PLÁN MAN NA DOSIAHNUTIE NULOVÝCH EMISIÍ

Technológie

PLÁN MAN NA DOSIAHNUTIE NULOVÝCH EMISIÍ

Spoločnosť MAN Truck & Bus prináša na cesty mobilitu bez emisií CO2 prostredníctvom využívania elektriny a vodíka. S tým súvisí aj vstup MAN do viacerých partnerstiev.

Vo verejnej doprave aj v distribúcii bolo rozhodnuté: voľba padla na batériové elektrické vozidlá. Spoločnosť MAN Truck & Bus preto už spustila sériovú výrobu autobusov MAN Lion’s City E, dodávky eTGE a tiež elektrického distribučného nákladného vozidla eTGM. Plne elektrický variant na báze trucku novej generácie vyrazí na cesty v roku 2023.

Okrem rýchleho vývoja batériovej technológie je však dobrým doplňujúcim riešením aj využívanie vodíka ako alternatívneho paliva v diaľkovej doprave a MAN Truck & Bus predstavuje svoj podrobný plán výskumu a vývoja zacielený na túto oblasť. V súlade s vývojovými prácami, ktoré prebiehajú, sa prvé prototypy majú objaviť už na budúci rok. MAN testuje dve riešenia – pohonnú sústavu na báze palivových článkov a spaľovací motor na vodík. Pokiaľ ide o palivové články, výhody sú jasné. Po prvé: táto forma elektrickej mobility je veľmi ekologická, pretože pri jej požívaní sa nevytvárajú žiadne emisie nebezpečných splodín a emituje iba vodnú paru. Po druhé: dojazd vďaka výrobe elektriny priamo „na palube“ je približne 800 km a to už stačí i pre kamióny s veľkým užitočným zaťažením v diaľkovej doprave.

Svoje plusy má však aj vodíkový spaľovací motor, ktorý vďaka dobre známej základnej technológii ponúka rýchlejšie dostupné a robustnejšie riešenie. Mohol by teda byť preklenovacou technológiou.

Praktické testy v spolupráci s vybranými zákazníkmi sa plánujú na obdobie 2023/2024. Cieľom je otestovať celý vodíkový ekosystém v dopravnej logistike. V rámci takzvanej Bayernflotte (Bavorská flotila) by spoločnosť MAN chcela skúšať uplatnenie vodíka v diaľkovej doprave v spoločnom projekte s bavorskými prevádzkovateľmi infraštruktúry a dopravnými firmami. Prvé rozhovory na túto tému s bavorskou spolkovou vládou už prebiehajú. Plánuje sa tiež spolupráca s univerzitami.

„Našu zodpovednosť k životnému prostrediu a spoločnosti berieme veľmi vážne, preto MAN Truck & Bus venuje veľa energie vývoju alternatívnych pohonných systémov,“ zdôrazňuje Dr. Frederik Zohm, člen predstavenstva pre výskum a vývoj. „Vodík môže byť zaujímavým riešením, bude však potrebné zásadným spôsobom rozšíriť infraštruktúru. My radi prispejeme vývojom tých správnych vozidiel.“