Prvý ťahač novej generácie je tu!

Nákladné vozidlá

Prvý ťahač novej generácie je tu!

Z dôvodu pandémie sme na slovenskú premiéru museli čakať takmer tri mesiace. Ale napokon deň D konečne prišiel a prvé vozidlo New MAN TG je už aj na Slovensku – má zlatý lak kabíny, najvýkonnejší variant z palety motorov D26 a celý rad originálnych prvkov výbavy.

V areáli bratislavského MAN Truck & Bus Centra sa 11. júna konala malá vnútropodniková slávnosť: zamestnancom sa ako prvým na Slovensku naživo predstavil truck novej generácie. Pravdaže, každý novinku poznal, ale doposiaľ iba z internetových portálov. Preto sa vedenie firmy rozhodlo prvé vozidlo dovezené na Slovensko predviesť najprv v „rodinnom kruhu“ – síce neformálne, ale predsa len trocha slávnostne.

„Mám veľkú radosť, že som dnes mohol prezentovať úplne prvé vozidlo novej generácie dodané na Slovensko. Začali sme v Bratislave a potom s novými vozidlami postupne navštívime celú servisnú sieť. Následne plánujeme usporiadať na Slovensku veľkú MAN RoadShow, na ktorej si naši klienti budú môcť vozidlá dôkladne prezrieť a vyskúšať v rámci testovacích jázd,“ povedal k prezentácii Jan Kohlmeier, generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia. „Hoci trhové prostredie je v súčasnosti zložité, veríme, že s týmto produktom opäť posúvame latku v dopravnom priemysle. V nových kabínach máme mimoriadne atraktívne pracovisko vodiča a spotreba paliva je nižšia až o 8 %. Vozidlá sú vybavené aj úplne novými technológiami, ktoré si vyžadujú ďalšie vzdelávanie a školenia mechanikov i predajcov. Na tejto úlohe v celej servisnej sieti priebežne pracujeme, resp. posilňujeme nadobudnuté vedomosti. Myslím, že už teraz sme pripravení viac ako dobre a veľmi sa tešíme na našich zákazníkov.“ Prirodzene, že aj vodiči budú potrebovať tréning a určitú prax, aby sa zžili s novými technológiami aj s rôznymi voliteľnými prvkami výbavy a následne dokázali čo najefektívnejšie využívať kompletný potenciál vozidla.

Kolegom sa prihovoril aj Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia. Pripomenul, že vozidlá MAN novej generácie mali svetovú premiéru 10. februára a následne boli naplánované termíny medzinárodných zákazníckych prezentácií, školení technikov a predajcov, regionálne uvádzanie novinky na jednotlivé trhy… Pandémia však spravila dlhý škrt cez všetky plány a v druhej polovici marca na päť týždňov zastavila aj výrobu v závodoch MAN. Teraz sa dopravný priemysel znova rozbieha, ale na trhu, ktorý globálne zaznamenal veľký prepad, Slovensko nevynímajúc. Nasledujúce mesiace určite nebudú ľahké, no je to výzva, ktorú s novým výborným produktom tím MAN dokáže zvládnuť.

Na záver prezentácie Juraj Žabka, produktový špecialista, poskytol svojim spolupracovníkom technický pohľad na prichádzajúcu generáciu truckov MAN. Vecne a pútavo načrtol nové technológie aj softvérové novinky, ktoré sa týkajú napríklad práce predajcov.

Zlatá livrej a špičková výbava

Prvým vozidlom MAN novej generácie na Slovensku je ťahač návesov MAN TGX 18.510 4×2 BL SA so špičkovou výbavou: kabína GX (najväčšia v portfóliu) v zlatej metalíze New Golden Topaz, úsporný 375-kilowattový motor (510 k) D26 Euro 6d s krútiacim momentom 2600 Nm, prevodovka MAN TipMatic 14.27 DD s novým ovládaním s voľbou stratégie preraďovania, odpojiteľný retardér. Zostava sofistikovaných systémov, ktoré podporujú vodiča počas jazdy, obsahuje adaptívny tempomat ACC s funkciou Stop&Go, asistenta pre zmenu jazdného pruhu (LCS), tempomat s využívaním GPS so snímaním prevýšenia MAN EfficientCruise, MAN ComfortSteering (podpora natáčania volantu počas manévrovania pri malej rýchlosti) i dažďový senzor a automatické prepínanie diaľkových svetiel. K pozoruhodným riešeniam patrí inovatívny MAN SmartSelect na ovládanie multimediálnych systémov. Vonkajšie osvetlenie vozidla je kompletne LED. Luxusné, čiastočne kožené sedadlo vodiča ponúka okrem iných funkcií aj ventilovanie. Súčasťou výbavy je tiež ovládací panel EasyControl na dverách. Pohodlie v kabíne počas oddychu podporuje komfortný balík vnútorného osvetlenia, vysúvací stolík na strane spolujazdca a nová chladnička pod spodným lôžkom.

RoadShow bude v septembri

Koncom júna už bude u nás viacero predvádzacích vozidiel a tie absolvujú turné po jednotlivých servisných partneroch na Slovensku aj prvé zákaznícke testy. Spomínaná MAN RoadShow, ktorou slovenský importér hodlá osloviť čo najširší okruh svojich klientov, je naplánovaná na koniec septembra. Pôjde o najväčšie tohtoročné podujatie značky MAN na Slovensku spojené so skúšobnými jazdami i statickými prezentáciami, pričom k dispozícii budú modely v rôznych konfiguráciách pre rozličné segmenty – od diaľkovej dopravy cez stavebný sektor až po distribúcii tovarov.