Maximálna spokojnosť s novým produktom

Nákladné vozidlá

Maximálna spokojnosť s novým produktom

Vo firme DeutschMann Transport pribudol začiatkom októbra ďalší ťahač TGX novej generácie. Vozidlový park verného zákazníka MAN tým pádom tvorí už 16 ťahačov z produkcie mníchovského výrobcu úžitkových vozidiel.

Koncom augusta sa v rajeckej dopravnej spoločnosti DeutschMann Transport odovzdával prvý ťahač TGX novej generácie slovenskému zákazníkovi. O päť týždňov neskôr si výkonný riaditeľ Ladislav Vachan prišiel do Bratislavy prevziať ďalšie vozidlo z nastupujúceho produktového radu: MAN TGX 18.470 4×2 LL SA s najväčšou kabínou GX (vnútorná výška 2,07 m). Vodič, ktorému šéf tento truck pridelí, sa môže tešiť na špičkovú výbavu. K dispozícii bude mať elektronicky regulovaný systém riadenia MAN ComfortSteering, GPS tempomat MAN EfficientCruise, adaptívny tempomat ACC s funkciou Stop&Go, 12,3-palcový centrálny displej a tiež ovládanie infotainmentu systémom MAN SmartSelect. Komfort pri práci i odpočinku podporuje elektrická nezávislá klimatizácia, vodné prídavné kúrenie s výkonom 6 kW s predohrevom motora a dodatočná tepelná aj akustická izolácia kabíny vodiča. Efektívnu pohonnú sústavu tvorí šesťvalcový 12,4-litrový motor MAN Euro 6d s výkonom 346 kW/470 k spriahnutý s automatizovanou prevodovkou MAN TipMatic, súčasťou výbavy je tiež retardér 41 ECO. K hospodárnej prevádzke prispieva nová zadná náprava so stálym prevodom i = 2,31. Aj toto vozidlo bude jazdiť v medzinárodnej diaľkovej doprave.

Medzičasom prvý ťahač novej generácie vo flotile DeutschMann Transport s rovnakým motorom, ale so stredne vysokou kabínou GM, už stihol v priebehu septembra absolvovať 10 000 km. Vozidlo hneď od začiatku dosahuje pozoruhodnú priemernú spotrebu a Ladislav Vachan nešetril chválou: „Prvé vozidlo prekročilo naše očakávania. Samozrejme, vzbudzuje pozornosť na ceste i na parkoviskách, už mi náš šofér volal, že má za sebou prvé interview – vodiči z cudzích firiem si novinku chodia obzerať a vyfotiť. Čo sa týka techniky, nových informácií je tam veľa, takže chvíľu trvá, kým sa zorientujete v ovládacích prvkoch a zistíte o vozidle všetko, čo potrebujete za volantom vedieť. Prekvapila nás spotreba. Naozaj sme nečakali, že bude až taká dobrá – teraz jazdí pod 20 litrov. To je oproti ostatným asi o 4 litre menej – na tých istých cestách, s rovnakým tovarom. Je pravda, že s novým vozidlom jazdí veľmi dobrý vodič, no trasa, po ktorej chodíme už roky, vôbec nie je jednoduchá. Náročná topografia, časté zápchy. Smeruje na Ostravu, odtiaľ cez celé Čechy na Rozvadov a končí v Stuttgarte.“ Ide o kyvadlovú dopravu ľahkého veľkoobjemového tovaru, takže vozidlá nejazdia prázdne ani kilometer. Hore-dolu je to zhruba 1700 km a nový ťahač na tejto vzdialenosti usporí firme takmer 70 litrov nafty!

Z ďalších plusov spomenul riaditeľ výborné svetlá, ktoré jeho vodič chválil hneď na začiatku. „Ale zo systému ovládania infotaintmentu SmartSelect mal obavy, no už sa s tým zžil. Ja som ho presviedčal, že je to jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá pri statickom predvádzaní. Prejdeš jednu jazdu a budeš v aute ako doma. A naozaj to tak bolo. Celkovo hodnotí komfort v kabíne ako výborný.“

Pri debate o inováciách došla reč aj na lepší výhľad spoza volantu na obe strany, pretože spätné zrkadlá sú v novej generácii štíhlejšie a posunuté o kúsok dozadu. Ladislav Vachan k tejto téme poznamenal: „Zmenené zrkadlá som si všimol ihneď, ešte keď vozidlo stálo. Je to veľmi veľké plus – taký detail, ale pritom významne prispieva k bezpečnosti. Pri vchádzaní do križovatky a na kruhový objazd má vodič krásny rozhľad, nemusí sa nakláňať, aby videl, či nejde nejaké auto. Neveril by som, čo urobí pár centimetrov.“