MAN NA VÝSTAVE BUS SHOW V NITRE

Autobusy

MAN NA VÝSTAVE BUS SHOW V NITRE

Na nitrianskom výstavisku Agrokomplex sa v dňoch 11. – 13. februára konal 2. ročník veľtrhu „BUS SHOW – zdravá doprava“. Spoločnosť MAN Truck & Bus vystavovala dva modely zo svojho portfólia autokarov – MAN Lion´s Coach a NEOPLAN Tourliner.

Na Slovensku sa ročne predáva 15 až 25 zájazdových autobusov MAN a NEOPLAN, čo v posledných rokoch (s výnimkou vlaňajška) reprezentovalo takmer 30-percentný trhový podiel v tomto segmente. Na odbyt idú 12-metrové i 13-metrové modely, pričom v objednávkach dominuje nový MAN Lion´s Coach. Ide o veľmi vydarený produkt, pri ktorom sa konštruktérom podarilo výrazne znížiť spotrebu paliva v porovnaní s predchodcom. Samo-statnou kapitolou je originálny dizajn, ktorý získal rad ocenení a tiež vysoká úroveň komfortu pre cestujúcich i vodiča. Jeho kvality potvrdzuje pozitívna spätná väzba od zákazníkov a, samozrejme, titul Coach of the Year 2020.

Dvere do sveta NEOPLAN otvára Tourliner – ďalší autokar z produkcie spoločnosti MAN Truck & Bus, ktorý je obľúbený medzi slovenskými dopravcami. V komfortnom dvojnápravovom 12-metrovom autobuse so štvorhviezdičkovou výbavou je konfigurácia sedadiel 49 + 1 + 1. Modernú, efektívnu pohonnú sústavu tvorí motor s výkonom 470 k (346 kW), resp. maximálnym krútiacim momentom 2400 Nm a nová automatizovaná prevodovka MAN TipMatic Coach.

Ťažiskové modely pre slovenský trh

Spoločnosť MAN Truck & Bus vystavila v Nitre dva autokary. „Chceme verejnosti prezentovať naše zájazdové autobusy a podporiť ich predaj, keďže je to prvá slovenská výstava zameraná iba na autobusy a pre nás historicky prvé podujatie tohto druhu, ktorého sa na Slovensku zúčastňujeme ako importér MAN,“ povedal na margo komerčného zámeru Pavel Pospíšil, vedúci predaja autobusov v MAN Truck & Bus SK/CZ. „Hoci vyrábame aj mestské i regionálne modely a na budúci rok odštartuje výroba elektrického autobusu, na slovenskom trhu ponímame zájazdové autobusy ako hlavný produkt z nášho portfólia a budú tu naďalej tvoriť gro ponuky. Záujem je veľký a my by sme radi posilnili predaj aj rozšírením servisnej siete.“

Pokiaľ ide o vybavenie autobusov, tak pohodlie pri cestovaní a najmä hospodárnosť prevádzky sú, pochopiteľne, hlavné kritériá zákazníkov. S uvádzaním nových technológií je však viac otázok aj na iné témy. „Návštevníci expozície MAN sa zaujímali napríklad o novinku, ktorá sa teraz objavila na zájazdových autobusoch – kamerový systém namiesto spätných zrkadiel. Vo výbave zájazdových autobusov pribúdajú rôzne asistenčné systémy, ktoré nevychádzajú len z požiadaviek zákazníkov, ale predovšetkým z nariadení Európskej únie. Tieto technológie zvyšujú bezpečnosť v premávke a znižujú stres vodiča, preto sú to najdôležitejšie trendy,“ dopĺňa Pavel Pospíšil.

Minibusy na báze TGE

Na stánku poľskej firmy Mercus boli vystavené dva zaujímavé exponáty postavené na báze vanu MAN. Zájazdový minibus pre 21 cestujúcich vychádza z verzie TGE 5.180 so 130-kilowattovým motorom, zadným pohonom a s dvojmontážou kolies na zadnej náprave. Prestavba ponúka komfortné kožou čalúnené sedadlá (sklápateľné dozadu a výsuvné do uličky), audio-vizuálny systém, USB porty pre každého cestujúceho, zasklenie dvojitými izotermickými tónovanými sklami, police na batožinu s nočným a denným osvetlením i klimatizáciu s individuálnymi výduchmi.

Autobus Mercus na podvozku TGE 5.180 v špecifikácii City má rovnaké pohonné ústrojenstvo ako zájazdový model, v štandardnom vyhotovení je na výber manuálna alebo automatická prevodka. Vozidlo s vonkajšími rozmermi 7890/2069/2850 mm (d/š/v) a rázvorom 4490 mm je otypované na celkovú hmotnosť 6700 kg. Odvezie 15 sediacich a 26 stojacich cestujúcich, nechýba priestor pre invalidný vozík. Kompaktný mestský aj zájazdový autobus ilustruje všestrannosť modelového radu MAN TGE.