VÄČŠÍ KOMFORT PRI PRÁCI AJ ODPOČINKU

Inovácie

VÄČŠÍ KOMFORT PRI PRÁCI AJ ODPOČINKU

Nákladné vozidlá značky MAN, modelový rok 2018, dostali nový dizajn interiéru, ktorý poskytne vodičom ešte viac pohody za volantom a väčšie pohodlie počas oddychu.

Keď nastúpite do kabíny, uvidíte symbiózu obytného priestoru a pracoviska. Vzhľad i vône prezrádzajú, že všetko je úplne nové. Novotu cítiť aj na dotyk. Je tu viac voľnosti pre pohyb, optimalizovaná ergonómia, vylepšené pohodlie pri odpočinku, utlmenie vonkajšieho hluku, útulné a teplé osvetlenie – a to sme zďaleka nespomenuli všetko… Rovnaké alebo aspoň veľmi podobné výrazy by sa dali použiť pri reklame na novo zariadený byt. Toto je však nový dizajn interiéru v modeli MAN TGX.

Modifikovaný koncept kabíny pre celú svoju produktovú paletu nákladných vozidiel predstavila spoločnosť MAN Truck & Bus vlani na jeseň. Vnútorný priestor a jeho využitie zlepšuje množstvo nových, príjemných i praktických riešení – aby sa šoféri na dlhých trasách mohli cítiť ešte viac ako doma.

Vodiči truckov trávia za volantom dlhé hodiny – šoférujú po diaľniciach i regionálnych komunikáciách, cez mestá a dediny, po hlavných ťahoch aj vedľajších cestách. Práca profesionálneho vodiča je prepojená s dôverou vo vozidlo, v spoľahlivosť technológií. Sústredenie a intuícia tu idú ruka v ruke. A na to sa zameral nový dizajn interiéru truckov MAN: na ešte intuitívnejšie ovládanie, aby sa vodič mohol maximálne sústrediť na dopravnú situáciu a aby ho nič zbytočne nerozptyľovalo. Cieľom je dosiahnuť ešte vyššiu mieru bezpečnosti – aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Spínače, ktoré treba mať poruke alebo sa často používajú, sú presunuté bližšie k vodičovi. Patrí k nim aj otočný spínač automatickej prevodovky MAN TipMatic, ktorý je teraz na prístrojovom paneli v zornom poli vodiča. Umiestnenie ovládacích prvkov bude rovnaké vo všetkých modelových radoch a verziách, čo vodičom uľahčí orientáciu.

Ergonomické usporiadanie spínačov dopĺňa farebný displej s uhlopriečkou 4 palce (10 cm) na centrálnom prístrojovom paneli. Vďaka nemu sa zlepšuje čitateľnosť a prehľadnosť, keďže napríklad informácie o ekofunkciách sú vyznačené zelenou a aktivácia asistenčných systémov sa farebne zvýrazní. Okrem analógového rýchlomeru sa medzi prístrojmi nachádza aj digitálny číselný displej, ktorý zobrazuje rýchlosť v kilometroch alebo v míľach za hodinu. Ovládacie prvky i menu sú farebne zladené s informačno-zábavným systémom MMT. Vzniká tak dôsledne ergonomické pracovisko navrhnuté s vnútornou logikou, ktoré je viac než len súčet jednotlivých komponentov.

Nové a optimalizované pracovisko však nezahŕňa „iba“ prevádzkové aspekty, zlepšil sa tiež komfort a faktor príjemného pocitu. Je to vďaka štíhlejšej konzole parkovacej brzdy na podlahe, pribudli odkladacie priestory pri sedadle vodiča aj v sekcii pre oddych i nastaviteľné držiaky na nápoje, v ktorých bezpečne stoja poháre či fľaše rôznych rozmerov.

V interiéri máte dojem, že je väčší a vzdušnejší, čo pri pobyte v kabíne vytvára pocit slobody. Okrem toho nový akustický balík v modeli TGX redukuje úroveň hluku a prispieva k väčšiemu pohodliu pri spánku. Viacero zmien vo vnútornom priestore vrátane koberčekov pohlcujúcich zvuk sa podieľa na znížení prenikania vonkajších zvukov do kabíny asi o 1,5 decibelu a to má výrazne pozitívny vplyv i na kvalitu vnímania hudby z audio-systému.

Príjemné ticho počas jazdy je jedna vec, oddych a relaxovanie medzi absolvovanými kilometrami na cestách je však vec druhá. MAN aj do tejto súčasti života v kabíne priniesol ďalšie praktické riešenia, napríklad 42-litrový chladiaci box s funkciou rýchleho chladenia, ktorý sa dá v dlhých kabínach kompletne zasunúť pod posteľ. Možno si ho objednať aj bez chladenia ako odkladaciu schránku, ktorá sa vďaka kolieskam ľahko vyťahuje. Sú tu aj nové prvky výbavy pre chvíle, keď vodič spí alebo si len trocha zdriemne. Z oboch ležadiel je jednoduchý prístup k elektrickým zásuvkám, vypínačom vnútorného osvetlenia a ovládaniu okien dverí aj na streche. Súčasťou interiéru je i budík s LED displejom.

Precízna inovácia si vyžaduje vylepšiť aj tie najmenšie detaily, a tak experti z MAN sa spýtali aj priamo vodičov, čo by chceli zmeniť. Jedna z odpovedí volala po útulnejšom osvetlení. Stalo sa. Lampy s ohybným ramenom vo výške horného ležadla a na nových odkladacích priestoroch môžu teplým svetlom zaliať celý interiér alebo namieriť príjemný lúč svetla na stránky knihy. Vďaka ohybnosti sa dajú nasmerovať aj nad sedadlá a využiť ako lampy na čítanie bez toho, aby vodičovi svietili do očí. Prostredie, ktoré je optimalizované a vytvorené s ohľadom na potreby profesionálov, teda vysiela správu: vitajte vo svojom druhom domove.