NOVÉ DISTRIBUČNÉ TRUCKY TGL, TGM A TGS

Nákladné vozidlá

NOVÉ DISTRIBUČNÉ TRUCKY TGL, TGM A TGS

Po modeloch pre diaľkovú dopravu predstavuje MAN Truck & Bus novú generáciu vozidiel MAN TGL, TGM a TGS pre sektor distribúcie. V týchto truckoch sa špecifická odborná znalosť odvetvia prelína s najmodernejšou technológiou orientovanou na budúcnosť.

Úlohou lokálnych a mestských distribučných spoločností je preprava tovarov v mestských regiónoch a logistika v centrách miest: chladiarenské trucky dodávajú do supermarketov čerstvé ovocie, jogurty a syry, vozidlá s nápojmi doručujú minerálne vody až ku dverám zákazníkov a cisterny doplňujú podzemné nádrže s palivom na čerpacích staniciach. A čím čerstvejšie a dostupnejšie produkty zákazníci očakávajú, tým sa zväčšuje počet takýchto dodávok. Najmä neustávajúci rast nákupov kladie čoraz vyššie nároky na distribúciu najrôznejších výrobkov, takže dodávanie tovarov musí byť ešte rýchlejšie a doručuje sa ich stále viac. Okrem toho sa menia aj predpisy, napríklad obmedzenie dovozu niektorých produktov alebo regulovanie ekologických dopadov či znižovanie hluku. Udržať celý dodávateľský reťazec v hladkom chode je s ohľadom na tieto faktory neuveriteľný logistický výkon.

Spoločnosť MAN Truck & Bus teraz svojim zákazníkom v distribučnom sektore podáva pomocnú ruku prostredníctvom svojich mimoriadnych skúseností v tejto branži a novej generácie truckov MAN: prezentuje modelové rady TGL, TGM a TGS.

Výborné ovládanie: novo navrhnuté pracovisko vodiča

Práca vodičov distribučných vozidiel je náročná z mnohých aspektov – okrem samotného šoférovania musia byť schopní tovar aj rýchlo vyložiť alebo naložiť na mnohých rozmanitých miestach. Niekedy im pritom pomáha rôzne náradie či zariadenie, ale v konečnom dôsledku množstvo práce aj tak robia vlastnými rukami. Preto je dôležité, aby sa vozidlá 100-percentne hodili na úlohy, ktoré vykonávajú a zároveň boli prispôsobené potrebám vodičov – aby im pomáhali a všestranne uľahčovali prácu. Z toho dôvodu MAN pri vývoji novej generácie svojich truckov venoval mimoriadnu pozornosť pracovisku vodiča.

Nový vstup do kabíny podobný schodisku, ktorý majú všetky modely novej generácie, je jasným príkladom. Spolu s veľkým, takmer 90-stupňovým uhlom otvárania dverí, umožňuje ergonomické a bezpečné nastupovanie i vystupovanie. Okrem toho si v kabíne každý vodič bez ohľadu na typ postavy ľahko nájde optimálnu polohu sedenia, čo umožňuje výnimočne široký rozsah nastavení volantu a sedadla v nových modeloch TGL, TGM a TGS. Nový kokpit prichádza s ponukou ergonomicky optimalizovaných displejov, ktoré poskytujú vodičovi rýchly a jasný prehľad všetkých dôležitých informácií potrebných počas jazdy. Užívateľsky príjemné riešenia boli v centre pozornosti a vidno to na každom aspekte dizajnu. Vizuálne prvky sú blízko čiary priamej viditeľnosti, aby sa vodič čo najmenej rozptyľoval pri sledovaní dopravnej situácie. V uvoľnenej sediacej polohe má všetky ovládače na dosah a bez toho, aby musel odvrátiť pohľad z cesty. Výsledkom dvojúrovňového dizajnu prístrojovej dosky je excelentne jednoduché ovládanie vozidla, a teda aj zvýšenie bezpečnosti pre vodiča i všetkých ostatných účastníkov premávky.

