Štart sériovej výroby modelu Lion’s City E

Novinky

Štart sériovej výroby modelu Lion’s City E

Začiatkom októbra závod MAN v poľskom meste Starachowice úspešne odštartoval sériovú výrobu elektrických mestských autobusov. Prvé zákaznícke e-busy, ktoré zídu z montážnej linky, budú 12-metrové modely Lion’s City E a prevezme si ich dopravný podnik Hamburg-Holstein (VHH). Zhruba o šesť mesiacov neskôr sa začne produkcia kĺbového autobusu so 100 % elektrickým pohonom.

Elektrifikovanie Európy: Presne to robí MAN Lion’s City E. Deň čo deň elektrický mestský autobus ukazuje, aké má schopnosti a inšpiruje dopravných operátorov, vodičov aj odborníkov. Koncom roka 2019 boli do každodennej prevádzky v Hamburgu odovzdané prvé dve demonštračné vozidlá, dnes flotila predvádzacích e-busov MAN premáva po uliciach mnohých európskych miest. Realizuje rozsiahle testy v reálnej prevádzke na pravidelných linkách u zákazníkov v Nemecku, Španielsku, Belgicku, Holandsku a vo Francúzsku. Po úspešnom štarte sériovej výroby začiatkom októbra takéto elektrické autobusy budú teraz schádzať z montážnej linky ako štandard. Modelový rad Lion’s City E patrí do výrobného programu závodu MAN v Starachowiciach. Produkciu rozbieha 12-metrový variant a zruba o pol roka neskôr bude nasledovať kĺbový elektrický autobus Lion’s City 18 E.

„Teším sa, že môžeme dodávať inovatívny a viacnásobne ocenený Lion’s City E ako sériovo vyrábané vozidlo. Štart jeho produkcie je dôležitý míľnik v pláne e-mobility spoločnosti MAN i pre závod v Starachowiciach. Pritom sme rozšírili naše produktové portfólio a urobili ďalší strategický krok smerom k udržateľnej mobilite,“ hovorí Michael Kobriger, člen predstavenstva pre výrobu v MAN Truck & Bus a radca pre autobusovú divíziu. V priebehu posledných rokov spoločnosť veľmi starostlivo nastavovala výrobu autobusov a pripravovala zamestnancov na výzvy elektrickej mobility. „Teraz, keď sme spustili sériovú produkciu, chcel by som vyjadriť vďaku celému tímu, ktorý neúnavne pracoval a v kooperácii s rôznymi oddeleniami vyvinul spoľahlivý elektrický autobus a integroval ho do systému výroby,“ dodáva Michael Kobriger.

Flexibilné nastavenie produkcie autobusov

Elektrický MAN Lion’s City E budú montovať na tej istej výrobnej linke a rovnakým výrobným postupom ako ostatné modely mestských autobusov novej generácie. Veľa úsilia sa vynaložilo na hľadanie spôsobov, ako plne integrovať e-busy do súčasného procesu výroby. Nebolo to jednoduché, pretože v porovnaní s konvenčným modelom už len na samotnom skelete karosérie je 30 až 40 % dielcov odlišných. Potom tu máme elektrický pohon, batérie a iné vysokonapäťové komponenty. V rámci prípravy výroby elektrických autobusov v Starachowiciach bolo treba nakúpiť nové systémy, resp. aktualizovať existujúce, prebudovať výrobné sekvencie a okolo 3500 zamestnancov muselo absolvovať rozsiahle školenie. To všetko na podporu hlavného cieľa: odštartovať sériovú výrobu modelu Lion’s City 12 E do začiatku štvrtého kvartálu 2020, pričom celý proces bude prebiehať na jednej výrobnej linke spolu s konvenčnými typmi mestských autobusov. Podarilo sa to skvele!

Sériovo vyrábané e-busy teraz začnú schádzať z montážnej linky a smerovať k zákazníkom. Prvých 17 nových elektrických autobusov si na konci roka prevezme prevádzkovateľ verejnej dopravy Hamburg-Holstein (VHH). Pre MAN je to prvé veľké odovzdávanie e-busov klientovi potvrdené výberovým konaním. Hamburg nasledujú ďalšie mestá a objednávajú si Lion’s City E, aby vo svojom systéme verejnej dopravy predstavili vozidlá s nulovými emisiami. Jedna z týchto zákaziek prišla zo švédskeho Malmö: Nobina Sverige AB, najväčší švédsky autobusový operátor, si objednal 22 autobusov MAN Lion’s City E. Obyvatelia mesta Malmö i jeho okolia sa môžu tešiť na cestovanie v týchto ekologických a tichých vozidlách, ktoré vyrába závod MAN Starachowice.

