ŠPECIALISTI NA MODIFIKÁCIE

MAN Individual

ŠPECIALISTI NA MODIFIKÁCIE

Ponuka truckov zo sériovej produkcie do veľkej miery kopíruje potreby nákladnej dopravy, ale napriek tomu mnohé odvetvia dopravného priemyslu si vyžadujú neštandardné vozidlá. Na jar 2019 spoločnosť MAN Truck & Bus spojila svoje aktivity v oblasti individuálnych úprav pod banner MAN Individual.

MAN túto jar zlúčil svoje aktivity v oblasti modifikácii truckov, autobusov a vanov pod MAN Individual (pôvodne robili úpravy špecializované strediská MAN Truck Modification Center, resp. MAN Bus Modification Center). Neštandardné priania zákazníkov sa budú realizovať vo fabrikách v Mníchove, Plauene a vo Wittlichu, resp. v rakúskom Steyri.

Dopyt po špeciálnych modifikáciách v posledných rokoch trvale rastie. Kým v minulosti išlo o zhruba 2000 truckov ročne, tento počet roku 2017 stúpol na 4500 a vlani na cca 6000. Najčastejšie ide o úpravy kabíny, zmeny podvozka alebo prispôsobenie pohonnej sústavy. Čo sa týka kabín, v ponuke MAN Individual sú ploché aj zošikmené strechy, výklenky v streche alebo polovičná kabína na prepravu dlhých materiálov. Objednať si však možno i rôzne prídavné presklenia vrátane zadnej steny pre ovládanie žeriavu priamo z kabíny, sklápacie sedadlá alebo vybavenie pre autoškoly. K dispozícii je tiež kompletný sortiment výbavy pre záchranárske vozidlá, inštalovanie signalizačných zariadení, vysielačiek, tretie sedadlo v kabíne trucku, dajú sa domontovať prídavné odkladacie boxy. Často žiadané je zväčšenie kabíny typu C – ide o zaujímavú prestavbu, pri ktorej sa štandardná zadná stena vymení za lisovaný sklolaminátový dielec a interiér sa tým predĺži približne o 26 centimetrov. Od roku 2018 si zákazníci môžu objednať na podvozok MAN TGS už aj dvojitú štvordverovú kabínu, ktorá bola predtým k dispozícii len z priamo z výroby a iba pre modely z radov TGL a TGM.

Pre potreby sektora komunálnych služieb treba sériové šasi neraz podrobiť veľmi špecifickým úpravám. Niektoré magistráty si objednávajú na kabíne trucku posuvné dvere – kvôli tesnému priestoru v uliciach plných zaparkovaných áut. Ak treba podstatne zväčšiť prepravnú kapacitu dlhších kabín typu L, LX a XL, vyrieši to montáž štvormiestnej lavice namiesto spodného lôžka. Cestujúci na vonkajších sedadlách sú pripútaní trojbodovými pásmi a na prostredných dvoch sú bedrové bezpečnostné pásy.

Pri podvozku sa úpravy sústredia najmä na zmeny rázvoru, skracovanie rámu alebo ohýbanie previsov rámu, inštaláciu ďalších náprav a riadených zadných náprav alebo na posúvanie a úpravy prídavných komponentov rámu. Pre pracovné náradie (napr. kefa a vysávač pri zametacích vozidlách) alebo meracie zariadenia (pri cisternových vozidlách) treba vytvoriť priestor, takže na ráme sa mení umiestnenie skrine s batériami, palivovej nádrže aj zásobníkov na vzduch.

Z produkcie MAN Individual vychádzajú tiež špeciálne upravené alebo kompletne prestavané interiéry autobusov i vanov. V duchnu hesla „nič nie je nemožné“ ponuka obsahuje inovatívne informačno-zábavné systémy, štýlové osvetlenie, konferenčné rozmiestnenie luxusných sedadiel či kresiel so stolíkmi, elegantné kuchynské kútiky… a na vrchole individuálnych riešení sú hotely na kolesách. Popularite sa tešia autobusy z portfólia MAN prestavané pre potreby športovcov – množstvo popredných európskych futbalových klubov včítane Bayernu Mníchov, Borussie Dortmund a Paris Saint-Germain cestuje autokarmi MAN s interiérom upraveným aj na porady pred zápasom a vyhodnotenie výkonu po stretnutí. Perfektné multimediálne vybavenie poskytuje všetko, čo by mužstvo mohlo potrebovať. Zahŕňa špičkové Wi-Fi s vysokorýchlostným mobilným pripojením na internet, server pre digitálne médiá, LCD monitory vzadu, systém ozvučenia s prídavnými reproduktormi a subwoofermi, HDMI prípojku a USB porty.