TIER KUPUJE FLOTILU E-VANOV MAN

Dodávkové vozidlá

TIER KUPUJE FLOTILU E-VANOV MAN

Spoločnosť MAN Truck & Bus podpísala rámcovú dohodu s poskytovateľom mikromobility TIER, ktorému dodá až 130 vanov eTGE s batériovým elektrickým pohonom. Prvé z týchto vozidiel sa už používajú v logistických flotilách TIER vo Veľkej Británii a v Nemecku.

Elektrické kolobežky sa stali súčasťou života moderných miest. Dopĺňajú ponuku udržateľnej mestskej mobility. Popredným európskym hráčom na tomto poli je berlínska spoločnosť TIER Mobility, ktorá sa vlani spolu s ďalšími dvoma poskytovateľmi elektrických kolobežiek začala orientovať smerom k väčšej udržateľnosti vo všetkých oblastiach. Jedným z výsledkov tohto záväzku je rámcová dohoda so spoločnosťou MAN Truck & Bus o dodaní až 130 vanov s batériovým elektrickým pohonom.

Rámcová dohoda sa vzťahuje na 13 krajín v Európe, v ktorých TIER pôsobí, napríklad Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Poľsko, Rakúsko, Nórsko, Švédsko či Holandsko. Prvé elektrické vany MAN určené pre logistiku elektrických kolobežiek už jazdia vo Veľkej Británii a v Nemecku, kde ich okrem Düsseldorfu používajú aj pobočky TIER v mestách Halle, Ingolstadt, Mainz, Wiesbaden, Münster, Reutlingen a Osnabrück.

Operatívny vozidlový park TIER Mobility má na starosť Maximilian Djacic, ktorého nové prírastky tešia: „Elektrické dodávky MAN eTGE sú dôležitou súčasťou prestavby našej servisnej flotily na elektrické vozidlá. Vďaka ich veľkému užitočnému zaťaženiu a dojazdu môžu naši zamestnanci prepraviť všetko potrebné pre každodennú prevádzku našej rôznorodej flotily a tiež rýchlo a efektívne sa pohybovať v mestskej premávke.“ Maximilian Djacic bol príjemne prekvapený aj rozsiahlou paletou prvkov bezpečnosti a komfortu, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy MAN eTGE. Napríklad asistent núdzového brzdenia, spätná kamera alebo asistent signalizujúci prekážku na boku znamenajú veľké plus pri jazdách v centre mesta a navyše vozidlo je vďaka nim veľmi atraktívne aj z ekonomického hľadiska. „MAN eTGE je na trhu už od roku 2018. Z môjho pohľadu je to vyspelé, robustné elektrické vozidlo, ktoré na 100 percent spĺňa naše požiadavky na čistú mestskú dopravu,“ vysvetľuje M. Djacic.

Elektrické dodávky sa v TIER Mobility používajú hlavne na výmenu batérií v elektrických kolobežkách. Batérie sa na plnú kapacitu nabíjajú v sklade TIER a vymieňajú ich na mieste – rozvoz zabezpečujú eTGE. V niektorých mestách TIER prevádzkuje aj decentralizované nabíjacie a výmenné stanice, aby sa skrátili vzdialenosti. Okrem toho elektrické vany MAN slúžia na prepravu e-kolobežiek, keď potrebujú servis alebo opravu.

„Sme veľmi radi, že naše vozidlá eTGE budú čoskoro zastúpené vo flotile TIER v čoraz väčšom počte európskych miest. MAN a TIER – to je znamenité prepojenie, pretože naše dve spoločnosti spája rovnaký cieľ – urobiť budúcnosť mobility udržateľnejšou a ohľaduplnejšou k životnému prostrediu,“ hovorí Daniel Holbein, ktorý je v MAN Truck & Bus SE zodpovedný za divíziu predaja dodávkových vozidiel.

Ako je známe MAN TGE 3.140 E má objem nákladného priestoru 10,7 m3 a užitočné zaťaženie takmer 1 tonu. Pri rýchlom nabíjaní jednosmerným prúdom ho možno nabiť z 0 na 80 % za 45 minút. MAN poskytuje na batérie záruku 8 rokov alebo 160 000 km.

TIER Mobility je popredný európsky dodávateľ riešení pre zdieľanú mikromobilitu s ambíciou zmeniť mobilitu k lepšiemu. Tým, že poskytuje ľuďom na prenájom rôzne vozidlá s elektrickým pohonom (e-kolobežky, e-bicykle a e-mopedy) a prevádzkuje sieť staníc na dobíjanie batérií, pomáha mestám znížiť závislosť od áut. Spoločnosť TIER, ktorú v roku 2018 založili Lawrence Leuschner, Matthias Laug a Julian Blessin, sídli v Berlíne a v súčasnosti pôsobí vo viac ako 150 mestách v 16 krajinách v Európe a na Blízkom východe. S cieľom poskytovať najbezpečnejšie, najférovejšie a najudržateľnejšie riešenia mobility je TIER od roku 2020 uhlíkovo neutrálny. Viac informácií nájdete na www.tier.app.