Prestížne ocenenie: MAN Lion’s Intercity LE získal iF Design Award 2022

Prestížne ocenenie: MAN Lion’s Intercity LE získal iF Design Award 2022

Nový MAN Lion’s Intercity LE len nedávno prišiel na trh a už získava prvé ocenenia. Medzinárodná porota International Forum Design mu udelila prestížnu iF Design Award v kategórii „Produkt/Automobily/Vozidlá“. Nízkopodlahový autobus bodoval svojou výbornou funkčnosťou kombinovanou s elegantným dizajnom.

  • Krátko po uvedení na trh medzimestský autobus MAN Lion’s Intercity LE získal iF Design Award
  • Porota oceňuje elegantný, ale pritom funkčný dizajn
  • Početné ocenenia pre autobusy MAN a NEOPLAN svedčia o vynikajúcej práci dizajnérov

Ešte nikdy doposiaľ do súťaže iF Design Award neprišlo toľko prihlášok ako v ročníku 2022. Tentoraz medzinárodná porota hodnotila 5424 produktov, ktoré postúpili z online predkola. Celkovo však bolo prihlásených takmer 11 000 produktov z 57 krajín! „Tým viac nás teší, že náš nový MAN Lion’s Intercity LE dokázal presvedčiť porotu a získal iF Design Award,“ hovorí Barbaros Oktay, vedúci autobusového inžinierstva v MAN Truck & Bus a dodáva: „Výborne prijatá bola predovšetkým jedinečná kombinácia elegantného štýlu a funkčného dizajnu.“

Porota, ktorú tvorilo 70 expertov na dizajn z 23 krajín, sa na tri dni stretla v Berlíne, aby intenzívne vyskúšala, posúdila a vyhodnotila produkty. Ďalších 5 porotcov bolo pripojených digitálne. A ako dopadla účasť MAN? Nový Lion’s Intercity LE presvedčil nezávislú jury a získal veľmi veľa bodov v hlasovaní o jednu z prestížnych cien iF Design Awards. „Je to vynikajúci výsledok, ktorý sme dosiahli vďaka skvelému výkonu nášho dizajnérskeho tímu, ale tiež zásluhou perfektnej spolupráce medzi všetkými divíziami a neúnavného úsilia celého kolektívu. Robíme maximum, aby sme vždy vytvorili ten najlepší produkt pre našich zákazníkov, vodičov a cestujúcich,“ povedal Barbaros Oktay. Víťazov ocenili v polovici mája na gala večere v Berlíne.

Nový Lion’s Intercity LE uviedol MAN na trh iba vlani na jeseň. Začiatkom roku 2022 sa spustila sériová výroba dvoch medzimestských verzií Lion’s Intercity LE 12 a Lion’s Intercity LE 13. „Pri novom modeli Lion’s Intercity LE bolo naším cieľom ponúknuť atraktívny, maximálne flexibilný autobus za rozumnú cenu, ktorý navyše inšpiruje svojím dizajnom – a to sa nám zjavne podarilo,“ hovorí Stephan Schönherr, vedúci dizajnu v MAN Truck & Bus a dodáva: „Dôsledný ďalší vývoj nášho úspešného dizajnu MAN „Smart Edge“ prináša do nízkopodlahového segmentu, ktorý je citlivý na cenu, úplne nový vzhľad. Aj praktické autobusy môžu mať vysokokvalitný a atraktívny dizajn. Nový MAN Lion’s Intercity LE spája to najlepšie z obidvoch svetov tým najkrajším spôsobom!“

Autori karosérie citlivým a vysoko rozpoznateľným spôsobom aktualizovali dizajn „Smart Edge“, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2017 na novom autokare MAN Lion’s Coach. (Smart Edge znamená dôsledne čisté a dynamické línie, zaoblenia i hrany na celom vozidle.) Vďaka tomu je zrejmé, že Lion’s Intercity LE patrí do súčasnej autobusovej rodiny MAN a zaslúžene vzbudzuje pozornosť v mestskej i medzimestskej premávke. Predná maska je športovo štíhla a riešená horizontálne, takže autobus má obzvlášť pôsobivý vzhľad. No dobre vyzerá nielen spredu, ale aj zboku. Podieľa sa na tom okrem iného dynamická línia čiernych častí prednej sekcie a robustne pôsobiace podbehy kolies. Okrem toho široké zadné stĺpiky a typický zadný strešný spojler evokujú bezpečie a efektívnosť.

Príťažlivý je tiež preštylizovaný interiér, ktorý bol navrhnutý dôsledne bezbariérovo a s ohľadom na ľahký prístup pre hendikepovaných cestujúcich. „Každý komponent, ktorý je vidieť, sme starostlivo navrhli. Dizajn v duchu Smart Edge cítiť aj vo vnútri a vhodné poňatie farieb obloženia vyvolá v pasažieroch príjemný pocit a tiež prispieva k pohode pri cestovaní,“ hovorí Stephan Schönherr. Osobitná pozornosť bola venovaná všetkým povrchom, ktoré majú vysokokvalitné vyhotovenie. Vďaka novému modernému riešeniu priameho osvetlenia pôsobí interiér mimoriadne priestranne a sviežo.

Do konceptu dizajnu dokonale zapadá aj pracovisko vodiča v novom MAN Lion’s Intercity LE. Vo všeobecnosti sú na výber dve možnosti: Klasická verzia z Lion’s Intercity alebo pracovisko z novej generácie mestského modelu Lion’s City. V centre pozornosti je najmä ergonómia, pohodlie, intuitívne ovládanie a bezpečnosť, preto bolo tiež optimalizované usporiadanie spínačov a prístrojov.

20. ocenenie za dizajn autobusov značky MAN a NEOPLAN

Mestské autobusy a autokary značky MAN i NEOPLAN sú určite známe pre ich skvelý dizajn. Okrem iF Design Award dostali aj Red Dot Design Award, German Design Award alebo ocenenie za dizajn z výstavy Busworld Europe. „Doteraz máme udelených spolu 20 ocenení, ktoré pôsobivo dokazujú, koľko inovácií a vynikajúcej dizajnérskej práce sa vložilo do našich autobusov,“ bilancuje úspechy z posledných rokov Stephan Schönherr.

Nový MAN Lion’s Intercity LE je už šiesty autobus z produkcie MAN Truck & Bus, ktorý sa môže pýšiť celosvetovo uznávaným puncom kvality iF Design Award. A tu je prehľad ďalších ocenených modelov: MAN Lion’s Intercity (2016), NEOPLAN Tourliner (2017), MAN Lion’s Coach (2018), následne mestský autobus MAN Lion’s City (2019) a plne elektrický MAN Lion’s City E (2020).

Prestížne ocenenie iF Design Award udeľuje spoločnosť iF International Forum Design od roku 1954. Víťazov vyberá medzinárodná jury na základe stanovených kritérií ako vzhľad a tvar produktu, miera inovácie, ergonomické parametre, funkčnosť a ekologické aspekty. „Ide o jedno z najvýznamnejších uznaní za dizajn na svete. Náš tím dizajnérov je veľmi hrdý, že sme ho tento rok získali znova,“ dodáva Stephan Schönherr.