VO FIRME PATÁK TRANSPORT JAZDÍ MILIONÁR

Nákladné vozidlá

VO FIRME PATÁK TRANSPORT JAZDÍ MILIONÁR

Odjazdiť s nákladným vozidlom milión kilometrov je úctyhodné. Ale dva milióny!? To už je super výkon. A takýto míľnik v októbri 2021 dosiahol Ľubomír Šnírer v „drese“ jedinej firmy – ako vodič spoločnosti Paták Transport & Spedition. Nás, samozrejme, teší, že drvivú väčšiu z tejto „kilometráže“ absolvoval za volantom truckov značky MAN.

„Sme veľmi radi, že náš dobrý a lojálny zákazník má vo svojom tíme takéhoto výborného vodiča. Preto sme sa rozhodli vzdať mu hold a venovať darček – poukaz na značkové produkty podľa vlastného výberu z kolekcie pre šoférov,“ povedal Michal Jedlička, manažér pre marketing a komunikáciu v MAN Truck & Bus Slovakia, pri stretnutí v AVE-MOTO, zmluvnom servise MAN v Novom Meste nad Váhom.

Pre lepšiu predstavu: Dva milióny kilometrov je vzdialenosť ako 50-krát okolo Zemegule. Alebo zhruba päť razy zo Zeme na Mesiac. Za aký čas sa takáto diaľava dá prejsť kamiónom? Ľubomír Šnírer na to potreboval 18 rokov. „S nákladnými vozidlami jazdím 45 rokov a vo firme pána Patáka som osemnásty rok,“ hovorí 64-ročný veterán. „A tam som nakrútil tie dva milióny, z toho minimálne 80 % na vozidlách MAN. Pracujem v diaľkovej kamiónovej doprave v rámci Európskej únie plus Švajčiarsko, takže mesačne urobím okolo 10 000 km. Prvý MAN, s ktorým som začal jazdiť roku 2007, bol 7,5-tonový model TGL, potom nasledoval TGL s celkovou hmotnosťou 12 ton. A teraz mám pridelený 18-tonový MAN TGM s výkonom 290 koní a vyše deväťmetrovou korbou – najdlhšou, aká sa vyrába. V novembri mal 4 roky a na počítadle kilometrov 440 000.“

Samozrejme, pokiaľ ide o technológie alebo komfort a vybavenie kabíny súčasné vozidlá sú v porovnaní s ich predchodcami na oveľa vyššej úrovni. V jednej veci však Ľubomír Šnírer ostáva klasikom. „Ja som stará škola, odjakživa jazdím s manuálne ovládanou prevodovkou a je to tak dodnes. Ten automatizovaný systém mi proste nevyhovuje. Sila zvyku. A ucho ma nepustí, ako sa hovorí – presne počuje, kedy mám preradiť,“ smeje sa.

Každý profesionálny vodič kamiónu má plno zážitkov z ciest a mohli by určite o nich rozprávať hodiny. Ale ktorý z nich je najsilnejší? Ľubomír Šnírer nezaváha ani na chvíľu. „Raz, keď som bol s ľahkou súpravou v Holandsku na letisku, fúkal taký víchor, že mi trikrát prevrátilo príves. Nečudo, veď bol dlhý šesť a pol metra, takmer štyri metre vysoký a – prázdny. Chvalabohu mal tandemovú nápravu a krátke oje, čiže sa neprevrátil celkom na bok a keď prišli policajti, dokázali sme ho spoločnými silami vrátiť na všetky štyri kolesá. Napokon som tam kdesi zastavil, aby som zroloval plachty a zmenšil plochu, do ktorej sa vetrisko opieral. Lenže ako som stál na konštrukcii nadstavby, náhle udrel taký náraz vetra, až ma sfúklo dolu! Hlavu som si treskol o ťažné oje, chvíľu som bol úplne mimo, len som sedel na zemi a rozmýšľal, čo tu robím. Videl ma nejaký chlapík, ošetril ma a ja sa znova driapem hore. Napokon som plachtu zbalil a už bez nehody došiel až domov. Ale vlastne som mal šťastie, mohlo to skočiť oveľa horšie.“ Koniec dobrý, všetko dobré. Pán Šnírer má však jedno veľké celoživotné šťastie – krútiť volantom nákladného auta ho aj po 45 rokoch ešte stále baví! Fakt je radosť počúvať, s akým zanietením rozpráva o svojej robote. A potom len akoby mimochodom spomenie, že za tých 45 rokov, čo jazdí, natočil dovedna 4 milióny kilometrov… Tak teda ešte raz klobúk dolu!

V ten istý deň, keď sme gratulovali vodičovi-milionárovi, si jeho zamestnávateľ prevzal v AVE-MOTO ďalšiu posilu do svojej flotily. Truck s kabínou GM (široká, dlhá, stredne vysoká) je konfigurovaný s ohľadom na náležitý komfort vodiča na dlhých cestách, takže vo voliteľnej výbave má samozrejme klimatizáciu Climatronic, prídavné vodné kúrenie, komfortné sedadlo vodiča, chladničku, prídavnú tepelnú aj akustickú izoláciu, ale napríklad i asistenta diaľkových svetiel. Z asistenčných systémov podporuje šoféra adaptívny tempomat s funkciou Stop and Go, MAN EfficientCruise aj systém na monitorovanie únavy vodiča MAN AttentionGuard. Vozidlo s 346-kilowattovým motorom odpružené vzduchom vpredu aj vzadu má celkový objem palivových nádrží 960 litrov. Ťahač TGX 18.470 4×2 LL SA je už druhý z novej generácie truckov MAN vo flotile, ktorú riadi pán Paták spoločne so synom. „S najnovším modelom som veľmi spokojný, zdokonalili ho naozaj po každej stránke. A spotrebu paliva má v našich podmienkach priemerne o 4 % nižšiu ako prechádzajúci model,“ hovorí Štefan Paták.

Dopravca so sídlom v obci Nedožery – Brezany, ktorý založil svoju firmu v roku 1996, momentálne prevádzkuje 18 vozidiel, z nich 14 je značky MAN – 9 ťahačov TGX vo verzii Mega a ostatné sú valníky z radov TGL a TGM. A nás teší, že s vozidlami MAN aj so značkovým servisom je spokojný, veď od roku 2007 nakupuje už len nákladné vozidlá s logom leva na maske chladiča.