PRVÝ KONTRAKT NA LION’S CITY E

Autobusy

PRVÝ KONTRAKT NA LION’S CITY E

Spoločnosť Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH) začiatkom decembra nabrala kurz k mobilite zajtrajška bez emisií a je prvým zákazníkom, ktorý si objednal elektrické autobusy Lion’s City E. Znamená to míľnik pre VHH aj pre MAN Truck & Bus.

Hamburský dopravný operátor VHH si objednal 17 mestských autobusov MAN Lion’s City E – znamená to, že MAN Truck & Bus vyhral jedno z dvoch výberových konaní. „Sme veľmi radi, že sme získali túto objednávku ako súčasť tendra. Je to náš prvý veľký kontrakt na elektrické autobusy, a teda dôležitý míľnik na ceste k e-mobilite,“ hovorí Rudi Kuchta, riaditeľ pre produkt a predaj v autobusovej divízii MAN Truck & Bus. „VHH sa pritom spolieha na našu kompetentnosť v oblasti elektrickej mobility ešte pred odštartovaním prevádzkových testov. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme túto dôveru nesklamali.“ Dodávka flotily sa začne v druhom polroku 2020 a všetkých 17 autobusov vo farbách VHH by mali zákazníkovi postupne odovzdať do konca budúceho roka.

Kontrakt na 12-metrové e-busy predstavitelia VHH a MAN Truck & Bus symbolicky podpísali na veľtrhu Busworld 2019 v Bruseli, kde mníchovský výrobca úžitkových vozidiel prezentoval svoj plne elektrický Lion’s City E – komplexný koncept pripravený na budúcnosť. „Pri rozbiehaní e-mobility VHH dôveruje spoľahlivému elektrickému autobusu s overenou technológiou článkov a batérií. Okrem toho v súvislosti s elektrickou mobilitou MAN Transport Solutions ponúka všestranné konzultácie a individuálne riešenia týkajúce sa prevádzky, infraštruktúry, služieb a údržby,“ dopĺňa Rudi Kuchta.

Spoločnosť Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein si koncom decembra 2019 prevzala testovacie vozidlo, s ktorým získa prvé skúsenosti z každodenného používania v praxi. „S autobusom MAN Lion’s City E sme jasne stanovili naše budúce smerovanie mobility – v prospech životného prostredia a obyvateľov Hamburgu. Moderné mestské autobusy jazdia úplne bez emisií znečisťujúcich ovzdušie a sú tiež mimoriadne tiché,“ vysvetľuje Toralf Müller, riaditeľ VHH.

Elektrický Lion’s City 12 E ponúka maximálnu prepravnú kapacitu 88 cestujúcich. Keďže nemá dieselový motor, priestor v zadnej časti je presvetlený a väčší, takže tam pribudli ďalšie 4 miesta na sedenie. Z hľadiska konštrukcie má výhodu umiestnenie batérií na streche – eliminuje sa tak riziko pri prípadnej kolízii a zjednodušuje to servisné práce. MAN využíva na pohon centrálny elektromotor na zadnej náprave. Pri krátkej 12-metrovej verzii produkuje pohonný reťazec maximálny výkon 160 kW až 240 kW. Zdrojom energie sú modulárne batérie s kapacitou 480 kWh – tu sa MAN spolieha na osvedčenú koncernovú technológiu. Sofistikovaný tepelný manažment podporuje výnimočne dobrú disponibilitu autobusu bez ohľadu na ročné obdobie, čo zaručuje jazdný dosah 200 km na jedno nabitie (v priaznivých podmienkach až 270 km) počas celej životnosti batérií.

Podľa detailného plánu napredovania elektrickej mobility MAN na budúci rok odštartuje testovací program flotily 15 predvádzacích elektrických autobusov v piatich európskych krajinách. V rámci tohto inovatívneho partnerstva bude spolupracovať s rôznymi operátormi vrátane Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein.