TURNÉ „MAN ELEKTRIFIKUJE EURÓPU“

Autobusy

TURNÉ „MAN ELEKTRIFIKUJE EURÓPU“

V piatok 29. apríla e-bus Lion’s City 12 E vyštartoval z Mníchova na turné „MAN elektrifikuje Európu“. O desať dní neskôr dorazil do írskeho Limericku, aby tam následne absolvoval „International Bus Euro Test 2022“. Úlohou plne elektrického mestského autobusu bolo ukázať, že e-mobilita na európskych cestách už funguje a hodí sa na každodenné používanie.

Osem krajín, desať dní, viac než 2500 kilometrov: 29. apríla odštartovalo z Mníchova turné „Electrifying Europe“. Hlavným protagonistom bol MAN Lion’s City 12 E, ktorý absolvoval trasu z bavorskej metropoly cez Innsbruck, St. Moritz, Vaduz, Zürich, Štrasburg, Luxemburg, Brusel, Rouen a Cherbourg do Limericku v Írsku, kde dorazil presne podľa harmonogramu 8. mája 2022. Toto cieľové mesto bolo vybrané zámerne, pretože v termíne od 9. do 12. 5. sa tam konal prestížny „International Bus Euro Test 2022″ a MAN sa ho zúčastnil so svojím plne elektrickým mestským autobusom.

Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus, pred štartom turné Electrifying Europe povedal: „Náš tím navštívi metropoly, prechádza cez rozmanité regióny a prekoná dokonca aj alpský priesmyk. Takto náš e-bus môže predviesť, že je vždy spoľahlivý v širokom spektre podmienok a že má viac než dosť energie aj na náročné trasy.“

MAN chcel počas turné vyslať aj signál pre mierumilovnú Európu. Preto mestský autobus zdobia modré a žlté dizajnové prvky, čo korešponduje s farbami ukrajinskej vlajky. „Autobusy prepravujú a spájajú ľudí. Dizajn ukazuje, že my v MAN stojíme po boku ľudí, ktorí sú pre vojnu na Ukrajine v núdzi,“ vysvetľuje Rudi Kuchta. Solidaritu vidieť na veľkej angažovanosti zamestnancov MAN, ktorí od vypuknutia vojny pomáhajú postihnutým rôznymi spôsobmi. Napríklad darovali 100 000 eur, pripravili humanitárne zásoby, organizovali transporty a ponúkali utečencom priamu podporu. Okrem toho všade, kde je to možné, MAN dodáva vozidlá pre organizácie poskytujúce pomoc.

Elektrický autobus MAN imponuje technológiou a dlhým dojazdom

Novú generáciu mestských autobusov MAN skompletizoval plne elektrický Lion’s City E, teda variant s nulovými emisiami. Sériová produkcia 12-metrového modelu sa začala v októbri 2020 vo fabrike MAN Starachowice (Poľsko) a od apríla 2021 sa vyrába 18-metrový kĺbový autobus s batériovým elektrickým pohonom Lion’s City 18 E. Jeho prepravná kapacita je až 130 cestujúcich, 12-metrový súrodenec prepraví maximálne 88 pasažierov. Pokiaľ ide o pohonnú sústavu, MAN využíva centrálny elektromotor na zadnej náprave, resp. pri kĺbovom variante dva centrálne elektromotory na druhej a tretej náprave, čo podporuje jeho jazdný výkon. Energiu pre plne elektrický pohon dodávajú batérie umiestnené na streche vozidla. Pri priaznivých podmienkach garantujú dojazd na jedno nabitie až 350 kilometrov – počas celej životnosti batérií.

V rámci turné „Electrifying Europe“ mestský autobus Lion’s City 12 E absolvoval za 10 dní trasu dlhú presne 2449 km, spotreboval 1730,7 kWh elektrickej energie a priemerný podiel rekuperácie bol 22 %.