Prakticky orientované: pohodlné ovládanie bez rozptyľovania

Inovatívne ovládacie prvky, ako napríklad MAN SmartSelect s intuitívnou voľbou funkcií otočením a stlačením, pomáhajú vodičom využívať mediálny a navigačný systém s minimálnou mierou rozptyľovania pozornosti. Pritom má k dispozícii bohaté menu – od navigácie špecifickej pre trucky až po ovládanie rádia a zabudovanej hands-free súpravy. Všetky funkcie pre jazdu sa dajú ovládať jednoducho a intuitívne novými multifunkčnými tlačidlami na volante – bez toho, aby z neho vodič musel zložiť ruky. Pri navrhovaní inovatívneho pracoviska vodiča vývojový tím MAN neustále prihliadal na spätnú väzbu od viac než 700 vodičov, ktorí sa počas vývoja zúčastnili rôznych druhov modelových štúdií, simulácií a testovacích jázd. Dizajn pracoviska vodiča orientovaný na užívateľa presvedčil aj poroty dvoch renomovaných dizajnérskych súťaží, v ktorých nový produkt získal ocenenie Red Dot Award 2020 a zlato v Nemeckej cene za dizajn 2021.

Najnovšia generácia truckov MAN prináša aj množstvo šikovných praktických detailov, ako napríklad nový ovládací panel MAN EasyControl v spodnej časti vnútorného obloženia dverí. Ten umožňuje zapnúť výstražné svetlá, zatvoriť strechu a okná, zamknúť dvere na strane spolujazdca alebo aktivovať nakladaciu rampu – a toto všetko môže vodič urobiť dokonca aj po vystúpení z kabíny. Takže už nemusí mrhať časom a energiou, aby kvôli týmto drobným úkonom vyliezal späť do kabíny.

Zásluhou nového dizajnu kabíny nové trucky MAN TGL, TGM a TGS sú nielen obzvlášť praktické, ale majú aj pôsobivý vzhľad. Výrazný symbol leva na maske chladiča a dynamický oblúk voliteľných LED reflektorov podčiarkujú originálny rodokmeň MAN, na ktorý môže byť hrdý vodič i podnikateľ.

Spoľahliví pomocníci: asistenčné a bezpečnostné systémy

Užívateľsky prívetivý charakter a praktickosť nového kokpitu i ovládacích prvkov dopĺňa ponuka najmodernejších asistenčných a bezpečnostných systémov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vodičom vozidiel MAN TGL, TGM a TGS uľahčovali život. Úplne na prvom mieste treba spomenúť asistenta núdzového brzdenia EBA, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy a podľa konkrétnej situácie dokáže minimalizovať následky nárazu do prekážky alebo zrážke úplne predísť.

Na zjednodušenie práce vodičov v hustej mestskej premávke je možné do distribučných truckov inštalovať aj špeciálne navrhnuté kamerové systémy ako VAS (video-asistent odbočovania), Bird View (zobrazenia 360-stupňového pohľadu na priestor okolo vozidla) a asistenta odbočovania na báze radaru, ktorý je už dostupný pre modely TGS a neskôr bude v ponuke aj pre rad TGM, resp. TGL. Pre niektoré vyhotovenia sú k dispozícii rôzne doplnkové asistenčné a bezpečnostné systémy: varovanie pri mimovoľnom opustení jazdného pruhu, asistent pre návrat do jazdného pruhu, asistent zmeny jazdných pruhov, adaptívny tempomat alebo asistent tlmenia diaľkových svetiel.

Vhodný na každé použitie: portfólio produktov pre rozmanité potreby zákazníkov

Distribučné trucky by mali byť vhodné pre prácu v tomto sektore nielen z pohľadu vodiča, ale aj z hľadiska dopravcu. Počas vývoja novej generácie nákladných vozidiel pozval MAN do Mníchova tristo svojich klientov z rôznych krajín, aby sa zúčastnili workshopov, na ktorých sa definovali kľúčové kritériá pre budúce vozidlá. Poznatky z týchto pracovných stretnutí sa následne zahrnuli do procesu dizajnu a vďaka tomu sa vozidlá MAN TGL, TGM a TGS teraz dajú ešte individuálnejšie prispôsobiť každému segmentu a ľubovoľnému riešeniu nadstavby. To znamená, že vozidlo je už pri dodaní z výroby vybavené tak, aby sa dalo cielene, rýchlo a efektívne nastaviť na konkrétnu dopravnú úlohu. To znižuje nároky a náklady na následné inštalácie alebo úpravy, a teda umožňuje okamžite zaradiť nové vozidlo do každodennej prevádzky u zákazníka – to všetko v súlade s mottom značky MAN: „Simplifying business“.

