TRUCKY MAN ŤAHAJÚ 31-METROVÉ SÚPRAVY

Nákladné vozidlá

TRUCKY MAN ŤAHAJÚ 31-METROVÉ SÚPRAVY

Fínska spoločnosť Kesko Group začala na veľkokapacitnú prepravu využívať dlhé kombinácie vozidiel a vyriešila tým náročnú úlohu znižovania emisií CO2 a zároveň zvýšila výkony pri preprave. Pre extrémne dlhé súpravy používa od marca tohto roku dva nové trucky MAN TGX 35.580.

Jednou z hlavných priorít Kesko Group je dosiahnuť udržateľnú úroveň uhlíkovej stopy a minimalizovať negatívny ekologický dopad. V duchu tohto cieľa tradičný dopravca so sídlom v Helsinkách neustále optimalizuje svoje procesy a prevádzku. Preto využíva na zásobovanie supermarketov extra dlhé súpravy už od roku 2015, keď sa vo Fínsku konali pilotné jazdy takýchto veľkokapacitných kombinácií. Cestné „vlaky“ pozostávajú z ťažného vozidla a kĺbového prívesu so 6 nápravami, v niektorých prípadoch aj s možnosťou dvojúrovňového nakladania. Zostavy môžu mať dĺžku až 34 metrov a v závislosti od konfigurácie dokážu prepraviť naraz takmer 190 kolieskových kontajnerov.

V marci 2018 spoločnosť Kesko Logistics svoju flotilu „eco-truckov“ doplnila o dve nové vozidlá MAN TGX 35.580, ktoré nasadila na prepravu tovarov do veľkoobchodov a skladov na západe Fínska. Štvornápravové podvozky so skriňovými nadstavbami sú vybavené hospodárnym šesťvalcovým motorom D38 Euro 6c, ktorý poskytuje maximálny krútiaci moment 2900 Nm už od otáčok 900 min-1. Vďaka tomu dokážu hladko ťahať aj ťažké prípojné vozidlá a súpravy s úctyhodnou dĺžkou až do 31 metrov.