PREMIÉRA LION’S CITY 18 E NA PRAVIDELNÝCH LINKÁCH

Autobusy

PREMIÉRA LION’S CITY 18 E NA PRAVIDELNÝCH LINKÁCH

Už asi mesiac v uliciach Kolína nad Rýnom jazdí nový MAN Lion’s City 18 E. Spoločnosť MAN Truck & Bus odovzdala podniku Kölner Verkehrs-Betriebe do užívania prvý kĺbový autobus s plne elektrickým pohonom koncom marca. A už je známa aj nasledujúca lokalita: ďalší kĺbový e-bus MAN čoskoro predvedie, čo dokáže, v španielskej Barcelone.

Vyše 330 vozidiel, ktoré denne obsluhujú takmer 600 kilometrov liniek so 750 zastávkami – také sú základné parametre mestskej autobusovej dopravy v Kolíne nad Rýnom. Do roku 2030 dopravný operátor Kölner Verkehrs-Betriebe AG (KVB) chce všetky tieto trasy pokryť elektrickými autobusmi. Najnovšie v rámci rozbiehania tejto stratégie premáva od začiatku apríla na linke č. 127 kĺbový MAN Lion’s City 18 E s nulovými emisiami. Je to jedna z najdlhších tratí autobusovej siete KVB, po ktorej vozí pasažierov bezpečne, komfortne a ohľaduplne k životnému prostrediu. „Je to úplne prvý plne elektrický kĺbový autobus, ktorý sme dodali zákazníkovi a teraz na linkách KVB predvádza svoj potenciál. Je to, samozrejme, čosi mimoriadne aj pre nás,“ hovorí Rudi Kuchta, vedúci divízie autobusov v MAN Truck & Bus.

„Už roky nás motivujú témy ako ochrana ovzdušia, ekologické pohony a inovácie. Pokračujeme v jasnej stratégii znižovania emisií, a preto je elektrická mobilita pre nás budúcnosť. Veľmi nás teší, že sme prvou dopravnou spoločnosťou, ktorá používa MAN Lion’s City 18 E na pravidelných spojoch a že môžeme vyskúšať najmodernejší elektrický autobus,“ hovorí Stefanie Haaks, predsedkyňa KVB.

Onedlho vyrazí aj do španielskych ulíc

Plne elektrický kĺbový autobus bude onedlho v prevádzke aj v uliciach Barcelony – bude to druhý MAN Lion’s City 18 E dodaný pre linky mestskej dopravy. „Vozidlá pre Kolín a Barcelonu sú súčasťou praktických skúšok v každodennej premávke. V spolupráci s dopravnými spoločnosťami chceme zhromaždiť rozsiahle skúsenosti, ktoré potom využijeme na neustále vylepšovanie našich mestských autobusov,“ hovorí Rudi Kuchta.

Začína sa sériová výroba modelu MAN Lion’s City 18 E

Ďalšia kapitola v pláne e-mobility sa začína v apríli: v závode MAN v Starachowiciach štartuje sériová výroba kĺbového autobusu MAN Lion’s City 18 E. Mimochodom, od októbra 2020 táto fabrika už produkuje 12-metrový model Lion’s City 12 E. „Zámerom bolo a je začlenenie sériovej výroby našich autobusov s elektrickým pohonom do produkcie konvenčných typov autobusov na jednej výrobnej linke. A to sa nám podarilo,“ vysvetľuje Rudi Kuchta.

O úplnej integrácii výroby bolo treba hodne premýšľať. Veď na elektrickom autobuse len samotná karoséria má asi 30 až 40 percent dielcov odlišných od konvenčnej verzie. Okrem toho je tu elektrický pohon, batérie a ďalšie vysokonapäťové komponenty. Preto bolo pred spustením výroby v Starachowiciach potrebné nakúpiť nové systémy alebo inovovať existujúce, prebudovať výrobné sekvencie a okolo 3500 zamestnancov muselo absolvovať rozsiahle školenie.

Prvé elektrické kĺbové autobusy, ktoré zídu z výrobnej linky v Starachowiciach, zamieria do Norimbergu. Začiatkom roka si totiž norimberská spoločnosť VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft popri autobusoch MAN Lion’s City 12 E objednala aj 28 kĺbových vozidiel MAN Lion’s City 18 E. Spoločnosť MAN Truck & Bus tak získala doposiaľ najväčšiu objednávku na e-busy v rámci výberového konania. „Takéto objednávky a aj nadšenie, ktoré Lion’s City E vyvolal medzi vodičmi a cestujúcimi počas roadshow po celej Európe, pôsobivo dokazuje, ako pozitívne bol prijatý náš elektrický autobus. Nehovoriac o tom, aké veľké zadosťučinenie to znamená pre celý tím, ktorý neúnavne pracoval na vývoji inovatívnych technológií a spoľahlivého elektrického autobusu,“ zdôraznil Rudi Kuchta.

Švédsko: Uppsala sa spolieha na plne elektrický kĺbový autobus MAN

Aktuálne dostal MAN ďalšiu zákazku na Lion’s City 18 E – je od švédskeho dopravného podniku Gamla Uppsala Buss AB (GUB), ktorý si objednal 12 elektrických kĺbových autobusov. Bude to premiéra pre dopravnú spoločnosť, pretože ide o prvé elektrické autobusy na autobusových linkách v Uppsale. Dodanie vozidiel je naplánované na máj 2022. Rámcová zmluva s GUB obsahuje opciu na ďalších 65 elektrických autobusov MAN do roku 2023, konkrétne 45 kĺbových modelov Lion’s City 18 E a 20 dvanásťmetrových vozidiel Lion’s City 12 E. V súčasnosti Gamla Uppsala Buss prevádzkuje vyše 220 autobusov s dieselovým motorom, resp. s pohonom na CNG, pričom asi 95 percent z nich je od MAN. Jedným z dôvodov, prečo MAN získal tento kontrakt, je pôsobivá prepravná kapacita, ktorú MAN Lion’s City 18 E ponúka. „S dĺžkou 18 metrov je to výborná voľba pre všetky spoločnosti, ktoré hľadajú plne elektrický mestský autobus. Nulové lokálne emisie a priestor pre 120 cestujúcich,“ dopĺňa Rudi Kuchta.

Dva centrálne umiestnené elektromotory na druhej a tretej náprave dodávajú autobusu dostatok výkonu potrebného pre mestskú premávku. Obidve poháňané nápravy sú elektronicky zosynchronizované, čo má pozitívny efekt na jazdné vlastnosti kĺbového autobusu – najmä na stabilitu, a teda bezpečnosť prevádzky. Okrem toho dve poháňané nápravy zvyšujú množstvo rekuperovanej energie, ktorá vzniká pri brzdení. „Vyššia miera rekuperácie znamená, že elektrický kĺbový autobus je vždy veľmi efektívny – bez ohľadu na vodičov štýl jazdy alebo topografiu,“ vysvetľuje Rudi Kuchta a dodáva: „A to je veľmi dôležitý argument pre dopravné spoločnosti v Barcelone, Kolíne, Norimbergu, Uppsale a mnohých ďalších mestách. Napokon, integrovať elektrické mestské autobusy do existujúcich procesov a cestovných poriadkov by malo byť možné bez priveľkého úsilia. Pri ich jazdnom dosahu 270 km sa to dá bez problémov.“