Kompetentné poradenstvo: silný partner pre distribučný sektor

Aby bolo možné zabezpečiť, že zákazníci z distribučného sektora dostanú pri kúpe svojich truckov MAN TGL, TGM a TGS to najlepšie poradenstvo, spoločnosť MAN vyvinula nový konfiguračný nástroj vychádzajúci zo základných konfigurácií vozidiel pre rôzne typy uplatnenia – napríklad šasi pre cisternu. V kombinácii s ďalšími, špecifickejšími požiadavkami zákazníka to umožňuje predajcom MAN navrhnúť vozidlo ideálne vhodné pre požadovanú prácu. Táto „ucelená ponuka“ však zákazníkovi dáva viac, než len vozidlo. Dostanú z jediného zdroja individualizovanú pomoc pri vytváraní integrovaného dopravného riešenia, ktoré obsahuje všetky potrebné dohody s dodávateľmi nadstavieb a tiež ponuku doplnkových služieb, ako je financovanie, predĺžená záruka, servisné zmluvy atď.

Správny variant pre každú aplikáciu: tonáže a verzie kabíny

S modelmi radu TGL (celková hmotnosť od 7,5 do 12 t), TGM (12 až 26 t) a TGS (18 až 41 t) dokáže MAN poskytnúť ten správny truck pre uplatnenie v každom type ľahkého, stredne ťažkého i ťažkého distribučného nasadenia. Pre tieto tri produktové rady ponúka MAN kabíny so štyrmi rôznymi výškami a tromi dĺžkami. Vďaka svojej kompaktnej vonkajšej šírke 2,24 m sú všetky vhodné pre rôznorodé požiadavky distribučnej dopravy vrátane manévrovania v obmedzenom priestore. Na distribúciu iba cez deň a pri vozidlách s veľkou dĺžkou nadstavby sa pre modely TGL a TGM odporúča krátka kabína CC, kým pre model TGS s podobným pracovným režimom je optimálna kabína NN. Ak pri pracovných úlohách treba na trase raz alebo viackrát prespať, perfektnou voľbou sú kabíny FN s jedným lôžkom a vysoké kabíny FM vybavené 2 lôžkami.

Množstvo verzií: podvozok pre každú prepravnú úlohu

Bez ohľadu na to, či na vozidlo bude namontovaná skriňová nadstavba, valníková nadstavba s plachtou, špeciálna nadstavba na prepravu nápojov, chladiaca skriňa alebo cisterna, podvozky truckov TGL, TGM a TGS splnia všetky požiadavky. K dispozícii je široká ponuka rázvorov, výšok šasi, konfigurácií náprav a typov odpruženia. Model TGS môže byť vybavený aj hyd-rostatickým pohonom predných kolies MAN HydroDrive. Dá sa zapnúť vždy, keď je to potrebné, a teda je perfektným riešením pre distribučné vozidlá, ktoré väčšinu času jazdia po cestách, ale občas potrebujú lepšiu trakciu. To sa môže stať napríklad na úsekoch s nespevneným povrchom, kde kolesá poháňanej nápravy nemajú dostatočný záber, aby truck rozhýbali. Túto situáciu dobre poznajú vodiči truckov, ktorí zvážajú mlieko z horských fariem, ale vlastne ktokoľvek, kto sa často pohybuje v poľnohospodárskych oblastiach. Výborné ovládanie vozidla a bezpečnú jazdu podporujú prídavné technické systémy, napríklad automaticky spúšťané vodiace a vlečené nápravy s variabilnými prevodmi v rozvodovke, voliteľný systém stabilizovania proti prevráteniu pri preprave vysokého nákladu (pre rad TGS) a praktický aktívny systém riadenia MAN ComfortSteering pre rad TGM a TGS. Okrem toho všetky modely MAN TGL, TGM a TGS sú teraz vybavené novou architektúrou elektroniky MAN, ktorá je zárukou, že každý truck je dodaný len s tými káblovými zostavami, ktoré potrebuje pre individuálne vybavenie a nasadenie. Aj vďaka tomu je vozidlo ľahšie, hospodárnejšie, cenovo dostupnejšie a údržba je jednoduchšia.

