzkových nákladov a na najvyššej priečke sa umiestnil aj v spotrebe. V celkovom hodnotení ETC, ktorého sa zúčastnili štyri značky, to znamenalo výborné 2. miesto – hneď za sesterskou spoločnosťou Scania. Okrem toho MAN TGX už predtým priviezol domov víťazstvo z renomovaného Euro Truck Testu.

S prevádzkovými nákladmi 73,2 centov/1 km (jedno z kľúčových kritérií v hodnotení European Truck Challenge) bol nový MAN TGX 18.510 lepší ako všetci jeho súperi v teste: Scania 540 S, Mercedes-Benz Actros 1853 a DAF XF 530. A so spotrebou paliva 28,1 l/100 km sa vyrovnal celkovému víťazovi trucku Scania (28,0 l/100 km). Spolu so špičkovým hodnotením za asistenčné systémy vodiča, ovládanie vozidla, interiér a odpočinkovú zónu to znamenalo presvedčivé 2. miesto v celkovom poradí.

Nový MAN TGX, ktorý sa svetu po prvýkrát predstavil vo februári 2020, teda dokázal potvrdiť svoje kvality v ďalšom dôležitom porovnávacom teste. Krátko predtým MAN TGX 18.430 priniesol domov celkové víťazstvo v Euro Truck Teste – vďaka priemernej spotrebe 23,41 litrov na 100 kilometrov a najlepšiemu skóre v hodnoteniach vodičov. Za ním skončili vozidlá značky Scania a Mercedes-Benz. „Toto sú skvelé výsledky z testov, ktoré jasne ukazujú, že náš nový MAN je špičkový v oblasti hospodárnosti a prevádzkových nákladov – a tiež pokiaľ ide o komfort vodiča a ľahkosť ovládania,“ hovorí Andreas Tostmann, predseda predstavenstva spoločnosti MAN Truck & Bus.

ETC a ETT: chýrne európske formáty testov

Porovnávací test European Truck Challenge (ETC), ktorý mal vlani siedmy ročník, organizuje nemecký odborný časopis „KFZ-Anzeiger“ v spolupráci s ďalšími európskymi publikáciami. Testovacia trasa vedie po cestách v južnej časti Dolného Saska, je dlhá 188 kilometrov a vlani na nej súťažili ťahače s výkonom okolo 500 k, resp. krútiacim momentom 2500 Nm.

Euro Truck Test (ETT) sa prvýkrát konal v roku 2006. Usporiadateľom sú nemecké špecializované časopisy „Trucker“ a „Verkehrsrundschau“ a podujatia sa zúčastňujú aj ďalšie európske odborné periodiká. Trať testu meria 342,8 km, smeruje z Mníchova na sever a cez Regensburg, Norimberg a Ingolstadt vedie späť do bavorskej metropoly. Špecifickým prvkom ETT je používanie referenčného trucku – pre objektívne meranie spotreby paliva. Umožňuje to vyrovnať rôzne vplyvy počasia pri jednotlivých testovacích jazdách. V rámci ETT 2020 súperili ťahače s výkonmi tesne nad 400 k.