SATUR TRANSPORT KÚPIL FLOTILU SKYLINEROV

Autobusy

SATUR TRANSPORT KÚPIL FLOTILU SKYLINEROV

Vo vozidlovom parku spoločnosti SATUR Transport pribudlo koncom januára 10 poschodových autobusov NEOPLAN Skyliner a jeden autokar MAN Lion´s Coach. Táto moderná veľkokapacitná flotila bude zabezpečovať dopravu zamestnancov bratislavského závodu Volkswagen.

V piatok 28. januára 2022 odovzdaním symbolického kľúča MAN Truck & Bus Slovakia oficiálne zrealizoval mimoriadne významný kontrakt v sektore autobusov: Náš dlhoročný zákazník SATUR Transport si prevzal 10 luxusných double-deckerov Skyliner. Ide o historicky prvú objednávku poschodových autobusov značky NEOPLAN na Slovensku – a hneď rovno desiatich.

So zaujímavými faktami tejto zákazky nás oboznámil Pavel Pospíšil z MAN Truck & Bus Czech Republic, vedúci predaja autobusov v ČR a SR: „Spoločnosť SATUR Transport uspela vo výberovom konaní na prepravu zamestnancov, ktoré vypísal závod Volkswagen Slovakia v Bratislave. Podstatnou podmienkou v tomto tendri bola prepravná kapacita autobusu 88 cestujúcich, a tak si SATUR Transport od nás objednal 10 poschodových autobusov NEOPLAN Skyliner. Je to síce zájazdový model, ale z ekonomického hľadiska mimoriadne efektívny aj v úlohe linkového autobusu. Veď jeden double-decker prepraví zhruba toľko cestujúcich ako dve štandardné 12-metrové vozidlá.

Čo sa týka obsaditeľnosti, vozidlá sú výnimočné hlavne tým, že majú 88 sedadiel. Normálne sa totiž Skyliner dodáva maximálne s 83 sedadlami. Po úprave interiéru na spodnom podlaží – odstránením WC a kuchynky – bolo možné pridať 5 sedadiel, a tak sme dosiahli požadovanú kapacitu.“

Teraz je teda na spodnom podlaží 24 miest na sedenie (+ jeden vodič) a 64 sedadiel na poschodí, všetky sedadlá pre cestujúcich sú komfortného typu PremiumLine EcoPlus. Na hornom podlaží je 12, resp. na dolnom 6 stropných reproduktorov. Vo výbave ostali monitory i multimediálne centrum, takže interiér nestratil na svojom luxusnom charaktere. Takže Skyliner určite poskytuje nadštandardný komfort, aký vyžaduje Volkswagen pri doprave svojich zamestnancov do práce a naspäť domov. A čo sa týka voliteľnej výbavy, zo strany Volkswagenu bola požiadavka na Wi-Fi. Okrem toho v rámci ochrany zdravia cestujúcich dopravca objednal automatické dezinfekčné zariadenia pri obidvoch dverách.

Šesťkrát denne rovnaké trasy

Flotila 11 nových autobusov jazdí výhradne pre linky Volkswagen Slovakia. O špecifikách takéhoto typu dopravy nám viac povedal Arnold Hanke, riaditeľ spoločnosti SATUR Transport: „Z koncových zastávok, ktoré máme v jednotlivých mestách, vyrážajú autobusy po zadaných trasách smerom do Volkswagenu a postupne naberajú cestujúcich. V minulosti tieto smery obsluhovali autobusy bežných typov, ale medzičasom sa fabrika rozširovala, prijímala ďalších zamestnancov a boli potrebné vozidlá s maximálnym možným počtom miest na sedenie.“

Autobusy v službách Volkswagenu jazdia jednak na Záhorí a na druhej strane až po Hlohovec. Nasadené sú napríklad na linkách z Trnavy, z Myjavy, Malaciek, zo Šenkvíc a Senice. Najskorší odjazd má spoj z Myjavy – už o pol piatej ráno. Okolo pol šiestej sa všetkých 11 nových vozidiel nakúpených od spoločnosti MAN stretne vo fabrike. Potom majú vodiči hodinu pauzu. Následne naberú zamestnancov, ktorým skončila nočná a rozvezú ich smerom do miest, kde sú východiskové stanice. A podobný režime sa zopakuje pri výmene rannej i popoludňajšej šichty.

„Takže aj my pracujeme na tri zmeny a autobusy nám trikrát denne robia hore-dolu rovnakú trasu,“ vysvetľuje Arnold Hanke. „Samozrejme, ku každému autobusu sú pridelení dvaja vodiči a služby sa rozdeľujú tak, aby sme dodržiavali predpisy AETR. Pri optimálnom vyťažení 11 autobusov prepravíme naraz zhruba 760 zamestnancov. Počítame s tým, že v takomto režime každý autobus najazdí za rok 80 000 až 90 000 km. Pochopiteľne, budeme dbať na hospodárny štýl jazdy vodičov. Ja som si jeden Skyliner osobne vyskúšal na trase z bratislavskej fabriky do Senice cez Bielu horu a spotreba bola iba 26,4 l/100 km.“

SATUR Transport je zákazníkom značky MAN od roku 2001, keď kúpil prvé tri vozidlá z vtedajšieho modelového radu Lion´s Coach. Odvtedy spolupráca pokračuje. V súčasnosti má vo svojej flotile celkove 21 vozidiel z portfólia MAN Truck & Bus: 10 poschodových autobusov NEOPLAN Skyliner, 2 autokary MAN Lion´s Coach typ 08, 1 medzimestský NEOPLAN Tourliner najnovšej generácie, 4 kusy MAN Lion´s City A21 a 4 zájazdové autobusy MAN Lion´s Coach 07.

Technické parametre autobusu NEOPLAN Skyliner: Vonkajšie rozmery 14 000 mm/2550 mm/4000 mm (d/š/v), rázvor 6700 mm/1470 mm, priemer otáčania 23,3 m. Motor 6-valcový dieselový D2676 LOH Euro 6, zdvihový objem 12 419 cm3, výkon 375 kW (510 k), maximálny krútiaci moment 2600 Nm. Prevodovka automatizovaná MAN TipMatic 12 OD s retardérom, stály prevod i = 2,73. Viacprvková predná náprava s nezávislým zavesením a stabilizátorom, zadná náprava hypoidná, vlečená náprava s elektronicko-hydraulickým riadením. Objem palivovej nádrže 660 litrov, 60-litrová nádrž na AdBlue. Celková hmotnosť vozidla 26 000 kg. Sedadlo vodiča Isri Pro 2, vyhrievané s bedrovou a bočnou opierkou, multifunkčný volant v koži. Multimediálny systém MMC Advanced, Bluetooth handsfree súprava „Comfort“ pre 2 mobilné telefóny vrátane funkcie audio streaming, DVD zariadenie s plochými monitormi. Bezpečnostné prvky a asistenčné systémy: ESP, ASR, EBA, asistent pre jazdu v pruhu, adaptívny tempomat, MAN EfficientCruise, MAN EfficientRoll, spätná kamera.