MOBILNÝ SVET ZÁŽITKOV „FLIP2GO“

Autobusy

MOBILNÝ SVET ZÁŽITKOV „FLIP2GO“

Experti na úpravy autobusov z centra MAN Individual v nemeckom Plauene za veľmi krátky čas premenili NEOPLAN Skyliner na mobilnú školu. Úlohou autobusu „FLiP2GO“ je pomôcť deťom a mladým ľuďom v Rakúsku naučiť sa niečo o financiách – zábavnou formou na interaktívnych multimediálnych konzolách.

Keď nastúpite do autobusu „FLiP2Go“, okamžite sa ponoríte do sveta zážitkov. Tmavé farby v kombinácii so sofistikovaným konceptom osvetlenia dávajú interiéru autokaru NEOPLAN Skyliner futuristický vzhľad. „Najzaujímavejšie sú každopádne supermoderné multimediálne hracie stoly s dotykovými displejmi rôznych veľkostí,“ hovorí Heinz Kiess, obchodný a marketingový vedúci modifikačného centra MAN v nemeckom Plauene.

Vzdelávací double-decker „FLiP2Go“ vyrobili experti na prestavby autobusov priamo v plauenskom závode. Je postavený na báze poschodového modelu NEOPLAN Skyliner, aby deťom a mladým ľuďom v Rakúsku ponúkal zábavný spôsob, ako sa niečo naučiť o peňažných záležitostiach. Rakúska sporiteľňa Erste Bank a skupina Erste Group tento inovatívny výukový priestor využívajú na to, aby pomohli mladým ľuďom zistiť, ako zaobchádzať s peniazmi a ako sa starať o svoje vlastné financie.

Ako to funguje? V autobuse „FLiP2Go“ návštevníkov čaká sedem interaktívnych multimediálnych konzol, s ktorými sa môžu hrať spolu alebo proti sebe. Napríklad stanica „Cesta okolo sveta“ je virtuálny výlet, ktorý hráčom umožňuje pochopiť, čo v globalizovanom svete ovplyvňuje ich spotrebiteľské rozhodnutia. Alebo „Automat na prácu“ vysvetľuje prepojenie medzi vzdelávaním a možnosťami zárobku.

Oddelené hracie boxy na oboch poschodiach sú vybavené výkonnými hráčskymi počítačmi. Deti a mládež sa tam môžu hrať či riešiť rôzne úlohy na displejoch s viacdotykovým ovládaním a rozlíšením 4K, ktoré sú zabudované do oceľových stolov. O správny zvuk sa stará Hi-Fi výbava najvyššej kvality. „Úloha, ktorá nás v prípade „FLiP2Go“ čakala, bolo zabudovanie množstva multimediálnej výbavy jednotlivých staníc do autokaru NEOPLAN Skyliner, ale tiež vyriešenie nadradeného ovládania mediálnej techniky, ktoré pozostáva z centrálneho počítača s routerom Intel i7-7700 a bezdrôtovými pripájacími bodmi,“ vraví Heinz Kiess. Do batožinového priestoru bolo potrebné inštalovať police so servermi, kde je umiestnený aj generátor elektriny so systémom externého chladenia.

Okrem hracích kabínok je na spodnom poschodí luxusného autokaru umiestnená hracia stanica prístupná aj pre návštevníkov na invalidných vozíkoch, vešiak na kabáty i recepčný pult obložený bezpečnostným sklom. Práve tu sa návštevníci vydávajú na multimediálnu cestu svetom zážitkov na kolesách. Hry, ktoré trvajú celkove 100 minút, môže absolvovať naraz 32 hráčov na oboch poschodiach autokaru NEOPLAN Skyliner.

Návrhy dizajnu hier, softvéru, ale aj interiéru autobusu pochádzajú z dielne agentúry Jangled Nerves zo Stuttgartu. Tie potom v Plauene zrealizovali experti z centra na individuálne úpravy spoločnosti MAN. Prevádzkovateľom vozidla je dopravná spoločnosť Dr. Richard. „Tím MAN v Plauene za krátky čas zrealizoval jedinečné vozidlo. Len vďaka tomu sa nám podarilo autobus dokončiť v termíne aj napriek dlhej fáze plánovania,“ hovorí Johann Strasser, technický riaditeľ spoločnosti Dr. Richard Bus GmbH. „Tento NEOPLAN Skyliner je jednoznačne najvýnimočnejším autobusom v histórii firmy Dr. Richard.“