Absolvoval „skúšku ohňom“ a je pripravený na sériovú výrobu

Inžinieri z oddelenia vývoja v MAN vynaložili maximálne úsilie, aby sa nový Lion’s City E dal ľahko začleniť do prepravných aktivít zákazníka v každých podmienkach. Koniec-koncov nákladné vozidlá a autobusy MAN už vyše 30 rokov posiela výrobca do severného Švédska na zimné testy. Potom neprekvapí, že nový elektrický autobus za polárnym kruhom preukázal svoju schopnosť odolávať mrazivým teplotám aj pod -30 ºC. Ďalšiu výzvu v rozsiahlom testovacom programe predstavoval výjazd do intenzívnych horúčav v oblasti Sierra Nevada (Španielsko) minulý rok v lete. Okrem týchto tradičných „skúšok ohňom“ musel Lion’s City E čeliť extrémnym podmienkam v klimatickom aerodynamickom tuneli, aby bolo možné dosiahnuť výsledky oveľa rýchlejšie a komplexnejšie. Asi netreba pripomínať, že aj v tejto previerke obstál výborne.

Z dôvodu koronavírusu bola tohtoročná testovacia jazda do španielskej Andalúzie zrušená. Namiesto toho MAN testoval autobus vo Freiburgu v južnom Nemecku, kde Lion’s City E znova predviedol svoje kvality. „Výsledky letných testov ukazujú, že náš elektrický autobus jednoznačne spĺňa ambiciózne ciele, ktoré sme si stanovili v takých dôležitých oblastiach, ako je kúrenie a klimatizácia. Rozsiahlemu testovaniu bola podrobená tiež pozdĺžna dynamika autobusu, aby pasažieri cestovali vždy bezpečne a komfortne, dokonca aj pri značnom sklone vozovky a zvýšených požiadavkách na výkon,“ hovorí Jörg Junginger, šéf tímu pre testovanie autobusov. A dodáva: „Môžeme hrdo oznámiť, že náš Lion’s City E je pripravený na sériovú výrobu!“ Elektrický autobus MAN to potvrdil počas zákazníckeho testu v španielskom Badajoz. Pri teplotách 35 stupňov absolvoval Lion’s City E kompletnú 16-hodinovú šichtu, pričom prešiel pôsobivú vzdialenosť 284 km. Tento výsledok zdôrazňuje spoľahlivosť vozidla a dokonca prekonáva oficiálny údaj, podľa ktorého Lion’s City E na jedno nabitie garantuje dojazd 200 km (v priaznivých podmienkach až 270 km) počas celej životnosti batérií.

Výroba autobusov v závode MAN Bus Sp. z o. o.

Závod MAN v Starachowiciach (Poľsko) je kompetenčné centrum pre výrobu nízkopodlahových mestských autobusov. Minulý rok fabrika vyprodukovala 2300 kompletných vozidiel a cca 1400 autobusových šasi. Napriek zložitým problémom, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, výroba pokračuje naplno vďaka stabilnému trhu mestských autobusov. Pre zabezpečenie najvyššej úrovne kvality MAN investoval v starachowickom závode do najmodernejších výrobných systémov a mimoriadne precízne vyškolil svojich zamestnancov. Továreň má svoje vlastné zváracie výcvikové centrum a tiež veľmi dobre vybavené meracie a chemické laboratóriá – množstvo z dielcov potrebných pre výrobu sa totiž produkuje priamo vo fabrike. Závod MAN Starachowice je jediný výrobca autobusov v Poľsku s vlastnou technológiou kataforézneho ponorného lakovania, ktorá spĺňa najprísnejšie požiadavky týkajúce sa kvality protikoróznej ochrany a priľnavosti farby. V posledných rokoch MAN pokračuje v modernizácii svojich prevádzok a dôsledne pripravuje výrobné kapacity i svojich zamestnancov na e-mobilitu. Toto všetko poskytne spoločnosti MAN Truck & Bus dôležitú bázu pre dodávanie elektrických autobusov, ktorých kvalita zodpovedá úrovni, akú očakávajú zákazníci.