OPTIVIEW ROAD SHOW SA ZASTAVILA AJ NA SLOVENSKU

Nákladné vozidlá

OPTIVIEW ROAD SHOW SA ZASTAVILA AJ NA SLOVENSKU

MAN pripravil pre svojich zákazníkov špeciálnu OptiView Road Show, ktorá aj k nám priviezla technologickú novinku – digitálny kamerový systém nahrádzajúci klasické spätné zrkadlá.

Hlavnou úlohou kamerového systému MAN OptiView je odľahčiť vodiča, pretože je navrhnutý tak, aby bol prispôsobený prirodzenému ľudskému vnímaniu a tým umožňoval vodičovi rýchlejšie vizuálne zaregistrovať, vyhodnotiť a správne reagovať na dianie na ceste. Takže OptiView zvyšuje bezpečnosť na cestách. Znižuje totiž riziko, že vodič nákladného vozidla prehliadne ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri správnom použití zásadne eliminuje niektoré mŕtve uhly na strane vodiča i spolujazdca a pomáha tak chrániť napríklad cyklistov jazdiacich v uliciach miest alebo chodcov na čerpacích staniciach. Tento dômyselný asistenčný systém garantuje aj väčší vizuálny komfort vodiča a viac bezpečnosti v zložitých situáciách počas jazdy. OptiView je k dispozícii ako opcia pre všetky modelové rady MAN TGL, TGM, TGS a TGX od októbra minulého roka.

Predstavenie novinky slovenským zákazníkom

Pri odbočovaní alebo zmene jazdného pruhu sa vodič nákladného vozidla aj napriek dobre vyriešeným zrkadlám môže ocitnúť v kritickej situácii. Na truckoch MAN novej generácie tento problém významne eliminuje systém OptiView. Aby sa zákazníci mohli s touto technologickou novinkou zoznámiť „naživo“, spoločnosť MAN pripravila špeciálne turné: OptiView Road Show. Na Slovensku sa nákladné vozidlá vybavené kamerovým systémom po prvýkrát predstavili 14. 2. v bratislavskom MAN Truck & Bus Centre a 15. 2. u autorizovaného servisného partnera AVE-MOTO v Novom Meste nad Váhom. Pre zákazníkov bola pripravená teoretická prezentácia systému OptiView a po nej nasledovali skúšobné jazdy. Zákazníckym dňom predchádzalo 11. februára interné školenie predajcov a technikov zo všetkých autorizovaných servisov MAN na Slovensku.

Naši klienti mali k dispozícii dve predvádzacie vozidlá z flotily OptiView Road Show: Ťahač MAN TGX 18.510 4×2 LL SA, kabína GX v zlatej farbe Golden Topaz, motor s výkonom 510 k, automatizovaná prevodovka MAN TipMatic a distribučný MAN TGL 8.190 4×2 BL CH so skriňovou nadstavbou, kabína CC v modrej farbe Mystic OceanObe, výkon 190 k, automatizovaná prevodovka MAN TipMatic. Výhody systému OptiView si vodiči mohli vyskúšať na cestách aj pri manévrovaní v rámci areálu servisov. Samozrejme, pri prezentáciách boli pripravení poradiť naši odborníci na digitálne technológie a inštruktori. Slovenskej premiéry novinky sa za dva dni zúčastnili tri desiatky firiem.

Ako systém funguje a aké má výhody?

OptiView nahrádza všetky vonkajšie zrkadlá – spätné, širokouhlé, predné aj obrubníkové – a namiesto nich pracuje s piatimi kamerami. Dve dvojice kamier sú integrované v konzolách nad rámom ľavých aj pravých dverí (jedna je širokouhlá, druhá na snímanie blízkych objektov), piata kamera umiestnená na A-stĺpiku na strane spolujazdca nahrádza predné zrkadlo a slúži na monitorovanie priestoru tesne pred vozidlom. Bočné kamery sú chránené pred striekajúcou vodou a ak teplota klesne pod 0 °C, zapne sa automatické vyhrievanie. Dajú sa tiež manuálne sklopiť. Okrem toho špeciálne filtre zabraňujú oslepovaniu vodiča reflektormi vozidiel idúcich vzadu alebo keď je slnko nízko, čo sa pri zrkadlách stáva.