Nachystaný na úpravy: predpríprava pre nadstavby už vo výrobe 

Všeobecným pravidlom je, že MAN svojim zákazníkom zo sektora distribučnej dopravy už z výrobnej linky poskytuje prípravu pre montáž najrôznejších nadstavieb. Okrem toho špeciálne modifikácie a technické riešenia tiež priamo z fabriky realizuje divízia MAN Individual. To znamená, že zákazníci všetko dostanú bez stresu a z jedného zdroja. Zároveň však spoločnosť MAN dokáže svojim klientom garantovať výnimočne vysoké štandardy spoľahlivosti, funkčnosti a súladu so všetkými právnymi predpismi. Je to tiež mimoriadne ekonomicky efektívny prístup, keďže dodanie ideálnej výbavy vopred šetrí čas, ktorý by sa inak musel venovať prestavbám a nadstavbám neskôr. A ako všetci vieme, čas sú peniaze. Toto príslovie sa však netýka len času: užitočné zaťaženie vozidla, čiže množstvo nákladu, ktoré môžete odviezť, sa dá tiež previesť na peniaze. A hoci nová generácia truckov MAN prichádza so spevnenou štruktúrou kabíny a zvyšuje tak bezpečnosť vodiča pri nehode, modely TGL, TGM a TGS majú vo všetkých konfiguráciách aj vynikajúce hodnoty užitočného zaťaženia. Pre zákazníka to znamená vyššie tržby i väčšiu bezpečnosť.

Osvedčená kompetentnosť: dlhodobá spolupráca s nadstavbármi

Spolu s novými truckmi TGL, TGM a TGS spoločnosť MAN poskytuje širokú ponuku produktov a výnimočnú flexibilitu pri výbere základných vozidiel pre distribučnú dopravu. Pre značku MAN sa však „Simplifying business” – čiže zjednodušovanie biznisu, nekončí pri podvozku, práve naopak. Kompletné dopravné riešenia kombinujú trucky s nadstavbami, návesmi alebo prívesmi a vytvárajú tak pre zákazníkov dokonalé pracovné náradie. Práve preto spoločnosť MAN považuje za kľúčový faktor blízku spoluprácu a neustálu výmenu nápadov s výrobcami najčastejšie používaných nadstavieb. Vďaka tomuto prístupu môže MAN prispôsobovať trucky potrebám výrobcov nadstavieb už vo fáze vývoja a brať ich do úvahy aj v procese objednávky a dodania zákazníkovi. Spoločnosť MAN prevádzkuje svoju vlastnú digitálnu platformu ABBI (Advanced Body Builder Info) určenú na spoluprácu, výmenu údajov a informácií s výrobcami nadstavieb. A to je záruka, že všetko prebieha hladko v prospech zákazníka.

