NOVÝ MAN TGX ZÍSKAL CENU TRUCK OF THE YEAR 2021!

Nákladné vozidlá

NOVÝ MAN TGX ZÍSKAL CENU TRUCK OF THE YEAR 2021!

Nový MAN TGX je „International Truck of the Year 2021“ (ITOY). Tento titul patrí k najprestížnejším oceneniam na trhu úžitkových vozidiel. Počas virtuálneho ceremoniálu Andreas Tostmann, generálny riaditeľ spoločnosti MAN Truck & Bus, prevzal vytúženú cenu od Gianenrica Griffiniho, prezidenta jury ITOY.

Medzinárodná porota, ktorú tvorí 24 novinárov z 24 významných európskych časopisov špecializovaných na úžitkové vozidlá, došla k záveru, že nový MAN TGX je mimoriadne vyspelý truck z hľadiska jazdného komfortu, podmienok pre prácu a život na palube, bezpečnosti, palivovej efektívnosti, konektivity, ale tiež v oblasti inovatívnych služieb a filozofie samokontroly i zobrazovania informácií.

„Titul International Truck of the Year je obrovským uznaním za vynikajúcu prácu, ktorú vynaložil náš tím v MAN. Viac ako 5 rokov pracoval s jediným cieľom: vyvinúť najlepšie nákladné vozidlo pre vodičov a našich zákazníkov a vyslať ho na cesty. A táto vytúžená cena práve demonštruje: Dokázali sme to,“ povedal počas virtuálneho slávnostného odovzdávania trofeje šťastný Andreas Tostmann, generálny riaditeľ MAN Truck & Bus.

Členovia poroty ITOY mali možnosť dôkladne spoznať nový MAN TGX od februára 2020. Zapôsobilo na nich pracovisko vodiča, ktoré popri jazdnom komforte charakterizuje prehľadné usporiadanie plne digitálnych prístrojov, intuitívne ovládanie prevádzkových a multimediálnych funkcií zakomponované do nového, veľkoryso nastaviteľného multifunkčného volantu a inovatívne ovládanie systému MAN SmartSelect, ktoré neodpútava pozornosť od riadenia. Porotcovia rovnako pozitívne hodnotili interiér v novej kabíne vodiča. Počas testovacích jázd im tiež imponovala vynikajúca účinnosť pohonnej sústavy Euro 6d nového vozidla MAN TGX, ktorá v porovnaní s predchádzajúcou verziou ponúka úsporu paliva až 8,2 %. Na hospodárnej prevádzke sa podieľajú aj aerodynamické vylepšenia kabíny a GPS tempomat MAN EfficientCruise, ktorý teraz využíva ešte väčšiu mieru predvídania. Jury vyzdvihla i vysokú úroveň bezpečnosti. Systémy na báze radaru, ako  asistent pre odbočovanie a zmeny jazdného pruhu, asistent pre návrat do jazdného pruhu a pre jazdu v dopravných zápchach nielenže odbremeňujú vodiča, ale významne prispievajú aj k  bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky. V neposlednom rade nový MAN TGX expertov z ITOY presvedčil vysokou mierou konektivity poskytovanej elektronickou architektúrou, ktorá je prvá svojho druhu v sektore úžitkových vozidiel a celým radom s tým súvisiacich digitálnych služieb.

„Nový MAN TGX reprezentuje veľký krok vpred v oblasti pohodlia vodiča, palivovej efektívnosti, konektivity a rozhrania človek-stroj. Takže niet pochybností, prečo bol nový MAN TGX zvolený za Truck of the Year 2021. Je to truck orientovaný na budúcnosť, ktorý spĺňa dnešné aj zajtrajšie potreby dopravy,“ povedal Gianenrico Griffini, prezident ITOY, keď pri odovzdávaní trofeje zosumarizoval verdikt členov poroty. V zmysle pravidiel International Truck of the Year každoročné ocenenie je venované nákladnému vozidlu, ktoré bolo uvedené do výroby za posledných 12 mesiacov a je najväčším prínosom k udržateľnému vývoju cestnej dopravy. Hodnotiace kritériá sú nasledujúce: technické novinky a zdokonalenia, ale tiež inovácie, ktoré prispievajú k celkovej efektívnosti nákladov, bezpečnosti a zníženiu environmentálneho zaťaženia.

„Simplifying Business“ – dopravné spoločnosti a vodiči v centre pozornosti

Vo februári 2020 spoločnosť MAN Truck & Bus po prvý raz predstavila novú generáciu svojich nákladných vozidiel verejnosti. Tieto úplne nové trucky s levom na maske chladiča začiatkom leta vyrazili k svojim novým majiteľom. Hneď, ako sa začali koncepčné vývojové práce, MAN oslovil 300 dopravných spoločností a 700 vodičov, aby spoločne s nimi definoval najdôležitejšie požiadavky na novú generáciu nákladných vozidiel MAN. Výsledkom sú vozidlá ešte dôslednejšie zosúladené s potrebami dopravcov so zreteľom na efektívnosť prevádzky aj nákladov, pričom ponúkajú vodičovi jedinečnú ergonómiu  pracoviska, komplexnú bezpečnosť a skvelé prostredie na relaxovanie v čase odpočinku.

Od začiatku bolo cieľom odbremeniť prepravcov a vodičov a zjednodušiť im každodennú prácu – aj napriek čoraz komplexnejším rámcovým podmienkam, rastúcim objemom prepráv a stále prísnejšiemu regulovaniu emisií CO2, stúpajúcemu nedostatku vodičov a postupujúcej digitalizácii logistických procesov. Nová generácia truckov MAN to dosiahla zásluhou výnimočnej kvality v oblasti orientácie na vodiča, efektívnosti, bezpečnosti a technickej udržateľnosti. Ale nielen to, MAN tiež nastavuje štandardy ako silný a kompetentný partner v oblasti podpory od okamihu nadviazania kontaktu so zákazníkom. Je to aj vďaka novej logike produktu dôsledne zameranej na budúce použitie vozidla a tiež zásluhou dlhoročných odborných skúseností so širokou škálou aplikácií a nadstavieb. V kombinácii s pôsobivou servisnou sieťou a inovatívnymi servisnými službami pre optimálnu disponibilitu vozidla sa nová generácia nákladných vozidiel MAN stáva bezkonkurenčným komplexným produktom, ktorý je šitý na mieru pre dopravný priemysel a dopravným spoločnostiam a vodičom umožňuje každodennú prácu vykonávať jednoduchšie a konzistentnejšie – v duchu motta MAN: „Simplifying Business“.

Vizitka International Truck of the Year

Ocenenie International Truck of the Year (ITOY) založil v roku 1977 britský novinár a vydavateľ časopisu Truck magazine Pat Kennett. Dnes 24-členná jury reprezentuje popredné európske časopisy z oblasti úžitkových vozidiel. Navyše za niekoľko posledných rokov ITOY Group rozšírila sféru svojho vplyvu menovaním mimoriadnych členov na rastúcich trhoch úžitkových vozidiel v Číne, Indii, Južnej Afrike, Austrálii, Brazílii, Japonsku, Iráne a na Novom Zélande. Časopisy, ktoré reprezentuje 24 členov jury ITOY a tiež 8 mimoriadnych členov, majú dovedna viac než milión čitateľov.

Trucky značky MAN získali titul International Truck of the Year doposiaľ 8-krát: stali sa vozidlom roka 1978 – MAN 280, 1980 – MAN 321, 1987 – MAN F90, 1995 – F2000, 2001 – MAN TGA, 2006 – MAN TGL, 2008 – MAN TGX/TGS a 2021 – MAN TGX.