Van TGE prestavaný na jedinečné laboratórium

Dodávkové vozidlá

Van TGE prestavaný na jedinečné laboratórium

Spoločnosť MAN Truck & Bus v spolupráci s uznávanými zdravotníckymi odborníkmi vyvinula jedinečné diagnostické vozidlo, ktoré umožňuje bezpečne a rýchlo identifikovať infekcie vírusom SARS CoV-2 priamo v ohniskách nákazy. Pojazdné laboratórium je postavené na báze vanu MAN TGE.

Špeciálne vozidlo MAN vybavené na rýchle PCR testovanie v ohniskách nákazy bude dôležitým príspevkom v snahe o potlačenie pandémie Covid-19. Čím rýchlejšie sa otestujú všetci ľudia vo vznikajúcom ohnisku nákazy vrátane potenciálne infekčných ľudí, tým efektívnejšie bude možné obmedzovať šírenie vírusu. Okrem jednoduchého plánovania nasadenia testovacieho vozidla je výhodou tohto novátorského produktu aj rýchlosť testovania. S pomocou koronavírusového diagnostického vozidla MAN je teda možné cielene prerušiť reťazec nakazení.

Vďaka inovatívnej molekulárnej diagnostike PCR testovacieho vybavenia Vivalytic od Bosch Healthcare Solutions na palube vanov MAN TGE budú výsledky dostupné už za hodinu. Tieto PCR testovacie zariadenia momentálne patria k najrýchlejším schváleným prístrojom na trhu: celý proces od odobratia vzorky, jej prípravy až po otestovanie preto trvá menej ako 60 minút.

Pri mobilnom nasadení, napríklad na hraničných priechodoch, sa ukáže ďalšia zo silných stránok koronavírusového testovacieho vozidla MAN: flexibilita. Testovacie kapacity sa totiž dajú rýchlo presunúť podľa potreby a nasadiť presne tam, kde sú najpotrebnejšie. Okrem toho van MAN TGE je aj digitálny. V rámci jedného neprerušeného procesu je v ňom možné vykonať štyri úlohy: odobratie vzorky, testovanie, analýzu a komunikáciu. Výsledky PCR testov sa v reálnom čase digitálne prenesú z testovacieho zariadenia na laptop. To umožňuje rýchle odosielanie správ priamo z vanu MAN zodpovedným zdravotníckym úradom, inštitúciám alebo testovanej osobe.

Prehľad výhod koronavírusového testovacieho vozidla MAN:

■  Flexibilita testovania tam, kde to je najpotrebnejšie, napr. v regionálnych ohniskách

■  Možnosť preventívneho testovania priamo na mieste, napríklad pred podujatiami s veľkým počtom účastníkov

■  Zníženie strát vo výrobe (zapojenie zdravotných služieb podnikov)

■  Jednoduché testovanie pacientov so zníženou mobilitou, napr. v domovoch sociálnych služieb

■  Rýchla identifikácia a izolácia nakazených osôb

■  Jednoznačné skrátenie času spracovania vzorky

■  Odľahčenie všeobecných lekárov a laboratórií

K dispozícii sú dve rôzne vyhotovenia vozidla: jedno má štandardný rázvor a celkovú hmotnosť 3,5 tony a druhé predĺžený rázvor a celkovú hmotnosť až 5,5 t. Kratšia verzia slúži ako mobilné diagnostické laboratórium a je vybavená 16 testovacími zariadeniami Vivalytic od spoločnosti aprimeo diagnostics (distribučný partner spoločnosti Bosch, ktorý bol zapojený aj do vývoja). Testovacie zariadenia Bosch Vivalytic sú umiestnené v špeciálne vyrobených regálových systémoch. Odoberanie vzoriek prebieha mimo vozidla, kde sa o pacientov stará kvalifikovaný zdravotnícky personál. Tento scenár nasadenia, pri ktorom sa testuje veľké množstvo ľudí, je obzvlášť vhodný pre domovy dôchodcov, školy, veľké podujatia alebo firmy.

Pri dlhej verzii testovacieho vanu TGE je dôležitou vlastnosťou jeho mimoriadna flexibilita nasadenia, keďže obsahuje oddelený priestor na vykonávanie odberov priamo vo vozidle a na vytvorenie ďalšej odberovej kapacity slúžia markízy po bokoch. Vďaka takejto variabilnosti sa dá rýchlejšie a častejšie meniť lokalita. Dlhá verzia disponuje ôsmimi PCR testovacími zariadeniami. Aby bolo možné zachovať jednosmerný systém odberov vzoriek, tento MAN TGE je vybavený dvojicou automatických bočných posuvných dverí.

Mobilné koronavírusové testovacie vozidlo MAN poháňa 2,0-litrový prepĺňaný motor s výkonom 177 k. Možno si objednať aj pohon všetkých kolies a 8-stupňovú automatickú prevodovku. Štandardná výbava obsahuje hygienické povrchy, automatické posuvné dvere, klimatizáciu aj prídavnú klimatizáciu a tiež automatický nástupný schodík. Medzi voliteľnými prvkami sú dve umývadlá (pre testovací aj odberový priestor), počítačový terminál so zásuvkou 220 V a chladnička.

Obe verzie vozidiel sú vybavené boxom MAN TeleMatics, takže posádka má k dispozícii aj internet. Ďalšia doplnková výbava:

■  markíza s altánkom s tromi nepremokavými plachtami na vykonávanie odberov

■  špeciálny systému signalizácie, núdzové LED svetlo a príprava pre vysielačku

■  otočná a vyklápacia nádoba na odpad s objemom 400 litrov a nosnosťou 43 kg inštalovaná vzadu na ťažnom zariadení

Okrem unikátneho vozidla je v rámci tohto projektu jedinečná aj spolupráca uznávaných odborníkov z jednotlivých oblastí, ktorá priniesla inovatívny a praktický ucelený systém na spomalenie šírenia pandémie koronavírusu. Návrh a koncept mobilného testovacieho laboratória pochádza od spoločností Leeloo Medical a MAN Truck & Bus. Expertízu s ohľadom na prístup k pacientom urobil poskytovateľ zdravotnej záchrannej služby MKT-Krankentransport. Prestavbu vozidiel v súlade so zdravotníckymi a epidemiologickými štandardmi zabezpečujú spoločnosti MAN a AMS Ambulanzmobile. Inšpekciu a odhad rizikovosti vozidla vykonal odborník na epidemiologickú ochranu z organizácie Mediziniches Katastrophen-Hilfswerk Deutschland e.V. (MHW). A v neposlednom rade spoločnosť MAN Truck & Bus prispela dlhoročnými skúsenosťami s realizáciou špeciálnych konceptov vozidiel a ich marketingom.

Nové koronavírusové testovacie vozidlo MAN vyvinuté pre rýchle testovanie na SARS CoV-2 možno použiť v celej Európe (EÚ 27 + 3) a je už k dispozícii. Prvé dva exempláre boli dokončené v októbri 2020.