Ekonomické a čisté: motory pre každý typ distribúcie

Trucky MAN TGL, TGM a TGS sú však výbornou voľbou pre distribučnú dopravu nielen vďaka svojej praktickej náture a širokej ponuke možností konfigurácií. Využívajú tiež najnovšiu generáciu čistých, výkonných, hospodárnych a maximálne účinných motorov Euro 6d. Ideálnym základom efektívneho pohonného systému pre ľahké a stredne ťažké distribučné úlohy sú dva motory typového radu D08. V závislosti od počtu valcov (štyri alebo šesť), zdvihového objemu (4,6 alebo 6,9 litra) a výkonu (šesť verzií od 160 do 320 k) sa používajú v modeloch TGL a TGM. Prvou voľbou pre trucky TGS v stredne ťažkej a ťažkej distribučnej doprave je nový motor D15. Na trh prišiel v roku 2019, má objem deväť litrov a výkonové spektrum s hodnotami 330 k, 360 k a 400 k. Pre modely TGS používané v ťažkej distribučnej doprave je k dispozícii aj motor MAN D26. Ten odporúčame pre ťažné vozidlá, ktoré bežne jazdia v súprave s celkovou hmotnosťou 40 ton, ako napríklad pri distribúcii nápojov, transporte vo veľkých chladiacich jednotkách, prevoze vykurovacieho oleja alebo mlieka. Šesťvalcový motor D26 s objemom 12,4 litra je k dispozícii s výkonom 430, 470 a 510 koní. Neustále prebiehajúci vývoj týchto motorov prispel k zníženiu spotreby a predĺženiu životnosti komponentov a záujem vzbudili aj minimalizované náklady na údržbu, čo v praxi znamená menej nevyhnutných návštev servisu.

Špecifické nastavenie: sofistikované prevodovky tiež šetria palivo

Druhý komponent, ktorý hrá v efektívnom pohonnom systéme kľúčovú rolu, je prevodovka. Vďaka 6-stupňovej a 12-stupňovej verzii systému MAN TipMatic sú pre všetky pohonné jednotky k dispozícii patričné automatizované prevodovky a špeciálne funkcie. Konštruktéri ich precízne prispôsobili motorom, aby zabezpečovali ešte väčšiu hospodárnosť prevádzky a komfort ovládania. Technickú stránku prevodiek inteligentne dopĺňajú rôzne pracovné režimy – programy, ktoré sú dokonale zladené s rôznymi formami nasadenia vozidla a zároveň vedú vodiča k úspornému štýlu jazdy. Okrem módov Efficiency a Efficiency+ zameraných viac na jazdu po cestách sú k dispozícii aj programy pre jazdu v teréne, s cisternou alebo na odvoz odpadu. Vodiči vozidiel MAN TGS môžu využiť aj doplnkový nový MAN EfficientCruise. Tento asistenčný program založený na systéme GPS porovnáva polohu vozidla s navigačnými údajmi a topografiou plánovanej trasy, aby tieto informácie využíval na neustále prepočítavanie optimálnej rýchlosti a stratégie preraďovania prevodových stupňov. Systém EfficientCruise berie do úvahy aj dopravnú infraštruktúru, napríklad kruhové objazdy pred vjazdom do menších miest alebo dedín a na základe týchto informácií včas zníži rýchlosť vozidla.

Efektívna spolupráca motorov, prevodoviek a jazdných programov špecifických pre nasadenie vozidiel v distribúcii podporuje aj aerodynamicky zdokonalený nový dizajnu kabíny. Vďaka tomu sú trucky TGL, TGM a TGV na cestách pozoruhodne energeticky úsporné.

MAN Connected CoDriver: tréning vodičov s digitálnou podporou

Hospodárnejší truck je dôležitou časťou celkového obrazu znižovania spotreby. Druhým významným faktorom sú správne vyškolení vodiči, ktorí dokážu využiť celý potenciál svojho vozidla. V rozvoze tovarov je to však ťažšie než v diaľkovej doprave, pretože šoféri distribučných truckov sa bežne musia vysporiadať s rôznymi typmi ciest a komplikovanými dopravnými situáciami. Preto MAN analýzou údajov z jazdy pomáha vodičom vylepšovať hospodárnosť jazdy. A zároveň im ponúka množstvo školiacich a tréningových programov orientovaných na prax – v rámci ponuky MAN ProfiDrive, resp. v prípade služby MAN Connected CoDriver dokonca aj so školiteľom, ktorý je online pripojený počas jazdy. Základ pre túto službu poskytujú MAN DigitalServices, vďaka ktorým je k dispozícii komplexné portfólio údajov a vyhodnotení týkajúcich sa novej generácie truckov MAN.

