MAN ZAČÍNA ROZŠIROVAŤ FABRIKU V KRAKOVE

Nákladné vozidlá

MAN ZAČÍNA ROZŠIROVAŤ FABRIKU V KRAKOVE

MAN Truck & Bus zrýchľuje tempo svojej transformácie, s ktorou je spojené aj rozšírenie závodu v poľskom Krakove: 20. januára 2022 na slávnostnom ceremoniáli reprezentanti spoločnosti položili základný kameň stavby.

Do septembra 2022 sa rozloha areálu fabriky v Krakove rozrastie asi o tretinu, pričom MAN počíta s investíciou približne 130 miliónov eur. Vďaka tomu bude môcť z výrobnej linky schádzať až 300 vozidiel a kabín denne – pri trojzmennej prevádzke. Nový zdroj bio-energie zabezpečí, aby bol závod v budúcnosti CO2 neutrálny.

„Rozšírenie závodu je významnou súčasťou našej transformácie. Zmeny v oblasti produkcie nás v týchto náročných časoch spravia výrazne konkurencieschopnejšími. V Krakove vytvárame mimoriadne flexibilný a variabilný závod, ktorý nám umožní vyrábať na jednej linke všetko – od ľahkých až po ťažké nákladné vozidlá,“ vysvetlil Alexander Vlaskamp, generálny riaditeľ MAN.

Krakovská fabrika po rozšírení zamestná približne trikrát viac pracovníkov ako predtým. V poľskom závode sa vytvorí ďalších 1500 pracovných miest a plocha podniku sa zvýši z 24 na cca 41 hektárov.

„Krakov bude vysoko efektívny závod s ešte dôležitejšiu úlohou než prevádzka na vyrovnávanie objemu. V budúcnosti sa tu budú montovať približne tri štvrtiny všetkých nákladných vozidiel a kabín MAN. V Krakove má byť postavená aj sekcia Truck Modification, kde naše trucky môžu byť individuálne prispôsobené požiadavkám našich zákazníkov,“ povedal Michael Kobriger, člen predstavenstva MAN zodpovedný za výrobu.

V rámci rozširovania fabriky bude postavená nová hala na ploche 26 000 m2, kde sa budú vyrábať kabíny a ďalšiu halu s rozlohou 10 000 m2 vybudujú pre Modifikačné centrum truckov. To umožní spoločnosti MAN ponúkať celú paletu nákladných vozidiel s maximálnou kvalitou v Krakove aj v hlavnom závode v Mníchove, ktorý bude využitý na kombinovanú produkciu konvenčných a elektrických modelov. Krakov a Mníchov bude dvojica silných partnerov v systéme produkcie nákladných vozidiel.

Spoločnosť aj závodná rada sa v apríli 2021 zhodli na tomto a mnohých ďalších opatreniach, ktoré budú súčasťou transformačného procesu MAN. Cieľom celého balíka opatrení je nárast tržieb v MAN až na 1,7 miliardy eur. To by malo spoločnosti poskytnúť potrebnú voľnosť, ktorú potrebuje, aby mohla spraviť cielené investície do svojej budúcnosti.