ROZVOZ BALÍKOV BEZ EMISIÍ

Dodávkové vozidlá

ROZVOZ BALÍKOV BEZ EMISIÍ

Od začiatku leta jazdí vo farbách Švajčiarskej pošty 11 nových elektrických vanov MAN eTGE. Dodávkové vozidlá, ktoré pri prevádzke neprodukujú žiadne emisie, rozvážajú zásielky v troch oblastiach.

Flotilu 11 plne elektrických vanov MAN TGE, ktoré si prevzala Švajčiarska pošta koncom júna, budú využívať strediská v Ostermundigene, Ženeve a St. Gallene. Vďaka čistej a takmer nehlučnej prevádzke garantujú spôsob doručovania balíkov, ktorý je mimoriadne ohľaduplný k životnému prostrediu. Jedenástka dodávkových vozidiel eTGE ušetrí za rok okolo 40 ton emisií CO2, pričom Švajčiarska pošta bude využívať pre pohon svojich elektrických vanov „zelenú“ energiu zo švajčiarskych obnoviteľných zdrojov. Kvôli množstvu výhod elektrických vozidiel, ktoré poštové služby už využívajú pri doručovaní listov, sa očakáva čoraz rozsiahlejšie aplikovanie tejto alternatívy aj v oblasti distribúcie balíkov – najprv vo veľkých mestách, neskôr tiež v rámci regiónov. Do roku 2023 hodlá Švajčiarska pošta využívať na distribúciu balíkov až 400 vanov s elektrickým pohonom.

Popri elektrickom pohone si možno objednať špeciálnu službu – podporu expertov z MAN Truck & Bus z oddelenia MAN Transport Solutions, ktorí poskytujú Švajčiarskej pošte ucelené poradenstvo pre implementovanie novej technológie. Určujúcimi kritériami boli požiadavky na energiu a dojazd vozidiel v lokálnych podmienkach. Potom bolo možné navrhnúť vhodný koncept nabíjania a infraštruktúry pre každý typ poštového depa. Spoločnosť Švajčiarska pošta tak získala komplexný prehľad o možnostiach elektrifikácie vozidlového parku vo svojich strediskách a dali sa tiež preukázať významné úspory v spotrebe energie, resp. zredukovanie emisií CO2.

S dojazdom až 173 km (podľa metodiky NEDC) a užitočným zaťažením cca 1000 kg sa model eTGE perfektne hodí pre logistiku na „poslednom kilometri“. Kapacita batérie zodpovedá požiadavkám pri troch štvrtinách prepráv v sektore ľahkej distribúcie tovarov, ktorú v mestách ešte stále zabezpečujú vany so spaľovacími motormi. Z konštrukčného hľadiska MAN eTGE využíva moderné komponenty, ktoré sa už osvedčili vo veľkosériovej výrobe. Dodávkové vozidlo vo verzii L3H3 má základný rázvor (3640 mm) a vysokú strechu (výška vozidla 2590 mm, výška nákladného priestoru 1861 mm).

Vozidlá MAN eTGE v konfigurácii pre doručovanie balíkov v mestách sú štandardne vybavené prvkami, ktoré ocenia vodiči aj prevádzkovatelia. Výborným pomocníkom je zadná kamera pre cúvanie, asistent parkovania či signalizovanie prekážok po bokoch vozidla – takáto zostava sofistikovaných asistenčných systémov znižuje riziko poškodenia pri manévrovaní v stiesnených priestoroch. Pokiaľ ide o bezpečnosť, model eTGE prichádza s pôsobivou základnou výbavou, ktorá obsahuje technológiu monitorovania priestoru pred vozidlom so systémom City Emergency Braking a tiež vyspelý systém núdzového brzdenia EBA.