OCENILI MESTSKÝ AUTOBUS AJ KONCEPČNÝ TRUCK MAN

Dizajn

OCENILI MESTSKÝ AUTOBUS AJ KONCEPČNÝ TRUCK MAN

V prestížnej súťaži iF Design Award získal mníchovský výrobca úžitkových vozidiel MAN Truck & Bus nie jedno, ale hneď dve ocenenia. Koncepčné distribučné nákladné vozidlo MAN nechalo za sebou špičkové dizajnové štúdie z oblasti osobných automobilov i motocyklov.

Nový autobus MAN Lion’s City ocenili pri vyhlasovaní výsledkov iF Design Award 2019 v kategórii „Automobily/vozidlá/motocykle“ a MAN CitE zažiaril v kategórii „Profesionálne koncepty mobility“ – odborná jury mu udelila iF Gold Award.

MAN CitE – úplne nový koncept nákladného vozidla pre potreby mestskej distribúcie

Plne elektrický koncepčný distribučný truck MAN CitE, ktorý je veľmi blízko k sériovej produkcii, by sa mohol v budúcnosti využívať napríklad pri ekologickom a tichom rozvoze tovaru v centrách miest. Koncept CitE už vzbudil rozruch na vlaňajšom veľtrhu úžitkových vozidiel IAA v Hannoveri.

Porota iF Design Award ocenila dizajnérsky tím MAN za to, že dokázal od základu prehodnotiť poňatie mestského distribučného trucku a vďaka tomu navrhol úplne novú kategóriu vozidiel. Dizajnéri hneď od začiatku začlenili do konceptu aj inteligentnú batériu a manažovanie nabíjania. Svoje rozhodnutie oceniť MAN CitE, ktorý naruby obrátil konvenčné prístupy, zdôvodnili členovia jury takto: „Sofistikované riešenie kabíny vytvára na pracovisku vodiča vzdušnú, presvetlenú atmosféru a súčasne integruje všetky komunikačné zariadenia. Vonkajší dizajn si nás získal integrovaním funkčných zón a jasným definovaním nadstavby i štylistických prvkov.“ Podľa expertov iF vďaka tomu je vozidlo „absolútne inovatívne a stvorené pre budúcnosť.”

Holger Koos, šéf dizajnu v MAN Truck & Bus, vysvetľuje: „Pri navrhovaní vozidla sme mimoriadnu pozornosť venovali ergonómii. Nástupný schod veľmi nízko nad vozovkou, úplne rovná podlaha a možnosť nastúpiť i vystúpiť cez výkyvné/posuvné dvere na strane spolujazdca znamenajú podstatne vylepšené podmienky šoféra pri každodennej distribúcii tovarov. Okrem toho riešenie kabíny umožňuje optimálny výhľad na všetky strany, čo v spojení s 360-stupňovým záberom kamerového systému robí jazdu v mestskom prostredí podstatne bezpečnejšou.“

MAN Lion´s City – nová generácia mestských autobusov od MAN Truck & Bus

Mestské autobusy a autokary značky MAN a NEOPLAN sa stali synonymom prvotriedneho dizajnu. Najnovšie to potvrdilo ocenenie iF Design Award, ktoré štvrtý rok po sebe získal autobus z produkcie MAN Truck & Bus. Niečo také sa nepodarilo dosiahnuť žiadnemu inému autobusovému výrobcovi.

Medzinárodnú porotu zaujal okrem iného moderný a exkluzívny vzhľad nového modelu Lion’s City. Dynamické línie mu dodávajú originálny tvar a zvýrazňujú modulárny charakter karosérie. Zovňajšok nového mestského autobusu neomylne nadväzuje na dizajnový jazyk autobusovej rodiny MAN. Pri pohľade spredu pozornosť ihneď upútajú charakteristické LED svetlá, klasický čierny predný panel s chrómovanou lištou so siluetou leva a typické zvažujúce sa čelné sklo. Tieto prvky dodávajú autobusu nielen dynamiku, ale vďaka segmentovanej konštrukcii prispievajú k nižším celkovým nákladom na životný cyklus. Ani zadná časť MAN Lion’s City s čiernou povrchovou úpravou vybavená inovatívnymi LED koncovými svetlami nie je nudná a navyše jej konštrukčné riešenie poskytuje mechanikom perfektný prístup k rôznym komponentom.

Popri atraktívnom vzhľade sú prínosom nové materiály i výrobné metódy, vďaka ktorým je autobus ľahší a pevnejší. Koncept farebného riešenia a obloženia interiéru spolu s novátorským priamym i nepriamym osvetlením a nástupom upraveným aj pre hendikepovaných cestujúcich vytvára v autobuse po každej stránke príťažlivé prostredie. Pracovisko vodiča navrhnuté so zreteľom na ergonómiu boduje v oblasti funkčnosti a estetiky.

Široké produktové portfólio s kreatívnym nábojom

„Sme hrdí, že tento rok sme získali ceny v segmente truckov aj autobusov. To ukazuje, že dizajn úžitkových vozidiel MAN je považovaný za svetovú jednotku. Som presvedčený, že dizajn bol odjakživa dôležitým charakteristickým aspektom vozidiel našej značky. Nie je to jednoduché, keď si uvedomíte, že naše portfólio pozostáva z ohromnej palety vozidiel – od dodávkových, distribučných a ťahačov návesov až po mestské autobusy a autokary. Naším cieľom je, aby každý rozoznal vozidlo MAN hneď, keď ho zbadá. To znamená, že aj so všetkými rozdielmi by naše úžitkové vozidlá mali vyzerať tak, ako keby boli odliate v tej istej forme,“ sformuloval Holger Koos cieľ svojho tímu.

Vozidlá z produkcie MAN Truck & Bus ocenila medzinárodná jury už štvrtý rok po sebe: iF Design Award 2016 si odniesol MAN Lion’s Intercity, roku 2017 to bol NEOPLAN Tourliner, vlani dostal ocenenie MAN Lion’s Coach a teraz získali prestížnu cenu za dizajn až dva produkty – autobus MAN Lion’s City a koncepčný truck MAN CitE. Mimochodom, svoju úplne prvú iF Design Award vyhral MAN presne pred 65 rokmi za svoj lodný dieselový motor.

Prestížne ocenenie iF Design Award udeľuje spoločnosť iF International Forum Design od roku 1954. Víťazov vyberá medzinárodná jury na základe určených kritérií: vzhľad a tvar produktu, miera inovácie, ergonomické parametre, funkčnosť a ekologické aspekty. Ocenenie je celosvetovo uznávaným puncom kvality dizajnu, ktoré každý rok získa len hŕstka produktov. Teraz medzinárodná porota zložená zo 67 odborníkov hodnotila 6375 prihlásených produktov z 50 krajín. Experti na dizajn vyberali víťazov iF Design Award 2019 v nasledujúcich oblastiach: produkt, komunikácia, obal, servis, architektúra, architektúra interiéru a profesionálny koncept.