Obrnený elektrický van

Dodávkové vozidlá

Obrnený elektrický van

Medzinárodný poskytovateľ bezpečnostných služieb Prosegur je prvý zákazník na svete, ktorý si prevzal opancierované dodávkové vozidlo postavené na báze 100 % elektrického modelu MAN eTGE.

Vo vozidlovom parku spoločnosti Prosegur pribudla v auguste dodávka MAN eTGE s opancierovanou karosériou určená na transport peňazí a cenností. Prestavbu zrealizovala firma STOOF International, špecialista na obrnené vozidlá – od osobných áut až po trucky, ktorý sídli v Borkheide pri meste Postupim. Nový člen flotily vozidiel spoločnosti Prosegur je prvý plne elektrický obrnený transportér peňazí na svete. „Naša skupina každý rok bezpečne prepravuje zásielky, ktoré majú celkovú hodnotu 550 miliárd eur. Pritom využívame všetky typy dopravy, takže je mimoriadne dôležité, aby sme vždy dbali aj na svoju úlohu lídra v inováciách a tiež niesli zodpovednosť za podnikanie udržateľným spôsobom,“ povedal k novinke Jochen Werne, vedúci vývoja v spoločnosti Prosegur Deutschland.

Pri modifikovaní dodávky MAN TGE 3.140 E na obrnené vozidlo bolo najväčšou výzvou využitie takých materiálov, ktoré sú extrémne ľahké a pritom poskytujú požadovanú úroveň balistickej ochrany (v tomto prípade FB3). Pohotovostná hmotnosť vozidla pre maximálne trojčlennú posádku je po prestavbe 3150 kg (vrátane opancierovania) a prevádzkovateľ ho bude testovať v rámci každodenných prepráv peňazí v meste Postupim.

Spoločnosť Prosegur prevádzkuje po celom Nemecku takmer 900 vozidiel, ktoré zabezpečujú prevozy peňazí v mestách i medzimestské transporty. Pri operáciách v mestskom prostredí vozidlá absolvujú zväčša iba krátke trasy, priemerne je to 60 – 70 km za deň. Dojazd 120 až 130 kilometrov (115 km podľa cyklu WLTP) v reálnej mestskej premávke, ktorý poskytuje stopercentne elektrický MAN eTGE, je teda viac než dostačujúci. Okrem toho v mestskom pracovnom režime môže vodič naplno využívať širokú paletu bezpečnostných prvkov tohto modelu. K dispozícii má napríklad parkovací asistenčný systém s monitorovaním prekážok vedľa vozidla, zadnú kameru, obmedzovač rýchlosti, systém sledovania priestoru pred vozidlom „Front Assist“ s funkciou núdzového brzdenia pracujúci do rýchlosti 30 km/h, systém núdzového brzdenia EBA a reflektory s technológiou LED.

Spoločnosť Prosegur teraz podrobí elektrické vozidlo prevádzkovým skúškam. Jedným z problémov, s ktorým sa stretáva v každodennej prevádzke, je totiž užitočné zaťaženie. Nosnosť vozidla je obmedzená povinným bezpečnostným opancierovaním používaným pri transportoch peňazí a cenností. Ale to Jochena Werneho, šéfa vývoja v Prosegur Deutschland, neodrádza: „Transformáciu možno dosiahnuť aj v zložitých podmienkach. Sme presvedčení, že naše ekologické a ekonomické ciele sú kompatibilné.“ Ak bude testovacia fáza úspešná, Prosegur plánuje zaobstarať si viac vozidiel s elektrickým pohonom.

Snímky: Prosegur