NAMIESTO ZRKADIEL SYSTÉM OPTIVIEW

Nákladné vozidlá

NAMIESTO ZRKADIEL SYSTÉM OPTIVIEW

Digitálny systém MAN OptiView, ktorý nahrádza klasické vonkajšie zrkadlá, získal „Európsku cenu za udržateľnosť v oblasti dopravy 2022“ v kategórii Asistenčné systémy. Nové sofistikované zariadenie prispieva k väčšej bezpečnosti najmä pri odbočovaní, zmene jazdného pruhu a manévrovaní. OptiView je k dispozícii v rámci voliteľnej výbavy pre všetky modelové rady MAN.

Nemecký odborný časopis „Transport“ na sklonku roka 2021 udeľoval po šiesty raz „Európsku cenu za udržateľnosť v oblasti dopravy 2022“ (ETPN). Cieľom tohto ocenenia je povzbudiť spoločnosti, ktoré pôsobia v sektore úžitkových vozidiel, aby pracovali trvalo udržateľným spôsobom – vývojom produktov a uplatňovaním stratégií zameraných na budúcnosť. V uplynulom ročníku ETPN získal MAN & Truck Bus za svoj OptiView prestížne ocenenie v kategórii Asistenčné systémy.

„Toto ocenenie je dôkazom, že s naším systémom MAN OptiView sme vytvorili absolútny štandard v oblasti zariadení, ktoré nahrádzajú vonkajšie zrkadlá. Vďaka tomu excelentné pracovisko v novej generácii truckov MAN je ešte lepšie,“ povedal Christoph Huber, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus Deutschland GmbH pri slávnostnom odovzdávaní cien.

Optimálny prehľad v každej situácii

Odbočovanie alebo zmena jazdného pruhu patria medzi situácie, keď sa vodič napriek dobre vyriešeným vonkajším zrkadlám môže ocitnúť v potenciálne kritických situáciách. Napríklad ak ostatných účastníkov cestnej premávky ťažko vidieť, hlavne v oblasti mŕtveho uhla.

Systém OptiView, ktorý sa dá objednať ako voliteľná výbava, nahrádza konvenčné zrkadlá a namiesto nich využíva kamery. Zobrazenie dopravnej situácie okolo nákladného vozidla vodič vidí na dvoch veľkých displejoch s vysokým rozlíšením umiestnených na A-stĺpikoch a tiež na obrazovke mediálneho systému. Okrem štandardného pohľadu je k dispozícii aj zoom a širokouhlé zobrazenie, aby šofér mal optimálny a komplexný prehľad o dopravnej situácii okolo vozidla. OptiView tak výrazne znižuje riziko, že vodič trucku prehliadne ostatných účastníkov cestnej premávky. Systém monitoruje aj mŕtve uhly na strane vodiča i spolujazdca, čím prispieva najmä k bezpečnosti cyklistov a chodcov v meste.

Užitočné doplňujúce informácie

Okrem rôznych pohľadov na monitoroch ponúka MAN OptiView ďalšie doplnkové asistenčné funkcie. Napríklad na bočných displejoch môžu byť zobrazené horizontálne a vertikálne pomocné linky, aby sa vodičovi pri predbiehaní alebo manévrovaní ľahšie odhadovali vzdialenosti a rozmery. Navyše systém na obidvoch displejoch zobrazuje výstrahy asistenta odbočovania, asistenta zmeny jazdného pruhu a asistenta predbiehania, aby sa predišlo kolíziám. Všetky dôležité informácie o okolitej dopravnej situácii sú takto vždy združené v zornom poli.

Ďalšou funkciou MAN OptiView, ktorá je užitočná a tiež prispieva k bezpečnosti, je režim počas prestávok. V tomto móde môže vodič z interiéru kabíny kontrolovať okolie vozidla, keď odpočíva. K dispozícii má širokouhlé zobrazenie na obidvoch displejoch a tiež záber prednej kamery na displeji mediálneho systému. To sa hodí najmä v noci, keď sú závesy na oknách zatiahnuté, ale vďaka systému OptiView možno rozoznať podozrivé pohyby okolo vozidla hneď v počiatočnom štádiu. Monitorovací režim sa dá aktivovať ovládacím modulom pri spodnom lôžku kedykoľvek – aj poležiačky. Ak je vozidlo vybavené spätnou kamerou, jej záber sa na mediálnom displeji zobrazí v rámci rozdelenej obrazovky.

Dostupný pre všetky modelové rady

Nebezpečné situácie sa môžu vyskytnúť nielen v diaľkovej doprave a na autostrádach pri zmene jazdného pruhu alebo počas vjazdu na diaľnicu či výjazdu z nej. Maximálny prehľad o dopravnej situácii je nevyhnutný aj v segmentoch stavebnej a distribučnej dopravy, pre ktoré je typické časté odbočovanie a manévrovanie. Preto MAN hneď od začiatku ponúka OptiView pre všetky štyri svoje modelové rady truckov: TGL, TGM, TGS a TGX. Systém nahrádzajúci zrkadlá si zákazníci môžu objednať od začiatku októbra 2021.