Prestížne ocenenie za excelentný dizajn

Autobusy

Prestížne ocenenie za excelentný dizajn

A víťazom sa stáva… Lion’s City E! Porota iF International Forum udelila prestížne ocenenie iF Gold Award 2020 v kategórii „Automobil/vozidlo/bicykel“ plne elektrickému mestskému autobusu MAN. Tím autobusových dizajnérov spoločnosti MAN toto ocenenie získal už piaty rok za sebou.

Medzinárodná jury vyberala tohtoročných víťazov spomedzi 7298 produktov z 56 štátov. Porota zložená zo 78 odborníkov okrem ocenení iF Design Award udelila aj mimoriadne ceny za výnimočný prínos k dizajnu: iF Gold Award. Tento prestížny, celosvetovo uznávaným punc kvality dizajnu získal v kategórii „Automobil/vozidlo/bicykel“ mestský autobus MAN Lion’s City E. Ocenenia si víťazi preberú 4. mája na slávnostnom ceremoniáli v Berlíne.

„V porovnaní s minulým rokom počet prihlásených produktov narástol približne o tisíc. O to väčšia je naša radosť, že MAN Lion’s City E sa umiestnil na vrchole – a dokonca vyhral cenu iF Gold Award,“ komentuje úspech Rudi Kuchta, vedúci divízie autobusov v spoločnosti MAN Truck & Bus. A dodáva: „Náš tím dizajnérov opäť urobil kusisko výnimočnej roboty. Tento najnovší úspech nás vďaka nim posúva o krok bližšie k cieľu stať sa dodávateľom číslo 1 v segmente mestských autobusov v Európe. A potvrdzuje aj to, čo vravia mnohí naši zákazníci: mestské autobusy MAN sú najkrajšie na trhu.“

Oživenie atmosféry mestských ulíc

Hneď na prvý pohľad je jasné, že Lion’s City E patrí do novej rodiny vozidiel MAN Lion’s City. Elegantný a moderný dizajn z neho robí mimoriadne atraktívneho účastníka premávky v mestách. Okrem toho jednotlivé štylistické prvky zdôrazňujú aj jedinečnú vlastnosť tohto vozidla – elektrický pohon. Zaujímavým prvkom interiéru je upravený priestor na sedenie vzadu, kde sa uvoľnilo miesto, ktoré v konvenčných verziách zaberá dieselový motor. Dizajnéri aj tam využili svoju kreativitu a vytvorili presvetlenú zadnú časť so štyrmi ďalšími sedadlami.

Porota ocenila ergonomický a esteticky príjemný dizajn, ktorý má čisté línie a je dôsledne harmonický až do najmenšieho detailu. Oficiálne hodnotenie poroty organizácie iF International Forum hovorí: „Z hľadiska exteriéru vozidla nás zaujala predná časť so svetlometmi typických pre značku, nehovoriac o využití presklených plôch a modulárnych častí karosérie… Interiér vozidla charakterizujú materiály jednoznačne vysokej kvality a moderná farebnosť, ktorá sa odráža aj v drobných detailoch.“

Autobus MAN Lion’s City E, ktorý sa verejnosti predstavil na veľtrhu IAA Úžitkové vozidlá v roku 2018, však ponúka oveľa viac než len výnimočný dizajn. Vďaka dôkladne premyslenému celkovému konceptu s overenou technológiou totiž maximálne uľahčuje mestským dopravným podnikom vstup na trh elektrickej mobility. Dvanásťmetrová verzia modelu Lion’s City E odvezie 88 cestujúcich. Jeho plne elektrická pohonná sústava generuje výkon od 160 kW až po maximálnych 240 kW. Energiu dodávajú modulárne batérie s kapacitou 480 kWh. Autobus MAN Lion’s City E spoľahlivo dosahuje dojazd 200 km počas celej životnosti batérií (v optimálnych podmienkach dokonca až 270 km).

Spoločnosť MAN získala iF Design Award piaty rok za sebou

Ocenenie iF Design Award sa udeľuje každoročne už od roku 1953 na základe určených kritérií ako vonkajší vzhľad a dizajn produktu, miera inovácií, ergonómia a funkčnosť, ale aj ekologické aspekty. Spoločnosť MAN bola medzi víťazmi hneď pri prvom slávnostnom odovzdávaní cien pred 67 rokmi a odvtedy získala iF Design Award už 15 razy. Pritom štyri z nich boli najprestížnejšie zlaté iF Gold Award. „Toto ocenenie je jedným z najrenomovanejších v oblasti dizajnu na svete. Sme mimoriadne radi, že náš tím autobusových dizajnérov ho získal už piatykrát za sebou. Je zároveň úctyhodným dôkazom, koľko inovácií a výnimočnej dizajnérskej práce do našich autobusov vkladáme. Vďaka neuveriteľnej úrovni spolupráce naprieč všetkými oddeleniami sa nám opäť raz podarilo dosiahnuť ideálny výsledok pre našich zákazníkov, pre vodičov i pre cestujúcich,“ hovorí Stephan Schönherr, ktorý ako viceprezident pre dizajn autobusov v spoločnosti MAN Truck & Bus zodpovedá za vzhľad vozidiel značky MAN a NEOPLAN. Ocenenie iF Design Award získal v roku 2016 autobus MAN Lion’s Intercity, v roku 2017 autokar NEOPLAN Tourliner, v roku 2018 autokar  MAN Lion’s Coach a v roku 2019 mestský autobus MAN Lion’s City. Plne elektrický MAN Lion’s City E, ktorý sa začne sériovo vyrábať v druhej polovici roku 2020, získal pre výrobcu piate víťazstvo za sebou.