Seriál „MAN Driving Professionals“

Autobusy

Seriál „MAN Driving Professionals“

Spoločnosť MAN Truck & Bus začala prostredníctvom svojho kanála na YouTube zverejňovať videá „MAN Driving Professionals“ zamerané na autobusový sektor – od technologických noviniek cez bezpečnostné systémy až po postup v prípade nehody.

Jednoducho a názorne. Cieľom seriálu „MAN Driving Professionals“ je poskytnúť optimálnu podporu prevádzkovateľom a profesionálnym vodičom autobusov i autokarov, ale tiež ilustrovať aktuálne technické inovácie.

Ako funguje systém MAN OptiView? Aké sú výhody tohto asistenčného systému v porovnaní s „normálnymi“ spätnými zrkadlami? Na čo musí vodič pamätať v prípade nehody, ak treba autobus evakuovať? Séria krátkych filmov od spoločnosti MAN Truck & Bus odpovedá na tieto aj mnohé ďalšie otázky. „Dúfame, že naše filmy poskytnú prevádzkovateľom i vodičom čo najlepšiu podporu, keďže zrozumiteľným a informatívnym spôsobom odpovedajú na podstatné otázky,“ hovorí Heinz Kiess, vedúci produktového marketingu autobusov. „Okrem toho je pre nás dôležité zlepšovať odborné znalosti vodičov. Čím lepšie šofér rozumie technológiám a asistenčným systémom a čím lepšie ich dokáže využívať, tým bezpečnejšia a hospodárnejšia bude jeho jazda.“

Okrem autobusov a autokarov značiek MAN a NEOPLAN sú hlavnými hviezdami filmov mníchovský moderátor Philipp Bäschstädt a profesionálny vodič Thorsten Helbig. Okrem iných tém predstavujú bezpečnostné a asistenčné systémy i správne postupy v prípade núdzových situácií na ceste. V rámci prezentovania, ako systémy fungujú, ich najprv predstavia a ukážu technické animácie. „Film je výborným médiom, ak komplikované informácie potrebujete zdieľať ľahko zrozumiteľným spôsobom. Máme dostupných osem filmov o rôznych témach a seriál budeme neustále rozširovať,“ vysvetľuje Heinz Kiess. Jedno z videí napríklad ponúka užitočné rady pre ekonomický štýl jazdy. Medzi ďalšie témy patrí ovládanie klimatizácie v autokaroch, núdzové opatrenia v prípade požiaru vo vozidle či systémy MAN EfficientCruise® a MAN OptiView. Posledná z menovaných technológií je v celosvetovom meradle prvým štandardne dostupným systémom, ktorý nahrádza klasické spätné zrkadlá na autokaroch. Video demonštruje, ako kamery fungujú a ako dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách. Pri jazde cez tunel diváci tiež uvidia vysokú kvalitu zobrazovania systému OptiView – dokonca aj v tme.

Veľmi názorné je predstavenie systému núdzového brzdenia EBA, ktorý vodiča najprv varuje pred hroziacou zrážkou a potom začne sám automaticky brzdiť – v prípade potreby až do úplného zastavenia. Vo videu sa autokar NEOPLAN Tourliner po letiskovej ploche rúti rýchlosťou 80 km/h na stojace auto. Vodič Thorsten Helbig naschvál ignoruje varovné signály asistenčného systému, aby ukázal, ako sa spustí automatické brzdenie. A autokar naozaj sám bezpečne zastaví štyri metre pred prekážkou.

Ďalšie video ukazuje, ako správne nastaviť sedadlo vodiča. Zaoberá sa pritom faktormi, ako sú výška a náklon, nastavenie operadla aj poloha rúk i volantu. „Správne nastavenie sedadla znamená pohodlnú pozíciu za volantom a znižuje únavu zo šoférovania, čím sa zvyšuje bezpečnosť,“ vysvetľuje vo filme profesionál Thorsten Helbig.

Videá zo série MAN Driving Professionals sú zverejnené na kanáli MAN Truck & Bus na YouTube na adrese https://go.man/wjCL4VlT