MODEL TGX JE Sustainable Truck of the Year 2022

Nákladné vozidlá

MODEL TGX JE Sustainable Truck of the Year 2022

Top-model MAN vo verzii s výkonom 510 k dostal prestížne ocenenie v kategórii ťahačov na talianskom veľtrhu Ecomondo, ktorý je popredným podujatím zameraným na udržateľnú a obehovú ekonomiku. Medzinárodná porota zložená z odborných novinárov vyzdvihla TGX 18.510 ako mimoriadne úsporný, efektívny a ekologický model.

„Ocenenie Sustainable Truck of the Year 2022 pre MAN TGX je mimoriadne dôležitý nový úspech, keďže oceňuje našu orientáciu na ekologické a trvalo udržateľné dopravné riešenia. Vďaka nim je každodenné náročné podnikanie našich zákazníkov jednoduché, bezpečné a maximálne efektívne. Pozitívna spätná väzba, ktorú dostávame na novú generáciu našich nákladných vozidiel od zákazníkov, odborníkov a verejnosti, v nás vzbudzuje hrdosť a motivuje nás, aby sme dôsledne pokračovali v tejto ceste,“ hovorí Göran Nyberg, člen predstavenstva pre predaj a zákaznícke riešenia v MAN Truck & Bus.

Súťaž „Sustainable Truck of the Year“ (Udržateľné nákladné vozidlo roka), ktorá mala teraz šiesty ročník, organizuje taliansky časopis Vado e Torno zameraný na problematiku udržateľnej dopravy. Sústredí sa pritom na inovácie v oblasti udržateľnosti pre cestnú nákladnú dopravu, ktoré sú už dostupné na trhu. Na báze podrobného hodnotenia konceptu udržateľnosti a efektívnosti sa ocenenie udeľuje v troch kategóriách – ťahač návesov (vozidlo s celkovou hmotnosťou do 44 t), distribučné nákladné vozidlo (do 26 ton, 2 alebo 3 nápravy) a dodávka (do 7 ton).

Do úvahy sa okrem znižovania emisií berú i ďalšie aspekty vplyvu vozidla na životné prostredie, bezpečnosť, na kvalitu života ľudí a tiež udržateľnosť celého výrobného cyklu. Hodnotí sa aj úroveň užívateľského komfortu. V súlade s týmito kritériami porota odôvodnila svoje hlasovanie za MAN TGX 18.510 takto: „Najnovšia generácia MAN TGX zvýšila latku kvality a efektívnosti. Ďalšie prepracovanie aerodynamiky zlepšuje prúdenie vzduchu v prospech nižšieho aerodynamického odporu, čo vedie k úspore paliva a zredukovaniu emisií. Hospodárnu prevádzku zabezpečuje osvedčený 12,4-litrový motor s výkonom 510 k spriahnutý s prevodovkou TipMatic. Pohodlná a funkčná kabína je navrhnutá tak, aby ste sa pri jazde aj počas prestávok cítili na palube ako doma.“

Nová generácia truckov MAN dostáva mnoho ocenení

Od uvedenia na trh nová generácia vozidiel MAN okrem najnovšieho úspechu v podobe titulu „Udržateľné nákladné vozidlo roka 2022“ získala množstvo ďalších uznaní. Obzvlášť cenný je napríklad titul „International Truck of the Year 2021“, ktorý modelovému radu TGX udelila medzinárodná porota za mimoriadny prínos z hľadiska komfortu jazdy, kvality pracovného prostredia a obytného priestoru, spotreby paliva, konektivity, inovatívnych služieb a filozofie ovládania i zobrazovania. Potom nasledovalo množstvo národných ocenení, ktoré novej generácii truckov MAN udelili novinári, vodiči alebo čitatelia odborných časopisov z oblasti úžitkových vozidiel. V Rusku získal mníchovský výrobca dve ocenenia: „Najlepšie úžitkové vozidlo roka“ za nový MAN TGX a „Sklápač roka 2021“ za nový MAN TGS 33.510 6×6 BB. Čitatelia magazínu Polski Traker zistili, že MAN TGX poskytuje vodičovi nielen optimálne pracovisko, ale tiež uľahčuje dopravcom podnikanie vďaka výrazne zníženým prevádzkovým nákladom. Profesionálni vodiči a skupina odborníkov v Litve testovali počas dvojdňového podujatia rôzne nákladné vozidlá. Nakoniec nový MAN TGX vyhlásili za „Litovský truck roka“. Inštitút pre prieskum trhu v zastúpení nemeckého časopisu VerkehrsRundschau zisťoval najobľúbenejšie značky v odvetví dopravy a logistiky v Nemecku pre súťaž „Image Award“. V kategórii „Nákladné vozidlá do 18 ton“ opýtaní manažéri vozidlových parkov ocenili komfort, prvotriedne zameranie na vodiča a bezpečnosť nového radu MAN TGL a TGM. Čitatelom odborných časopisov „lastauto omnibus“, „FERNFAHRER“ a „trans aktuell“ rovnako imponovala nastupujúca generácia nákladných vozidiel MAN a nové modely MAN TGM, TGS a TGX zvolili za najlepšie úžitkové vozidlá v príslušných kategóriách. Popri iných prednostiach MAN TGX zaujal aj expertov na dizajn najmä mimoriadne praktickým riešením pracoviska vodiča a získal cenu Red Dot v súťaži Red Dot Design Award, dve ocenenia iF Design Award i zlaté ocenenie v German Design Award.