MAN PODPORUJE BOJ PROTI KORONAVÍRUSU

Dodávkové vozidlá

MAN PODPORUJE BOJ PROTI KORONAVÍRUSU

Ak pacienti nemôžu prísť do očkovacieho centra, vakcína a lekár musia ísť za pacientmi – napríklad do domovov seniorov alebo na vidiek. Podľa expertov rozsiahle očkovanie je jedným z najúčinnejších opatrení proti ďalšiemu šíreniu vírusu Corona SARS CoV-2. Preto teraz MAN Truck & Bus v spolupráci so zdravotným sektorom vyvinul inovatívne vakcinačné pohotovostné vozidlo.

Prostredníctvom mobilného očkovacieho pracoviska spoločnosť MAN chce naďalej pomáhať v boji proti pandémii koronavírusu, pretože vozidlo postavené na báze elektrického vanu MAN eTGE umožňuje transport vakcín aj zdravotníckeho personálu priamo k ľuďom. Seniori vo veku nad 80 rokov sú najrizikovejšia skupina obyvateľstva. Navyše často majú obmedzenú mobilitu, takže je pre nich komplikované ísť do očkovacieho centra. Najmä, keď nie je blízko ich bydliska. A to je dôvod, prečo MAN prichádza so svojím inovatívnym konceptom vozidla. Na podporu decentralizovania národnej stratégie vakcinácie je pohotovostný MAN eTGE na takúto úlohu špeciálne vystrojený: v zadnej časti sú umiestnené chladiace boxy i záchranárska výbava a vpredu sa odvezie až šesť osôb – samozrejme, hlavne zdravotníkov, ktorí môžu aplikovať vakcínu na mieste.

Najprv bude vozidlo použité v oblasti Fürstenfeldbrucku a Dachau. Zdravotnícky personál z centrály MAN Truck & Bus v Mníchove sa tiež pripojí a podľa potreby podporí tímy regionálnej starostlivosti o zdravie.

„Naše vozidlá sú významnou súčasťou života spoločnosti – zabezpečujú plné regály supermarketov, ľudia sa môžu dostať do práce mestskou hromadnou dopravou a záchranné zložky i hasiči s nimi zabezpečujú svoje dôležité úlohy,“ zdôrazňuje Andreas Tostmann, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus SE. „Preto je pre nás samozrejmosťou podporiť aj národnú stratégiu očkovania inovatívnym konceptom vozidla.“

Andreas Tostmann vidí prínos decentralizovaného očkovania napríklad pre komunity v domovoch dôchodcov, útulkoch pre utečencov alebo aj v oblastiach, ktoré sú veľmi vzdialené od najbližšieho očkovacieho centra.

„Očkovanie je kľúčom k normalizácii. Preto ja osobne podporujem snahu nemeckej vlády očkovať čo najviac ľudí čo najrýchlejšie,“ pokračuje predseda predstavenstva. „Spoločnosť MAN si tiež uvedomuje svoj význam pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti obyvateľstvu. Hneď od začiatku pandémie naši zamestnanci v servisoch a továrňach robia svoju prácu pri maximálnych bezpečnostných opatreniach, aby regály boli plné a ľudia mobilní. Sme presvedčení, že naše koncepty hygieny v MAN garantujú našim pracovníkom veľmi vysokú úroveň ochrany. Udržiavať výrobu v chode je nesmierne dôležité, pretože to umožňuje realizovať inovatívne nápady – ako toto očkovacie vozidlo – a pokračujúca ekonomika vytvára hodnoty, ktoré spoločnosť potrebuje na financovanie boja proti pandémii.“

Preto podnik robí veľmi veľa pre ochranu zdravia svojich kolegov. „Od začiatku pandémie sme vo vnútri spoločnosti MAN mali vždy prísnejšie opatrenia ako mimo nej,“ vysvetľuje Dr. Oliver Breitkopf, vedúci lekár v spoločnosti MAN. „Zdravotná služba pozorne sleduje vedecký vývoj, aby mohla rýchlo reagovať na novinky a odvodiť z nich praktické opatrenia. Patrí sem okrem iného aj koncepcia testovania v prípade infekcie koronavírusom u zamestnancov, aby sa prerušili infekčné reťazce v prvotnom štádiu.“

Okrem toho čo najviac zamestnancov pracuje z domu a uplatňuje sa úroveň ochrany aj bezpečnostná koncepcia na posudzovanie každého pracoviska. V závislosti od situácie sa potom používajú osobné ochranné prostriedky alebo dokonca dôjde k zmene v pracovnom postupe, napríklad aby sa vytvorili väčšie vzájomné odstupy.

Prehľad výhod očkovacieho pohotovostného vozidla MAN:

  • Flexibilné očkovanie tam, kde je to najviac potrebné
  • Jednoduchá vakcinácia pacientov s obmedzenou mobilitou, napr. v domovoch dôchodcov
  • Rýchlejšie dosiahnutie celkovej kvóty očkovania
  • Priestor až pre šesť osôb a súčasne transport chladenej vakcíny

Model eTGE ako batériové elektrické vozidlo jazdí úplne bez emisií. V praxi je dojazd vozidla na jedno nabitie zhruba 120 až 140 km (115 km podľa metodiky WLTP). Plné nabitie batérií nabíjačkou s výkonom 7,2 kW trvá vyše 5 hodín, ale alternatívne možno použiť zásuvku CCS a 40-kilowattovú nabíjačku a vtedy sa dobijú na 80 % kapacity za 45 minút. Okrem šiestich sedadiel pre posádku zdravotníkov výbava vozidla obsahuje chladiace boxy, záchranársku súpravu, automatické otváranie obidvoch bočných posuvných dverí, stacionárnu klimatizáciu a automaticky vysúvaný nástupný schodík.

Tento projekt sa vyznačuje nielen špecifickým vozidlom, ale tiež rýchlou spoluprácou uznávaných expertov v ich odboroch. Ďalšia posila do boja proti pandémii prichádza krátko po testovacom mobilnom laboratóriu na báze modelu TGE, ktoré MAN uviedol do praxe vlani v októbri.