TBILISI MODERNIZUJE HROMADNÚ DOPRAVU

Autobusy

TBILISI MODERNIZUJE HROMADNÚ DOPRAVU

Bývalý profesionálny futbalista Kakha Kaladze, dnes primátor Tbilisi, sa rozhodol zmodernizovať mestskú dopravu v metropole Gruzínska. Aby dosiahol tento cieľ, za partnera si vybral MAN Truck & Bus.

Keď si Kakha Kaladze stanoví svoj cieľ, potom spraví maximum, aby ho dosiahol. Takýto prístup sa mu vždy osvedčil – či už to bolo v období, keď profesionálne hral futbal alebo v jeho súčasnej práci v roli starostu Tbilisi. Jeho najnovšou úlohou je pripraviť na budúcnosť hromadnú dopravu v hlavnom meste Gruzínska, pričom si za partnera vybral MAN Truck & Bus – a MAN Lion’s City. Mesto si objednalo 90 týchto moderných mestských autobusov minulý rok a 50 z nich je už niekoľko týždňov v prevádzke. Zvyšných 40 vozidiel bude dodaných v októbri a novembri 2019.

V duchu svojej precíznosti Kakha Kaladze vycestoval do zákazníckeho centra MAN v Mníchove i poľských Starachowiciach a vybral dizajn, farby aj výbavu mestských autobusov, aby perfektne zodpovedali požiadavkám miestnej dopravy v Tbilisi. Autobusy MAN Lion’s City typ M v konfigurácii pre gruzínskeho zákazníka majú rad špecifických prvkov vrátane troch extra širokých dverí s nízkopodlahovým vstupom. To zaručuje plynulú výmenu cestujúcich, čiže skrátené časy zastávok a zmiernenie stresu v uliciach Tbilisi. „Vodiči, cestujúci a tiež rezidenti budú profitovať z nízkeho levelu emisií, tichého pohonného systému a vysokej úrovne bezpečnosti, ktoré poskytujú tieto autobusy,“ dopĺňa fakty Helmut Grosshauser, ktorý je v MAN Truck & Bus zodpovedný za predaj v tomto regióne. „Sú vybavené množstvom asistenčných systémov, napríklad elektronickým brzdovým systémom s ABS a stabilizačným programom ESP.“ Všetky vozidlá majú 6-valcový dieselový motor Euro 6 s výkonom 216 kW (294 k).

„V rokoch 2016 a 2017 spoločnosť MAN Truck & Bus už dodala do gruzínskej metropoly 144 vozidiel Lion’s City CNG. „Autobusy MAN sú bezpečné, klimatizované a komfortné pre pasažierov aj vodiča,“ povedal Kakha Kaladze na margo kontraktu z nedávnej minulosti. „Ale najdôležitejšie je, že sú z ekologického hľadiska čisté, pretože jazdia na bioplyn.“ Spokojnosť primátora a obyvateľov mesta s autobusmi bola kľúčovým faktorom pri uzatváraní novej objednávky podpísanej vlani. „Počas niekoľkých rokov našej spolupráce MAN potvrdzuje, že je partnerom, na ktorého sa môžeme spoľahnúť,“ dodáva K. Kaladze, ktorý je jedným z najúspešnejších gruzínskych futbalistov všetkých čias. Hral za viacero klubov a v drese AC Miláno dvakrát vyhral Ligu majstrov.