MAN Trucknology Days 2017

MAN Trucknology Days 2017

MAN Trucknology Days 2017

 

Spoločnosť MAN organizuje pre zákazníkov a priaznivcov značky akciu Trucknology Days už od roku 2008. Ide o reprezentačnú výstavu vo vlastných priestoroch, kde opätovne predviedol svoju odbornú kompetentnosť, kde sa informácie stretávajú s fascináciou a ohromná všestrannosť vozidiel je podčiarknutá originálnymi technickými riešeniami.

Tohtoročné Trucknology Days sa konali v Mníchove od 23. do 25. marca a navštívilo ich približne 7000 návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Podujatie má tradične dve sekcie, v ktorých sa odohrávajú hlavné aktivity: MAN Truck Forum a skúšobné jazdy. Teraz boli tri intenzívne dni zacielené najmä na inovácie, ktoré výrobca uviedol do výroby od začiatku tohto roka. V expozícii pred zákazníckym centrom Truck Forum a v testovacom areáli pri mníchovskej fabrike MAN si návštevníci mohli prezrieť aj vyskúšať približne 170 vozidiel z rôznych oblastí nákladnej dopravy. Výstava vozidiel pokrývala nasledujúce sektory: diaľková kamiónová doprava, mestská distribúcia, stavebníctvo, ťažká preprava, lesníctvo, poľnohospodárstvo, vozidlá pre požiarnikov. Súčasťou show bola špeciálna expozícia zameraná na komunálny sektor, ktorej sa zúčastnilo množstvo výrobcov nadstavieb so svojou rozsiahlu paletou rozmanitých vozidiel na zvoz odpadu, zametanie a čistenie ulíc, na údržbu ciest i zimné služby.

Truck Forum počas obedňajšej prestávky.

Truck Forum obsadila divízia MAN Services a obchodní partneri výrobcu, aby predstavili svoju ponuku služieb a individuálnych dopravných riešení – od konštrukcie nadstavieb až po subdodávateľský servis. Okrem hostiteľa sa prezentovalo 91 vystavovateľov. Pri prezentáciách, skúšobných jazdách i vystavených exponátoch boli k dispozícii odborníci, aby vysvetlili špecifické vlastnosti jednotlivých produktov, ktoré uľahčujú každodennú prevádzku a sú prínosom pre vodičov i dopravné firmy.

RIO, nová spoločná značka služieb presieťovanej logistiky skupiny Volkswagen Truck & Bus, ukázala, čo znamená „sieťový výkon“ v dopravnom priemysle budúcnosti: RIO do jedného balíka spája digitálne služby pre ekosystém prepravy a logistiky. Prvýkrát v histórii je tak možné prepojiť sieťou všetky strany zapojené do dodávateľského reťazca – odosielate, príjemca, logistické spoločnosti, dopravcovia, nakladači, plánovanie požadovaných produktov aj vodiči – prostredníctvom zjednoteného systému informácií a aplikácií, ktoré disponujú aj prediktívnou funkcionalitou. Služba Connected CoDriver (pripojený spolujazdec) značky MAN zasa pomáha šoférom a dopravným operátorom dosiahnuť hospodárny spôsob jazdy prostredníctvom školiteľa. Analyzuje štýl a rámcové parametre jazdy a poskytuje vodičovi poradenstvo.

Hlavná expozícia vozidiel, ktorá priťahuje veľkú pozornosť, je tradične sústredná na skúšobných tratiach. Tam sa dala zažiť nielen najväčšia kumulácia špičkovej techniky zo všetkých sektorov dopravného priemyslu, tam smerovala riava návštevníkov, ktorých spred neďalekého centra Truck Forum privážala kyvadlová doprava. Samozrejme, autobusmi MAN.

Off-roadová sekcia: sklápač TGS 41.480 8×8 a testovanie systému MAN HydroDrive.

Ťažké ťahače a mohutné žeriavy na podvozkoch MAN avizovali, čo sa bude odohrávať na skúšobných jazdách so všemožnými vozidlami. Trucky s bielymi kabínami boli vzorky z flotily „Trucks to go“, teda z ponuky hotových úžitkových vozidiel aj s najžiadanejšími nadstavbami, pripravené na okamžitý odber a nasadenie do práce.

Ruch pred výstavou vozidiel Trucks to go.

Vďaka novému modelu MAN TGE sa spoločnosť MAN stala výrobcom s kompletnou paletou vozidiel. Do portfólia značky tak pribudli ľahké úžitkové automobily s maximálnou celkovou hmotnosťou od 3 do 5,5 ton – vany so štandardnou, zvýšenou a vysokou strechou alebo valníky či podvozky na dostavbu s jednoduchými i dvojitými kabínami. Na mníchovskom show sa predstavila model TGE vo verzii skriňová dodávka.

Na skúšobnej trati návštevníci mohli nájsť približne 120 vozidiel, z nich tri desiatky boli pristavené na skúšobné jazdy v rámci testovacieho okruhu a off-roadového úseku. Návštevníci z fachu veľmi radi vyskúšali vozidlá z úplne inej kategórie, než prevádzkujú vo firme. Záujem bol enormný, keďže boli dispozícii boli aj také špeciality ako sypač s radlicou, hasičský špeciál, množstvo vozidiel TGX v súpravách pre diaľkovú prepravu a siláci pre extrémne ťažké náklady aj ťahače TGS pre stavebný sektor s prívesmi i návesmi.

Expozíciu spestrili športové špeciály na báze vozidiel MAN postavené pre preteky truckov, rely Dakar a truck-trial.

Značka MAN je roky úspešná v pretekoch truckov.