PRESTÍŽNE OCENENIE MODELU LION’S COACH

Autobusy

PRESTÍŽNE OCENENIE MODELU LION’S COACH

Autokar, ktorý si získal uznanie medzinárodnej jury odborných novinárov: MAN Lion’s Coach vyhral prestížne ocenenie Sustainable Bus of the Year 2022. Na porotu mimoriadne zapôsobila efektívnosť, ohľaduplnosť k životnému prostrediu a všestrannosť tohto moderného autobusu.

Ocenenie Sustainable Bus (Sby Award) sa udeľuje iba tým autobusom na európskom trhu, ktoré sa vyznačujú vysokou úrovňou inovácií, resp. udržateľnosti. Tento rok sa odovzdávalo po štvrtý raz a do listiny víťazov sa zapísal MAN Lion’s Coach, keď vyhral kategóriu autokarov.

„Teší nás, že MAN Lion’s Coach zaujal odbornú porotu a získal ocenenie Sustainable Bus of the Year 2022. Koniec koncov ide o prvé a jediné európske ocenenie zamerané na trvalú udržateľnosť mestských autobusov, medzimestských autobusov a autokarov. Ocenenie potvrdzuje aj náš trvalý záväzok vytvárať riešenia šetrné k životnému prostrediu – sme na to hrdí,“ povedal Rudi Kuchta, vedúci autobusovej divízie v MAN Truck & Bus. „Je to tiež jasná správa, že MAN Lion’s Coach nie je len spoľahlivé a bezpečné, ale aj ekonomické a udržateľné vozidlo. Uznávajú to odborníci i naši zákazníci: Lion’s Coach sa teraz používa v celej Európe aj v ďalších krajinách,“ dodáva Rudi Kuchta

Porote imponovali sofistikované riešenia a efektívnosť

Porotu, v ktorej sú odborní novinári z ôsmich krajín, na modeli MAN Lion’s Coach zaujalo viacero aspektov. Napríklad najdlhšia verzia tohto špičkového diaľkového autobusu odvezie až 61 cestujúcich. To znamená, že vozidlo s dĺžkou necelých 14 metrov produkuje minimálne množstvo emisií CO2 na jedného pasažiera. Okrem toho motor D26 Euro 6e s výkonom až 375 kW (510 k) je 100-percentne kompatibilný s alternatívnymi palivami ako HVO diesel a bio-diesel. Navyše najväčší krútiaci moment je k dispozícii pri veľmi nízkych otáčkach, čo má mimoriadne pozitívny vplyv na celkovú efektívnosť vozidla. Dobré body do hodnotenia získal Lion’s Coach aj za novú generáciu sedadiel z recyklovaných materiálov. Ďalším rozhodujúcim faktorom pre jury boli aktuálne MAN DigitalServices, ktoré možno využívať s pomocou „RIO Boxu” (dodáva sa štandardne od októbra 2019). Digitálne služby pomáhajú sledovať a optimalizovať všetky cenové faktory ovplyvňujúce celkové náklady na vlastníctvo (TCO) – od plánovania cesty až po manažovanie údržby. Prezieravé plánovanie a inteligentné zoskupovanie termínov údržby zaručuje maximálnu disponibilitu vozidla. „Fakt, že MAN Lion’s Coach už niekoľko rokov imponuje svojou vysokou spoľahlivosťou a nízkou spotrebou paliva a je jasným šampiónom pokiaľ ide o celkové náklady na vlastníctvo, v nemalej miere súvisí s týmito službami,“ hovorí Rudi Kuchta.

Lion’s Coach tiež vytvára štandardy v oblasti bezpečnosti vodičov, cestujúcich a účastníkov cestnej premávky. MAN OptiView je celosvetovo prvý systém, ktorý v autokaroch nahrádza vonkajšie zrkadlá. Dve kamery na bokoch vozidla v reálnom čase snímajú oblasť vzadu aj vedľa vozidla – vrátane mŕtveho uhla, vďaka čomu má vodič na monitoroch zobrazený oveľa väčší priestor ako pri konvenčných vonkajších zrkadlách.

Popri ďalších systémoch prispieva k bezpečnosti asistent odbočovania s aktívnou výstražnou funkciou a detekciou chodcov, indikátor obmedzení rýchlosti a automatické rozpoznávanie dopravných značiek. Nová technológia tlmičov PCV (Premium Comfort Valve) pre maximálny komfort cestovania a optimalizovaná konfigurácia šasi znamenajú ešte viac pohodlia pri jazde, lepšie ovládanie vozidla a väčšie bezpečnostné rezervy.

Aby zákazníci mali čo najširší výber, Lion’s Coach je dostupný v štyroch dĺžkach a s dvomi alebo tromi nápravami. Maximálna povolená hmotnosť 19,5 ton tiež prispieva k jeho flexibilite z hľadiska variabilnosti nasadenia u prevádzkovateľov.

Zásluhou optimalizovanej pohonnej sústavy je MAN Lion’s Coach obzvlášť ekonomický. Automatizovaná prevodovka MAN TipMatic Coach dodávaná štandardne do modelov, ktoré majú výkon motora 470 k (346 kW) a viac, využíva novú stratégiu rozbiehania a preraďovania z vývoja MAN optimálne zladenú s motormi D26. Súhra komponentov v novom pohonnom reťazci sa podieľa na mimoriadne efektívnej prevádzke vozidla a prispieva k nízkej spotreba paliva.

Vďaka týmto i mnohým ďalším špecifickým opatreniam je MAN Lion’s Coach výnimočne bezpečný a všestranný, a to autobusovým operátorom podstatne zjednodušuje podnikanie.

Sustainable Truck of the Year 2022: MAN TGX tiež presvedčivo zvíťazil

Mimochodom Lion’s Coach nie je jediným vozidlom MAN, ktoré na odborníkov urobilo dojem z hľadiska udržateľnosti: Model TGX bol vyhlásený za „Udržateľný truck roka 2022“. Vlajková loď MAN vo verzii s výkonom 510 k získala koncom októbra ocenenie v kategórii „ťahač návesov“ na talianskom veľtrhu Ecomondo, ktorý je popredným podujatím zameraným na udržateľnú a obehovú ekonomiku. Na medzinárodnú porotu zapôsobil TGX 18.510 ako mimoriadne úsporný, efektívny a ekologický model.

„Cieľom Sustainability Award je vytvoriť pozitívne povedomie o udržateľnosti. A to, samozrejme, možno dosiahnuť aj inovatívnymi vozidlami ako MAN Lion’s Coach a MAN TGX,“ poznamenal Rudi Kuchta. Pri hodnotení sú pre porotu najdôležitejšími faktormi bezpečnosť, komfort, hladina hluku pri prevádzke a recyklovateľnosť komponentov, ale tiež všeobecné environmentálne povedomie výrobcu.