Modely Individual Lion S od MAN získali Red Dot Design Award

Modely Individual Lion S od MAN získali Red Dot Design Award

Ťahač MAN TGX a dodávka MAN TGE v exkluzívnom vyhotovení Individual Lion S zaujali aj 48-člennú medzinárodnú porotu súťaže Red Dot Design Award 2022: V náročnej konkurencii výrobkov z približne 60 krajín sa presadili v kategórii „Úžitkové vozidlá“. Oficiálne odovzdávanie cien sa konalo 20. júna v Essene.

  • Red Dot Design Award 2022 oceňuje emocionálnu a na vodiča zameranú špeciálnu verziu Lion S, ktorú MAN ponúka pre nákladné vozidlá a dodávky priamo z továrne
  • Porota Red Dot Award oceňuje harmonický súlad exkluzívnych štylistických prvkov a karbónového vzhľadu v interiéri aj exteriéri modelov Lion S
  • Red Dot 2022 pre TGX Lion S znamená ďalšie prestížne ocenenie novej generácie truckov MAN od ich uvedenia na trh v roku 2020 vrátane IF Design Award, German Design Award a tiež titulu International Truck of the Year

„Ocenenie pre modely Individual Lion S v súťaži Red Dot Design Award je mimoriadne pekný úspech pre náš rad MAN Individual a rozrastajúcu sa rodinu vyhotovení Lion S. Pokiaľ ide o úžitkové vozidlá, dôležitá je nielen efektívnosť, ale aj emotívna stránka. Pretože logistika potrebuje zanietenie – najmä medzi tými, ktorí sú každý deň na cestách, medzi vodičmi. Chceme, aby boli hrdí a stotožnili sa s našimi nákladnými vozidlami. Preto MAN ponúka skutočné osobnosti v podobe modelov Lion S,“ hovorí Friedrich Baumann, člen predstavenstva pre predaj a zákaznícke riešenia v spoločnosti MAN Truck & Bus.

„V tomto ročníku súťaže mimoriadne zaujala výrazná kreativita, o ktorej svedčia ocenené výrobky. Skutočnosť, že stále existuje dizajn, ktorý prekvapí formou i funkčnosťou, je naozaj pôsobivá a chvályhodná. A fakt, že kvalita týchto produktov je rovnaká ako miera inovácie, z nich robí zaslúžených víťazov Red Dot Award: Product Design 2022,“ povedal profesor Dr. Peter Zec, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Red Dot, pri hodnotení úspešných produktov v kategórii „Úžitkové vozidlá“, medzi ktorými sú aj modely Lion S od MAN.

Nákladné vozidlo TGX pre diaľkovú dopravu a dodávka TGE vo verzii Lion S so svojím emotívnym dizajnom, vysokokvalitnými materiálmi a vycibrenými štylistickými prvkami sú exkluzívnymi top-modelmi vo svojich produktových radoch. „Keďže dizajn úžitkových vozidiel ohraničuje dobrá použiteľnosť, výber farieb a materiálov je veľmi dôležitý. Z tohto dôvodu sme spätnú väzbu a praktické skúsenosti vodičov a majiteľov firiem dôsledne spracúvali už od vývojovej fázy truckov novej generácie. Vodiči by sa mali v práci cítiť pohodlne a byť hrdí na zamestnanie, ktoré robia a ktoré je pre nás všetkých také dôležité. Naše modely Lion S dôsledne vyjadrujú tento prístup,“ vysvetľuje Carolin Schütt, ktorá v oddelení dizajnu MAN Truck & Bus zodpovedá za riešenie farieb a materiálu pre exkluzívne vozidlá.

Pri pohľade zvonka upútajú pozornosť karbónové aplikácie na nárazníkoch a zrkadlách ako aj červené akcenty na maske chladiča kombinované s čiernou farbou. Jednotný dizajnový jazyk je evidentný tiež v interiéri. Tam vodič nájde červené ozdobné prešívanie na koženom volante, červené bezpečnostné pásy, kožené sedadlá z alcantary s červeným prešívaním a zladené lakťové opierky i panely dverí. Opierky hlavy zdobí červená výšivka leva.

Do detailov prepracovaný a praktický dizajn interiéru aj exteriéru zapôsobil aj na nezávislú porotu, ktorá tento rok udeľovala Red Dot Design Awards. Tím 48 expertov na dizajn z 23 krajín dospel k záveru, že modely Lion S, ktoré vytvorili špecialisti MAN na farebný a materiálový dizajn, vynikajú medzi mnohými produktmi prihlásenými v kategórii „Úžitkové vozidlá“, a preto im bolo udelené prestížne ocenenie Red Dot.

Čo je Red Dot Design Award?

Aby bolo možné profesionálne ohodnotiť rôznorodosť na poli dizajnu, Red Dot Design Award má tri disciplíny: produktový dizajn, dizajn značky a komunikácie a dizajnový koncept. S viac než 20 000 prihlásenými prácami ide o jednu z najväčších dizajnérskych súťaží na svete. Porota sa pri hodnotení najlepšieho dizajnu zišla prvýkrát v roku 1955. V roku 1990 generálny riaditeľ organizácie Red Dot Prof. Dr. Peter Zec vytvoril názov a značku ocenenia. „Red Dot“ sa odvtedy stal prestížnym medzinárodným puncom výnimočnej kvality dizajnu. Víťazi ocenenia sa prezentujú v ročenkách, múzeách i online. Viac informácií na www.red-dot.de.