SILÁK S MOCNOU RUKOU

Nákladné vozidlá

SILÁK S MOCNOU RUKOU

Mimoriadne výkonnú konfiguráciu vozidla MAN pre stavebno-montážne práce si objednala spoločnosť HALMONT DCA z Dubnice nad Váhom: podvozok TGS 41.500 8×6 s nakladacou plošinou a na ňom hydraulický žeriav FASSI s nosnosťou 22 ton.

Začiatkom októbra spoločnosť HALMONT DCA obohatila svoj vozidlový park o nového siláka: kvôli špičkovému pracovnému potenciálu v teréne si ako základ pre hydraulický žeriav ťažkej triedy FASSI F990RA.2.26 zvolila výkonný štvornápravový podvozok MAN TGS 41.500 8×6 BB. Vozidlo s najväčšou povolenou technickou hmotnosťou 41 ton má 12,4-litrový motor D2676LF51 s výkonom 368 kW/500 k a maximálnym krútiacim momentom 2500 Nm. Pohonná jednotka je vybavená riadiacim modulom zákazníka pre externú výmenu dát s rozhraním Fleet Management System (FMS) 2.0, funkcia nadstavby. Prevodovka: automatizovaná 12-stupňová MAN TipMatic® so špecifickým softvérom Offroad pre prácu v teréne.

Pri jazde po cestách najnovšia verzia systému preraďovania využíva celý rad funkcií, ktoré vodičovi uľahčujú ovládanie vozidla a znižujú spotrebu paliva aj náklady na servis. Napríklad SmartShifting (rýchle preraďovanie prevodových stupňov – ak sa tým vytvorí výhoda pre daný pracovný režim pohonnej sústavy), IdleSpeed Driving (pomalá jazda pri voľnobežných otáčkach s uzavretou spojkou), rozpoznanie sklonu (optimalizovaný výber prevodového stupňa pri rozbiehaní do kopca), zdokonalený režim manévrovania (citlivá spolupráca plynového pedála a ovládania spojky), rozpoznanie zaťaženia vozidla a tiež EfficientRoll (tzv. plachtenie – maximálne využívanie zotrvačnosti vozidla aj v miernych klesaniach). Vedľajší pohon NTX/10 umožňuje zníženie výkonu motora zo strany prevodovky na pohon funkcií nadstavby.

Podvozok v konfigurácii 8×6 s valníkovou nadstavbou bez bočníc je odpružený parabolickými listovými pružinami (maximálne zaťaženie predných/zadných náprav 9,5 t, resp. 13 ton). Rázvory: 1800 mm, 3200 mm a 1400 mm, svetlá výška podvozka vpredu/vzadu 347 mm/306 mm, medzi nápravami 372 mm. Samozrejme pohonný reťazec obsahuje kompletnú zostavu uzávierok diferenciálov. Oceľový trojdielny nárazník sa štandardne dodáva spolu s ochranou chladiča. Palivová nádrž má objem 400 litrov, nádrž na AdBlue je 35-litrová.

Kabína L s jedným lôžkom je široká 2240 mm a dlhá 2280 mm. Vodič má k dispozícii multifunkčný volant, prídavné kúrenie, automatickú klimatizáciu i chladiaci box plne zasúvateľný pod lôžko, z ďalších prvkov spomeňme rádio MAN Media Truck s funkciou handsfree či prípravu pre vysielačku.

Za kabínou je namontovaný hydraulický žeriav FASSI F990RA.2.26. Ide o moderný výkonný model, ktorý má v štandardnej výbave všetky prvky pre bezpečnosť prevádzky –  od ochrany proti preťaženiu cez systém zvyšujúci rýchlosť vysúvania až po integrovaný inteligentný riadiaci systém. Hydraulický žeriav zostavený zo šiestich vysúvateľných teleskopických šesťhranných profilov má horizontálny dosah 15,95 m, resp. vertikálny 21,5 m a hák s maximálnou nosnosťou 22 ton. Hmotnosť žeriavu vrátane podpier a olejovej nádrže (bez integrovaného pomocného rámu) je 8090 kg. Podpery s hydraulickým vysúvaním majú rozpätie 8500 mm.