Obraz snímaný bočnými kamerami sa prenáša na dva displeje uchytené v interiéri na A-stĺpikoch. Obidva sú orientované na výšku a majú vysoké rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov), pričom displej na vodičovej strane má uhlopriečku 12 palcov a na strane spolujazdca je až 15-palcový, aby bola vykompenzovaná väčšia vzdialenosť od vodiča. Záber čelnej kamery (pohľad pred vozidlo) sa zobrazí vždy na displeji mediálneho systému a to od rýchlosti 0 do rýchlosti zhruba 15 km/h. Jas a kontrast možno podľa potreby upraviť buď manuálne prostredníctvom ovládača na dverách alebo to reguluje automatika v závislosti od intenzity okolitého osvetlenia. Ovládací modul sa nachádza vo dverách na strane vodiča a je podobný tomu, čo sa používa pri nastavovaní konvenčných zrkadiel. Ďalšie nastavenie displejov sa pri OptiView robí ručne pomocou tlačidiel a ovládacieho prvku. Nastavuje sa koniec jazdnej súpravy, resp. vozidla, šírka a možno tiež prepínať režim zobrazenia na displeji.

 Tri režimy zobrazenia

Systém MAN OptiView dokáže poskytovať tri rôzne typy zobrazenia, čím vodičovi zabezpečuje ideálny prehľad v každej situácii. Prepínanie medzi jednotlivými režimami zobrazenia na displejoch v kabíne je riadené v závislosti od smeru jazdy, rýchlosti jazdy a uhlu riadenia. Ale ako sme už uviedli, možno to spraviť aj manuálne cez ovládací modul.

Štandardné zobrazenie: Zobrazenie bočného priestoru v štandardnom režime je porovnateľné s bežnými zrkadlami. Vertikálna a horizontálna deliaca čiara rozdeľuje displej na štyri asymetrické kvadranty. V nich sa zobrazujú pohľady ako v spätnom, širokouhlom a obrubníkovom zrkadle. Zábery z kamier sú digitálne zlúčené do jednoliateho obrazu, čo umožňuje rýchlu a bezpečnú kontrolu priestoru vedľa vozidla i za ním.

Zobrazenie so zväčšením („zoom“): Na zväčšenom zobrazení sa dajú rozoznať vzdialenejšie objekty – napríklad blížiace sa vozidlá vo vedľajšom jazdnom pruhu – preto sa v kvadrante pre vonkajšie spätné zrkadlo zobrazí výrazne zväčšený výrez. Zväčšené zobrazenie sa aktivuje automaticky pri rýchlosti nad 60 km/h a pri cúvaní a možno ho zapnúť aj ručne.

Širokouhlé zobrazenie: V tomto móde sa na monitoroch zobrazuje iba širokouhlý pohľad. To znamená, že snímané je bezprostredné okolie vozidla bez tzv. mŕtveho uhla. Vodič si môže vyberať z dvoch možností – v mestskom automatickom režime sa širokouhlé zobrazenie aktivuje automaticky až do rýchlosti 50 km/h, v automatickom režime pre prejazd zákrut sa aktivuje až do rýchlosti 50 km/h, ak použijete ukazovateľ zmeny smeru jazdy alebo keď je medzi vozidlom a návesom dosiahnutý určitý uhol.

 Doplňujúce funkcie

Okrem rôznych pohľadov kamier prináša MAN OptiView ďalšie doplňujúce funkcie. Napríklad na bočných displejoch môžu byť zobrazené horizontálne a vertikálne pomocné linky, aby sa vodičovi pri predbiehaní alebo manévrovaní ľahšie odhadovali vzdialenosti a rozmery. Ovládacím modulom sa dajú nastaviť orientačné čiary vyznačujúce šírku, no predovšetkým dĺžku súpravy, čo uľahčuje cúvanie napríklad k rampe. Navyše na displeji sa pri jazde zobrazujú i ďalšie dve pomocné linky označujúce hranicu 15 a 50 m za súpravou.

Žltým orámovaním rohov (ktoré nahrádza LED diódy v A-stĺpikoch) systém na obidvoch displejoch zobrazuje výstrahy asistenta odbočovania, asistenta zmeny jazdného pruhu a asistenta predbiehania, aby sa predišlo kolíziám. Všetky dôležité informácie o okolitej dopravnej situácii sú takto vždy združené v zornom poli.

Užitočnou funkciou MAN OptiView, ktorá tiež prispieva k bezpečnosti, je monitorovací režim počas prestávok. V tomto móde môže vodič z interiéru kabíny kontrolovať okolie vozidla, keď odpočíva. K dispozícii má širokouhlé zobrazenie na oboch displejoch a záber prednej kamery na displeji mediálneho systému. To sa hodí najmä v noci, keď sú závesy na oknách zatiahnuté, ale vďaka OptiView sa dajú rozoznať podozrivé pohyby okolo vozidla. Monitorovací režim možno zapnúť ovládacím modulom pri spodnom lôžku kedykoľvek – aj poležiačky. Ak je vozidlo vybavené spätnou kamerou, jej záber sa na mediálnom displeji zobrazí v rámci rozdelenej obrazovky.