Optimálna disponibilita vozidla: popredajné a digitálne služby

Služby značky MAN sa nekončia v momente, keď si zákazník preberie svoj nový truck MAN TGL, TGM alebo TGS. Pretože optimálna disponibilita vozidla je všade kľúčová a obzvlášť v distribučnom priemysle, ktorý sa každý deň pasuje s náročnými úlohami. Napríklad zásobovať supermarkety, aby tam tisíce domácností mohli nakupovať základné potreby. Spoločnosť MAN svojich zákazníkov nepodporuje len širokou škálou popredajných služieb, ale aj inteligentnou digitálnou ponukou MAN DigitalServices. Digitálne služby pracujú s prevádzkovými údajmi vozidla, ku ktorým majú prístup cez rozhranie RIO Box štandardne inštalované v každom novom vozidle MAN a ktoré sa dajú využiť na analýzy flotily a jej prevádzky, aktívne spravovanie údržby vozidiel MAN ServiceCare alebo zákonom vyžadované archivovanie dát z karty vodiča. MAN DigitalServices tak umožňujú dopravcovi efektívnejšie nasadenie a manažovanie flotily distribučných truckov a tiež plánovanie prevádzkových nákladov.

Medzi MAN DigitalServices patrí aj aplikácia určená pre vodičov, ktorá ich podporuje digitálnou kontrolou odchodov, vyhľadávaním v informačnej databáze značky MAN a krátkymi digitálnymi návodmi k ovládačom a ku kontrolkám, ktoré sa dajú spustiť ich naskenovaním. Zjednodušuje tiež komunikáciu so servisom MAN v prípade poruchy.

Vodiči a majitelia nových truckov MAN sa môžu spoľahnúť na rozsiahlu sieť servisných stredísk MAN, do ktorej patrí 1688 dielní v 138 krajinách na celom svete. Servisné strediská MAN sú zárukou optimálnej podpory s technicky vyspelou diagnostikou vozidla a na mieste je vždy k dispozícii vyškolený personál z tímu popredajných služieb MAN, ktorý vie odhadnúť potrebné služby s ohľadom na efektívnosť nákladov a najlepší pomer cena-výkon pre zákazníka. Vhodné servisné zmluvy MAN poskytujú istotu pri plánovaní aj nákladoch. Údržba a opravy sa, samozrejme, vykonávajú s použitím originálnych dielcov MAN, z ktorých je minimálne 80 % vždy k dispozícii v každom servisnom centre. Tým sa skracuje doba, ktorú truck musí stráviť v servise. Okrem vynikajúcej ponuky služieb a údržby je súčasťou portfólia služieb MAN aj spoľahlivá asistenčná služba Mobile24, ktorá vie poskytnúť pomoc a podporu v prípade poruchy na cestách.

Osvedčená spoľahlivosť: nové distribučné trucky s kvalitou MAN

Ďalším faktorom, ktorý je kľúčový pri zabezpečovaní disponibilnosti vozidla, je jeho dlhodobá kvalita. V tomto ohľade spoločnosť MAN urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby sa vysoká kvalita truckov predchádzajúcej generácie preukázala aj v novej generácii. Od roku 2012 vyhodnocuje výsledky povinných prehliadok úžitkových vozidiel nemecká organizácia TÜV a ich súhrn zverejňuje každé dva roky v tzv. TÜV Reporte. Mimoriadna pozornosť sa pritom venuje komponentom súvisiacim s bezpečnosťou (karoséria, podvozok, osvetlenie, brzdový systém, pohonné ústrojenstvo a vybavenie zabezpečujúce výhľad z kabíny). Odkedy sa začalo s vyhodnocovaním týchto údajov, MAN neustále zvyšuje svoje tradične vysoké percento truckov bez závažných porúch. Ukázalo sa dokonca aj to, že vozidlá značky MAN s pribúdajúcim vekom prinášajú nadpriemerný výkon s ohľadom na bezporuchovosť a dosahujú medzi vozidlami kontrolovanými organizáciou TÜV najlepšie výsledky. To je dôkaz, že trucky MAN sú spoľahlivé počas celej svojej životnosti. A modely MAN TGL, TGM a TGS z novej generácie truckov MAN majú všetky potrebné atribúty, aby to tak zostalo – pre každý typ nasadenia v každom sektore distribučného priemyslu.