Mobilis si vybral Lion’s City Hybrid

Autobusy

Mobilis si vybral Lion’s City Hybrid

Najväčšia poľská autobusová spoločnosť Mobilis vynovila svoj vozidlový park flotilou 61 najmodernejších mestských autobusov MAN Lion’s City Hybrid, ktoré pomôžu vytvoriť príťažlivý a udržateľný systém mestskej hromadnej dopravy vo Varšave.  

Varšava je jedným z 10 najväčších miest Európskej únie. V poľskej metropole na rieke Visla žije vyše 1,7 milióna obyvateľov. Mesto navštevuje každoročne množstvo turistov, aby si pozreli historické staré centrum (ktoré je od roku 1980 v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO) a jeho paláce, múzeá či monumenty. Aj v tomto kontexte je teda veľmi dôležitý systém príťažlivej a ekologickej verejnej hromadnej dopravy.

Preto si miestny dopravný operátor Mobilis objednal 61 mestských autobusov MAN Lion’s City Hybrid. Vozidlá z produkcie MAN Truck & Bus si zákazník prevzal v polovici júna – iba dva mesiace potom, čo zástupcovia poľskej dopravnej spoločnosti podpísali v Mníchove kontrakt. „Teší nás, že Mobilis si vybral MAN Lion’s City Hybrid. Popri kvalite produktu boli hlavnými faktormi tohto rozhodnutia inovatívny koncept pohonu, udržateľnosť a mimoriadne ekonomické prevádzkové náklady,“ povedal Christian Fischer, šéf manažmentu predaja autobusov v MAN Truck & Bus.

Hybridný autobus MAN znižuje spotrebu paliva až o 30 %, a to znamená priemernú úsporu 10 000 litrov nafty ročne. Oproti porovnateľným autobusom s klasickým pohonným ústrojenstvom s dieselovým motorom má aj výnimočne nízke emisie CO2. Model Lion’s City Hybrid je vybavený motorom EURO VI s výkonom 184 kW (250 k) a vysokovýkonným elektromotorom. Elektromotor využíva energiu vznikajúcu pri brzdení, ktorá sa akumuluje v tzv. ultrakondenzátoroch. „Táto rekuperovaná a akumulovaná energia umožňuje napríklad príjazd na zastávku nehlučne a bez emisií. Takže systém významne znižuje hlučnosť životného prostredia miestnych obyvateľov,“ vysvetľuje Christian Fischer.

Okrem toho MAN Lion’s City Hybrid je atraktívny aj z hľadiska komfortu cestovania: vďaka nízkopodlahovému konceptu a trojici dvojkrídlových dverí je nastupovanie aj vystupovanie ľahké a výmena cestujúcich plynulá, k dispozícii je tiež manuálne vyklápateľná rampa. Osvetlenie priestoru dverí technológiou LED podporuje bezpečnosť cestujúcich aj po zotmení. Dvojnápravové 12-metrové autobusy pre Mobilis sú okrem iného vybavené celým radom prvkov aktívnej bezpečnosti a asistenčnými systémami: EBS s funkciou ABS, ASR a signalizáciou núdzového brzdenia, elektronickou signalizáciou opotrebovania brzdových doštičiek a hasiacim systémom v priestore motora. Komplexnú bezpečnosť podporuje zostava video-kamier v priestore pre cestujúcich, vodiča chránia proti dotieravcom plne presklené dvere kabíny.

„So spoločnosťou Mobilis úspešne spolupracujeme 25 rokov. Fakt, že najväčší poľský autobusový podnik sa rozhodol pre MAN, jasne hovorí o jeho dôvere v spoľahlivosť našich autobusov a služieb,“ dodáva Christian Fischer. Aj údržbu a servis flotily má na starosť MAN Truck & Bus. Nie je to však iba firma Mobilis, kto sa spolieha na MAN, ale aj jej materská spoločnosť Egged, najväčší izraelský poskytovateľ dopravných služieb, ktorý dôveruje kvalitám autobusov MAN už 85 rokov.