REKORDNÁ OBJEDNÁVKA OD DEUTSCHE BAHN

Autobusy

REKORDNÁ OBJEDNÁVKA OD DEUTSCHE BAHN

MAN Truck & Bus dokázal zvíťaziť vo všetkých troch verejných súťažiach, ktoré vypísala nemecká spoločnosť Deutsche Bahn. Objednávka zahŕňa až 1000 mestských a medzimestských autobusov, ktoré budú dodané v priebehu 4 rokov.  

Roky 2019 až 2022 prinesú pozoruhodný nárast počtu autobusov MAN vo výraznej červenej farbe, ktorá je typická pre Deutsche Bahn. Spoločnosť DB Regio AG totiž do svojho systému dopravy objednala až 1000 autobusov MAN Lion’s City a MAN Lion’s Intercity. Prevádzkovať ich bude 31 nemeckých regionálnych dopravných operátorov, ktorí patria DB Regio. Ponuka, s ktorou MAN išiel do výberového konania, zapôsobila na zadávateľa aj pokiaľ išlo o vozidlá aj rámcovými dohodami na voliteľné servisné kontrakty a tiež zabezpečením dodávky náhradných dielcov.

„Fakt, že spoločnosť Deutsche Bahn, ktorá je skvelým referenčným zákazníkom, sa v tomto tendri rozhodla pre ponuku MAN, je výnimočným prejavom dôvery v naše autobusové produkty a služby,” uviedol Joachim Drees, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus AG. „Toto rozhodnutie je uznaním pre efektívnosť, technológie a komfort našich mestských a medzimestských autobusov.“

Objednávka zahŕňa všetky dĺžky nízkopodlahových mestských autobusov od 12 do 18,75 m vrátane kĺbových modelov. Koncept s nízkym nástupom a plošinou pre detské kočiare či invalidné vozíky podporuje rýchlu a komfortnú výmenu cestujúcich na zastávkach. Ak je to potrebné, druhé dvere sú vybavené rampou. Interiér dostal dizajn s vysokým kontrastom, čo cestujúcim s horším zrakom umožňuje ľahšiu orientáciu a tlačidlá „stop“ sú opatrené Braillovým písmom. Všetky tieto prvky robia z nových autobusov DB Regio pôsobivú alternatívu verejnej dopravy pre všetkých. Motory Euro 6 s výkonom od 280 do 360 k (206 – 265 kW) garantujú komfort jazdy aj nízke emisie.

Popri rôznych variantoch modelu Lion’s City kontrakt obsahuje tiež medzimestské autobusy MAN Lion’s Intercity s vysokou podlahou v dĺžkach 12,2 m, resp. 13,0 a 13,2 m. Aj tieto vozidlá majú moderné motory D08 s výkonom 250 alebo 290 k (184 alebo 213 kW) namontované v zadnej časti, ktoré spĺňajú najnovšie emisné štandardy.

„Žiaden nemecký distribútor MAN doposiaľ neuzavrel takú veľkú rámcovú dohodu. Je to absolútny rekord a ovocie výnimočnej práce našich zamestnancov zo sekcie predaja autobusov a popredajných služieb,“ komentoval mimoriadny obchod Holger Mandel, predseda správnej rady MAN Truck & Bus Deutschland.

Najnovší kontrakt Deutsche Bahn a MAN Truck & Bus je pokračovaním dlhodobých obchodných vzťahov. Roku 2015 bola podpísaná zmluva, na základne ktorej za uplynulé tri roky MAN dodal pre DB Regio Bus okolo 700 autobusov a autokarov. „Sme veľmi radi, že naša kooperatívna a spoľahlivá spolupráca bude pokračovať,“ povedal Frank Krämer, riaditeľ predaja autobusov v MAN Truck & Bus Deutschland.

Deutsche Bahn je najväčší poskytovateľ autobusovej dopravy v Nemecku – napríklad v roku 2016 prepravil 633 miliónov cestujúcich. Divízia autobusov je súčasťou sekcie osobnej dopravy a patrí do obchodnej sféry DB Regio.