OCENENIA ZA PRÍNOS K UDRŽATEĽNOSTI DOPRAVY

Elektrické vozidlá

OCENENIA ZA PRÍNOS K UDRŽATEĽNOSTI DOPRAVY

Na slávnostnom odovzdávaní „Európskej dopravnej ceny za udržateľnosť 2020“ v nemeckom Mníchove získal MAN Truck & Bus dve ocenenia. Plne elektrický distribučný MAN eTGM zvíťazil v kategórii „elektrický truck“ a MAN eTGE vyhral kategóriu „dodávky a distribučné vozidlá“ ako najlepší v Európe z hľadiska udržateľnosti.

Nemecký dvojtýždenník „Transport“ po piaty raz predstavil víťazov Európskej dopravnej ceny za udržateľnosť. Toto ocenenie udeľuje každé dva roky firmám a produktom zo sektora úžitkových vozidiel, ktoré výnimočným spôsobom spájajú hospodárnosť, spoločenskú zodpovednosť a ochranu životného prostredia, pričom ich aktivity na poli trvalej udržateľnosti im priniesli ďalší rast a prosperitu. Spoločnosť MAN Truck & Bus teraz získala prestížne ocenenie hneď v dvoch kategóriách: model eTGM porote zaimponoval v skupine elektrických truckov a van eTGE predbehol konkurenciu v kategórii „dodávky a distribučné vozidlá“.

MAN eTGM: elektrický truck na prepravu v mestských oblastiach

Z pohľadu lokálnych emisií a hlučnosti spĺňa MAN eTGM všetky hlavné požiadavky na vnútromestskú distribučnú dopravu budúcnosti. Plne elektrický distribučný truck poháňa elektromotor s výkonom 264 kW, ktorý generuje maximálny krútiaci moment 3100 Nm. Všetky prídavné zariadenia ako posilňovač riadenia, vzduchové kompresory a klimatizácia sú poháňané elektricky, riadi ich však systém manažmentu energie, vďaka čomu pracujú energeticky úsporne. Využíva sa tiež kinetická energia vznikajúca pri brzdení a jazde na voľnobeh, tzv. rekuperácia – táto technológia zásadným spôsobom predlžuje dojazd. Elektrickú energiu dodávajú trucku eTGM vysokovýkonné lítiovo-iónové batérie od Volkswagen Group.

MAN eTGE: plne elektrický van na distribúciu tovarov v meste

Plne elektrická verzia vanu MAN TGE je pre zákazníkov k dispozícii od roku 2018. Dodávka vo vyhotovení s vysokou strechou má nákladný priestor s objemom takmer 11 m3 a verzia s celkovou hmotnosťou 3,5 ton poskytuje užitočnú hmotnosť okolo jednej tony. Pri použití nabíjačky s výkonom 7,2 kW sa batéria dobije na plnú kapacitu za približne päť a pol hodiny. Rýchle nabíjanie z nuly na 80 % je však možné už za 45 minút, ak je k dispozícii nabíjacia stanica s jednosmerným prúdom, so systémom kombinovaného nabíjania (CCS) a s nabíjacím výkonom 40 kW. Pri správnej starostlivosti batéria s kapacitou 36 kWh po 2000 nabíjacích cykloch stratí len 15 percent zo svojho potenciálu.

MAN eTGE využíva synchrónny trojfázový elektromotor umiestnený hneď pred poháňanou prednou nápravou, prevodovka je jednostupňová. Najväčší výkon motora dosahuje hodnotu 100 kW, pričom pri plynulej jazde dodáva približne 50 kW. Maximálny krútiaci moment 290 Nm je dostupný okamžite, čo zaručuje agilné jazdné vlastnosti.

Van eTGE je rovnako dobrý ako konvenčný MAN TGE aj z hľadiska bezpečnosti. Vo výbave má parkovací asistenčný systém vrátane signalizovania prekážok po bokoch vozidla, LED svetlomety, multifunkčnú kameru, cúvaciu kameru, tempomat aj obmedzovač rýchlosti a tiež systém sledovania priestoru pred vozidlom „Front Assist“ s funkciou „City Emergency Brake“ pracujúci do rýchlosti 30 km/h. Súčasťou výbavy je, samozrejme, aj asistent núdzového brzdenia EBA.

Spoločenská zodpovednosť a záväzok voči komunite

Ďalším kritériom Európskej dopravnej ceny za udržateľnosť je však aj spoločenská zodpovednosť – a tá je neoddeliteľnou súčasťou firemnej stratégie MAN. V tejto stratégii preberá MAN zodpovednosť v rámci celého hodnotového reťazca, ktorý tvorí päť oblastí aktivít: produkty, výroba, dodávateľský reťazec, ľudské zdroje ako aj komunita a čestnosť. Najčerstvejším príkladom je finančná zbierka „Levove euro“, ktorá sa spustila tento rok.

„Sme nesmierne radi, že sme získali až dve ocenenia. Povzbudzujú nás, aby sme pokračovali vo svojej stratégii ekologických a zároveň ekonomických dopravných riešení, ktoré hrajú svoju rolu aj v našej spoločenskej zodpovednosti ako firmy,“ povedal Christopher Kunstmann, finančný a IT riaditeľ spoločnosti MAN Truck & Bus Deutschland GmbH na slávnostnom ceremoniáli „Európskej dopravnej ceny za udržateľnosť 2020“ v Mníchove.