SPOLUPRÁCA V OBLASTI SOLÁRNEJ TECHNOLÓGIE

Dodávkové vozidlá

SPOLUPRÁCA V OBLASTI SOLÁRNEJ TECHNOLÓGIE

MAN Truck & Bus a Sono Motors podpísali predbežnú zmluvu o spolupráci. Obidve spoločnosti sa dohodli, že preskúmajú, či je technicky a ekonomicky možné integrovať technológiu Sono Solar do elektrickej dodávky MAN eTGE.

„Pre Sono Motors je to ohromná príležitosť spolupracovať s takým rešpektovaným priemyselným partnerom ako MAN a pracovať s ním na udržateľnejšej budúcnosti. Naša technológia Sono Solar ponúka ľahkú a prispôsobiteľnú platformu, ktorá je ideálna pre úžitkové vozidlá ako eTGE s batériovým elektrickým pohonom od MAN,“ hovorí Jona Christians, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Sono Motors. „Tešíme sa na všetky príležitosti, ktoré môžu spojiť tieto dve udržateľné technológie.“

Obidve spoločnosti plánujú skúmať tri verzie vozidiel, ktoré budú vybavené technológiu od Sono Solar:

– dodávka MAN eTGE,

– MAN eTGE kombi s výkonnou klimatizáciou inštalovanou na streche,

– MAN eTGE s chladeným nákladným priestorom.

Pri všetkých troch konceptoch sa pozornosť sústredí buď na predĺženie dojazdu alebo na pohon prídavných zariadení (napríklad klimatizačného systému) s využitím získanej solárnej energie.

Dennis Affeld, viceprezident a šéf predaja truckov a vanov v MAN Truck & Bus, vyjadril spokojnosť s partnerstvom so Sono Motors, ktoré sa rozbieha: „Spojíme naše know-how a skúsenosti, aby sme otestovali rôzne prototypy s fotovoltaickou technológiou integrovanou do vozidla. Cieľom je zistiť, koľko energie možno takto získať za rok. Na základe tohto prehľadu posúdime, či sa technológia zákazníkom vyplatí a súčasne pomáha chrániť životné prostredie.“

Model eTGE je odpoveďou MAN na požiadavky čistej mestskej a regionálnej prevádzky. Neprodukuje žiadne lokálne emisie a pri jazde je podstatne tichší v porovnaní s vozidlami so spaľovacím motorom. V závislosti od počtu najazdených kilometrov za rok môže byť prevádzka eTGE výrazne ekonomickejšia než pri porovnateľnom dieselovom TGE a vyššie obstarávacie náklady elektrického vanu sa vykompenzujú zhruba za štyri roky.

Sono Solar Technology ponúka ľahkú, robustnú a cenovo priaznivú alternatívu – riešenie, ktoré sa zásluhou svojej konštrukcie na báze polyméru dokáže prispôsobiť rôznym plochám. Vďaka veľkosti využiteľných povrchov v porovnaní s osobnými autami sú nákladné vozidlá, vany alebo autobusy mimoriadne vhodné pre uplatnenie solárnych panelov – napríklad v segmente rozvozu tovarov na tzv. poslednej míli. Tieto fotovoltaické riešenia nemajú nahradiť existujúce systémy ukladania energie ako sú batérie ani palivové články. Dokážu však znížiť spotrebu energie a zredukovať intervaly nabíjania a takýmto spôsobom predĺžiť dojazd. Okrem toho získaná slnečná energia by sa dala využiť pre pohon prídavných zariadení (kúrenie, klimatizácia, chladiace agregáty).

Vizitka Sono Motors

Spoločnosť Sono Motors založená v roku 2016 sa zameriava na sprístupnenie revolučných systémov mobility, pri ktorých každé elektrické vozidlo je solárne, zdieľané a nezávislé od fosílnych palív.