TRACTION EVENT PRILÁKAL VYŠE 220 ZÁKAZNÍKOV

Nákladné vozidlá

TRACTION EVENT PRILÁKAL VYŠE 220 ZÁKAZNÍKOV

Pieskovňa pri Hrušovanoch u Brna sa koncom septembra zmenila na obrovskú off-roadovú arénu, kde prebehla najväčšia česko-slovenská prezentácia stavebných truckov MAN za posledné roky.

Spoločnosti MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia na spoločnom podujatí na Morave predstavili svojim klientom novú generáciu vozidiel pre stavebný priemysel a príbuzné odvetvia. Randevú s novou generáciou trakčných vozidiel sa udialo 21. septembra. Privítali sme viac ako 220 zákazníkov, ktorí sa počas jednotlivých programových blokov mohli teoreticky i za volantom zoznámiť s novinkami.

„Po dlhom zvažovaní – vzhľadom na pandemickú situáciu – sme sa napokon rozhodli zorganizovať Traction Event v priebehu septembra. Aby to nebolo také jednoduché, termín sme museli koordinovať aj s dodaním vozidiel z výroby, respektíve nadstavieb. Tieto dva vstupné parametre boli totiž neustále v pohybe pre zložitú situáciu, ktorú v celom automobilovom priemysle spôsobil nedostatok čipov. Napokon sa nám podarilo pripraviť na toto podujatie solídnu flotilu, pričom nám veľmi pomohla centrála zapožičaním predvádzacích modelov z Trucknology RoadShow. Máme tu okolo 30 vozidiel v rôznych konfiguráciách, z nich zhruba desať je k dispozícii zákazníkom na testovacie jazdy,“ poznamenal na margo prípravy podujatia Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia.

Traction Event trval dva dni. Pondelok sa intenzívne využil na interné účely pre tímy predajcov a servisných partnerov MAN. A deň D nastal v utorok. Bol venovaný výlučne zákazníkom, aby klienti zo stavebného sektora mali dostatok času i priestoru dôkladne sa zoznámiť s modernými technológiami a hlavne s novými modelmi trakčných vozidiel tretej generácie. Na vyskúšanie boli k dispozícii bestsellery 8×6 a 6×6, ale i varianty s pohonom 8×4. Zaujímavé konfigurácie čakali na návštevníkov aj v rámci pestrej palety exponátov vystavených pod šírym nebom. Hviezdou výstavy bol, pochopiteľne, ťahač MAN TGX, držiteľ titulu Truck of the Year 2021, no zaslúženú pozornosť vzbudzoval napríklad odľahčený domiešavač TGS 8×4 s výbornou prepravnou kapacitou alebo TGS 6×4 vybavený kamerovým systémom na kontrolu mŕtveho uhla, natáčacou/zdvíhacou zadnou nápravou a systémom MAN HydroDrive. Možno neviete, že tento efektívny zapínateľný hydrostatický pohon, ktorý využíva hydromotory v nábojoch predných kolies, vyvinul ako prvý práve mníchovský výrobca a prvú generáciu predstavil už v roku 2006. A aby sme nezabudli: Premiéru „naživo“ pred zaplneným hľadiskom absolvoval aj 100 % elektrický valník na podvozku MAN eTGE.

Tak ako vozidlá pre diaľkovú dopravu, respektíve distribúciu tovarov aj všetky modely MAN pre stavebný sektor dostali kompletne prepracovanú kabínu. „Najväčšie inovácie na trakčných vozidlách sa týkajú kabíny, ktorá je úplne nová,“ pokračuje Ing. Radoslav Jurča. „Pokiaľ ide o pohonný reťazec, tam nedošlo až k takým zásadným zmenám. Ale pribudli ďalšie funkcie automatizovanej prevodovky MAN TipMatic a v palete pohonných jednotiek ponúkame nový motor D15, ktorý je optimálny napríklad pre domiešavače – vzhľadom na ich režim prevádzky s množstvom motohodín pri voľnobežných otáčkach. Pri ťažkých sklápačoch alebo vozidlách s hydraulickou rukou preferujeme motory D26 a pre najťažšie aplikácie typ D38. Predaj trakčných vozidiel novej generácie už beží a záujem slovenských zákazníkov je veľký. Lenže pre krízu s čipmi meškajú dodávky hotových vozidiel. Tento faktor, žiaľ, nevieme ovplyvniť a rovnaké problémy majú všetky značky. Takže dnes vo výrobe objednávame vozidlá, ktoré budú zákazníkom dodané v 2. štvrťroku 2022.“

Samozrejme, okrem dynamicky moderovaných teoretických blokov zameraných na nové technológie a expozícií nadstavbárov bol pre našich hostí pripravený pestrý testovací okruh – aby si mohli vlastnoručne a priamo v teréne vyskúšať nové sklápače TGS. Ale mnohí využili príležitosť šoférovať aj valník TGE alebo špeciálny terénny autobus postavený na podvozku MAN či predvádzacie autá Škoda Octavia 4×4 a Kodiaq 4×4, ktoré tiež išli z ruky do ruky. A to sme ešte nespomenuli adrenalínové vystúpenie Petra Piláta, ktorý na motocykli KTM preskakoval tri trucku MAN, pričom lietal do výšky 12 metrov a vo vzduchu robil neskutočné triky… Proste, program ušitý na mieru pre profesionálov z nášho fachu.

V rámci prezentácií boli avizované aj novinky pre modelový rok 2022. Obsahujú napríklad dômyselný kamerový systém MAN OptiView, ktorým možno nahradiť konvenčné vonkajšie zrkadlá, k dispozícii bude VAS (video-podpora pri odbočovaní), BirdView (zobrazenie 360-stupňového pohľadu na priestor okolo vozidla) a plne integrovaný asistent odbočovania.

Resumé z podujatia spravil Jan Kohlmeier, konateľ a riaditeľ spoločností MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia: „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať takúto veľkú prezentáciu kompletného portfólia nových trakčných vozidiel. Je skvelé, že sme mohli privítať vyše 220 zákazníkov Českej republiky i zo Slovenska, že sme tu mali všetky produktové rady pre tento sektor dopravy, čiže TGL, TGM, TGS i TGX, ale aj TGE a tiež kľúčových nadstavbárov, medzi ktorých patrí Meiller, Molčík a VS-mont. Na programe pre zákazníkov sa podieľali i naši partneri ako firma Torsus, ktorá robí off-roadové prestavby na báze podvozkov TGE a TGM. Ponuku informácií kompletizovali stánky finančných partnerov SG Equipment z Českej republiky, resp. Volkswagen Finančné služby Slovensko. Videl som, že našim hosťom sa tu páčilo, so záujmom sledovali prezentácie noviniek, užívali si možnosť otestovať nové vozidlá v teréne a nadšeným potleskom ocenili aj show špičkového freestylového motokrosového jazdca. A počasie nám tiež prialo. Môžem teda povedať, že tímy MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia sú s priebehom akcie naozaj spokojné.“