Školia malých školákov

Autobusy

Školia malých školákov

Ako sa má správne sedieť v školskom autobuse? Na čo musím myslieť pri nastupovaní a vystupovaní? A čo znamená „mŕtvy uhol“? Spoločnosť MAN Truck & Bus spustila novú kampaň zameranú na deti. Cieľom akcie je významne zvýšiť bezpečnosť najmenších účastníkov cestnej premávky.

Jednou z hlavných priorít spoločnosti MAN Truck & Bus je čo najbezpečnejšia cestná doprava. Na dosiahnutie tohto cieľa MAN vynakladá veľké úsilie zamerané na inovatívne technológie, ale tiež na rôzne školenia a vzdelávacie iniciatívy pre vodičov, cestujúcich, cyklistov a chodcov. Cieľovou skupinou najnovšej kampane sú najmladší účastníci cestnej premávky. Aby si deti zafixovali, ako funguje cestná doprava, odborníci z lokálnych združení pre bezpečnosť cestnej premávky spolu s inštruktormi MAN ProfiDrive navštívili viacero základných škôl v Bavorsku. „Ukazujeme deťom, čo si treba zapamätať, keď cestujú autobusom a ako sa správať, aby dorazili bezpečne do cieľa,“ zdôrazňuje Manfred Raubold, generálny riaditeľ krajinského združenia pre bezpečnosť cestnej premávky v Bavorsku. Aby jednotlivé témy bolo možné ukázať aj v praxi, tím počas turné sprevádza MAN Lion’s Intercity. „Pomáhame deťom precvičiť si čakanie na autobus, čo robiť, keď autobus príde na zastávku, na čo pamätať pri nastupovaní a vystupovaní, ako sa správať počas cesty a ako správne sedieť, keď majú školskú tašku,“ vysvetľuje Manfred Raubold. „Používame tiež trojuholníkovú oranžovú celtovinu a deťom názorne ukážeme, aký veľký je mŕtvy uhol. Je dôležité, aby deti samé videli a vyskúšali, že vodič má obmedzený výhľad.“

V priebehu októbra a novembra odborníci na bezpečnosť cestnej premávky navštívili základné školy v južnom Nemecku, napríklad v Pilstingu, Friedbergu a Affingu a školili vyše 300 detí, žiakov 1., 2. a 3. tried. „Táto kampaň je svojím spôsobom špeciálna – nielen pre deti, ale i pre MAN. Je úžasné, ako pozorne sledujú, čo im hovoríme a predvádzame a okamžite využívajú svoje nové vedomosti v praxi – dokonca aj prváci. Pevne veríme, že toto nám umožní hrať dôležitú úlohu v starostlivosti o bezpečnosť našich detí. Chceme osloviť čo najviac školákov. Ale, samozrejme, musíme počkať, ako sa vyvinie situácia s COVID-19 a až potom budeme môcť absolvovať turné inde,“ hovorí Heinz Kiess, vedúci produktového marketingu autobusov v MAN Truck & Bus.

Tím MAN Truck & Bus mal podporu miestnych dopravných hliadok alebo členov združení pre bezpečnosť cestnej premávky. Tí mali na starosti výučbu bezpečnosti v doprave a MAN poskytol vozidlo s vodičom. „Úzko sme pritom spolupracovali s oddelením MAN ProfiDrive. Naši inštruktori, ktorí poskytujú školenia, majú v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti,“ dodáva H. Kiess.

Keď sa lekcie o bezpečnosti cestnej dopravy skončia, je to príležitosť predstaviť MAN Lion’s Intercity s jeho výkonným motorom D15 a prevodovkou MAN TipMatic Coach miestnym autobusovým operátorom. Lion’s Intercity bol vybraný zámerne, aby sprevádzal turné, pretože sa často využíva ako školský autobus a je tiež vhodný na mestské či regionálne linky i na príležitostné prepravy.

Je vybavený širokou paletou asistenčných a bezpečnostných systémov, napríklad aktívnym asistentom odbočovania s rozpoznávaním chodcov. „Nanešťastie nehody, na ktorých sa podpisuje mŕtvy uhol, sú stále bežné. S našimi inovačnými systémami hodláme hrať dôležitú rolu pri zlepšovaní bezpečnosti cestnej premávky, najmä na križovatkách,“ prízvukuje Heinz Kiess. A ako funguje asistent odbočovania? Predná kamera a ďalšie kamery na jednej alebo oboch stranách vozidla neustále monitorujú premávku a zabezpečujú, aby v nebezpečných situáciách pri zatáčaní bol vodič pod oveľa menším stresom. Ak systém zaznamená nejaké nebezpečenstvo alebo hroziacu kolíziu, vystríha vodiča pomocou vizuálnych varovaní z dvoch displejov nainštalovaných v jeho zornom poli a tiež akustickým výstražným signálom. Bezpečnosť zvyšujú aj moderné asistenčné systémy, ktoré spoľahlivo detegujú chodcov, cyklistov a motocyklistov v mŕtvom uhle a aktívne upozorňujú vodiča na rizikovú situáciu. „Zdokonalenie bezpečnosti pre všetkých účastníkov cestnej premávky je niečo, na čo neustále myslíme a posúva nás to vpred. Preto všetky naše skúsenosti a odborné znalosti vkladáme aj do vývoja inovatívnych asistenčných systémov,“ dodáva Heinz Kiess.