UMENIE V POHYBE

Autobusy

UMENIE V POHYBE

Berlínska skupina umelcov Klebebande s použitím kilometrov lepiacej pásky zmenila NEOPLAN Skyliner na pôsobivé výtvarné dielo.

Aby autokar NEOPLAN Skyliner premenili na umelecké dielo na kolesách, potrebovali výtvarníci grafický návrh, množstvo roliek svietiacej ružovej, čiernej a zlatej lepiacej pásky, hudbu a iba štyri dni. Umelcov z kolektívu Klebebande inšpirovalo to, čo majú priamo pred očami: panoráma veľkomesta. Poskytla línie a tvary, ktoré sa teraz vynímajú na poschodovom autobuse. „Ide o abstraktnú interpretáciou mestského prostredia. Je to ako keď sedíte v autobuse, veziete sa s ním mestom, pozeráte na oblohu a okolo vás sa mihajú budovy,“ povedal Bruno Kolberg, jeden z troch umelcov, ktorí tvoria Klebebande, keď popisoval ich prístup k motívu. Názov diela je preto „Mestské perspektívy“.

Umelci svoj obraz na neobvyklom podklade skladali kúsok po kúsku – z liniek hrubých od 5 mm do 10 cm vytvárali trojrozmerné efekty rôznych farieb. Minuli pritom zhruba 3 kilometre lepiacich pások. Klebebande pri prenášaní svojich návrhov na plátno zvyčajne pracuje so štvorcovou sieťou. Lenže v tomto prípade pri transformovaní dizajnu z hárku papiera A4 na poschodový autobus mohli ako orientačné prvky poslúžiť akurát kolesá a okná.

„Ostré tvary a jasné línie, ktoré vytvorili, dokonale ladia so vzhľadom autokaru NEOPLAN Skyliner, ktorý je doposiaľ neporazenou ikonou dizajnu a štýly,“ zdôraznil marketingový riaditeľ MAN Truck & Bus Björn Loose. Jeho slová sa pritom netýkajú len poschodového autobusu a scenérie mesta na ňom, ale tiež pouličného umenia. „Nuž a NEOPLAN je známy tým, že veci robí inak než ostatní,“ usmieva sa B. Loose. Preto je značka partnerom aj tohto spolku umelcov, ktorí svoje diela tvoria z neobvyklého materiálu.

Začiatky umenia, pri ktorom sa využívajú lepiace pásky, možno vystopovať v USA v 90. rokoch minulého storočia. Len nedávno sa však viac etablovala umelecká scéna, ktorá sa intenzívnejšie zaujíma o uplatnenie lepiacej pásky pri tvorbe diel. Nikolai Bultmann, Bodo Höbing a Bruno Kolberg – traja umelci z kolektívu Klebebande – pracujú spolu od roku 2010.

„Čo je lepšie plátno než autobus, ktorý jazdí po svete a ukazuje sa toľkým ľuďom?“ konštatuje Bruno Kolberg spokojný s najnovším projektom. Neobvyklý autokar NEOPLAN Skyliner zažil svoju premiéru na berlínskom „Festivale svetla 2017“ a potom koncom októbra na veľtrhu Busworld v holandskom Kortrijku. A ďalšie prezentácie určite nedajú na seba dlho čakať.