NOSNÉ TÉMY PRE IAA 2018

Predpremiéry

NOSNÉ TÉMY PRE IAA 2018

V rámci medzinárodnej tlačovej konferencie spojenej s praktickými ukážkami a testovacími jazdami MAN Truck & Bus poodhrnul oponu a predstavil médiám inovácie, ktoré bude vystavovať na septembrovom veľtrhu IAA 2018 v nemeckom Hannoveri.

Najvýznamnejšia svetová výstava úžitkových vozidiel je tento rok kľúčovým podujatím aj pre MAN. Nosnými témami v expozícii mníchovského výrobcu – okrem posledných noviniek vyvinutých pre trucky a autobusy – sú zdokonalené produkty z oblasti elektrickej mobility, digitalizácie a autonómne jazdiace vozidlá.

Spoločnosť MAN je jedným z prvých výrobcov, ktorý poskytuje plne elektrické riešenia pre celú sféru mestských logistických aplikácií v rozsahu celkovej hmotnosti od 3 do 26 ton: popri plne distribučnom trucku eTGM – vystaví MAN na IAA aj van eTGE, elektrickú verziu svojho nového dodávkového vozidla. Podľa Joachima Dreesa, generálneho riaditeľa MAN Truck & Bus AG v mestskom prostredí elektrické nákladné vozidlá môžu skutočne predviesť svoje silné stránky. „Majú nulové emisie, a teda prispievajú k zlepšeniu ovzdušia v meste. Navyše sú aj mimoriadne tiché, takže v budúcnosti napríklad môžu zásobovať supermarkety v noci a vyhnúť sa tak dopravným špičkám. Pre nás je jedna vec zrejmá: budúcnosť mestskej hromadnej dopravy a distribúcie tovarov je elektrická.“

Pokiaľ ide o autobusy, aj v tomto sektore vývoj smeruje k elektrickému pohonu. Preto MAN uzavrel dohody o spolupráci s Mníchovom, Hamburgom, Wolfsburgom, Luxemburgom aj Parížom, pričom cieľom tohto partnerstva je zapracovať do vývoja každodenné skúsenosti ľudí. Prototyp mestského autobus MAN Lion’s City E bude mať premiéru na tohtoročnej výstave IAA. Nasledujúcim krokom je zaradenie flotily elektrických autobusov na pravidelné linky v rôznych európskych mestách a nakoniec sa môže začať so sériovou produkciou nového modelu MAN Lion’s City na batérie. Tento rozsiahly testovací program zaručí, že vozidlá budú spĺňať vysoké štandardy z hľadiska spoľahlivosti, ktoré sa vyžadujú vo verejnej hromadnej doprave.

Praktická časť programu tlačovej konferencie o novinkách MAN pripravených na IAA prebiehala na novom, ale ešte stále nedokončenom letisku Berlin Brandenburg Airport. To však znamenalo množstvo voľného priestoru vrátane rolovacej dráhy, na ktorej novinári naživo – priamo v kabíne testovacích truckov – videli, ako funguje tzv. platooning, čiže jazda nákladných vozidiel v konvoji. Podstatou konceptu je elektronická „ťažná tyč“, ktorá spája dve alebo viac vozidiel. Prvý truck určuje rýchlosť a smer, druhý ho v závese nasleduje v automatizovanom režime, pričom vzdialenosť medzi súpravami je iba 10 až 15 metrov. Vďaka jazde v závetrí takýto konvoj usporí až 10 % paliva. V prípade potreby vodič, ktorý sedí za volantom druhého vozidla, môže kedykoľvek zakročiť a prevziať riadenie do vlastných rúk. „Platooning výrazne redukuje emisie CO2 a významne zvyšuje bezpečnosť premávky na diaľnici. Ak truck na čele konvoja začne brzdiť, elektronický systém druhého vozidla v konvoji zareaguje o 5 milisekúnd – rýchlejšie, než ktorýkoľvek človek. Táto technológia má na autostrádach potenciál podstatne znížiť počet vážnych havárií s nárazom zozadu,“ vysvetľuje Joachim Drees. V rámci pilotného projektu koncom júna na nemeckej diaľnici A9 medzi Mníchovom a Norimbergom už začal jazdiť konvoj presieťovaných vozidiel MAN. Výrobca úžitkových vozidiel v spolupráci so spoločnosťou DB Schenker testuje, ako sa technológia osvedčí v bežnej premávke a reálnej cestnej sieti. Tretí partner v projekte, ktorý poskytuje podporu po vedeckej stránke a skúma účinky na vodiča, je Vysoká škola Fresenius.

Ďalšou technológiou zvyšujúcou bezpečnosť nákladných vozidiel a autobusov je okrem automatického systému núdzového brzdenia aj kamerový monitorovací systém, ktorý pomáha vodičovi predísť vážnym nehodám pri odbočovaní kvôli mŕtvemu uhlu. Aj tieto systémy boli predvádzané naživo.

V predošlých rokoch MAN Truck & Bus vystavoval na IAA hlavne nové trucky a autobusy. Ale v poslednom čase pribúda čoraz viac digitálnych inovácií. „MAN sa mení z výrobcu úžitkových vozidiel na poskytovateľa inteligentných a udržateľných dopravných riešení,” prehlásil Joachim Drees. Z toho dôvodu MAN v roku 2016 založil digitálnu značku RIO ako spôsob prepojenia sveta dopravy pomocou otvorenej cloudovej platformy – riešenie pre celý sektor dopravného priemyslu, aby bol ekonomickejší a ekologickejší. Aby sa zdôraznilo otvorené a pre všetkých výrobcov dostupné poňatie digitálnych služieb, od roku 2017 je RIO samostatná, nezávislá značka pod záštitou Volkswagen Truck & Bus.

Vytvorením tejto platformy MAN už ponúka svojim zákazníkom digitálne riešenia šité na mieru pod názvom „MAN DigitalServices”. To znamená, že v budúcnosti klienti MAN budú môcť sledovať údaje o svojich vozidlách aj ich analýzy v reálnom čase a odkiaľkoľvek. Ako výsledok zákazníci dostanú odporúčania prispôsobené špecificky ich firme a ich truckom. Na IAA 2018 predstaví MAN ďalšie služby zacielené na optimálne analyzovanie a manažovanie údržby vozidla. So systémom RIO ako strategickým partnerom zákazníci MAN budú môcť profitovať z digitálnych služieb pre vozidlo. Zároveň prevádzkovatelia zmiešaných flotíl dostanú štandardizovanú základňu digitálnych logistických služieb pre celý vozidlový park – bez ohľadu na značku trucku.