MAN LION’S CITY E TESTUJÚ HAMBURSKÍ DOPRAVNÍ OPERÁTORI

MAN LION’S CITY E TESTUJÚ HAMBURSKÍ DOPRAVNÍ OPERÁTORI

Hamburg spravil ďalší krok k dosiahnutiu vízie – dopravného systému, ktorý neprodukuje emisie žiadneho druhu. Vlani v polovici decembra MAN Truck & Bus odovzdal prvé dva elektrické mestské autobusy dopravným operátorom Hamburger Hochbahn a Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein. Obidve spoločnosti zaradili MAN Lion’s City E do každodennej prevádzky a získavajú ďalšie skúsenosti v elektrickej mobilite.

Aby sme v budúcnosti dosiahli mobilitu bez emisií, potrebujeme nabrať správny kurz už dnes. Zvládnuť prechod od „nízkych emisií“ na „nulové emisie“ je hlavná úloha, ktorá stojí pred mestskými úradmi a dopravnými operátormi. Najmä preto, že koncepcia mestskej dopravy úplne bez emisií je pre mnohé magistráty i dopravcov ešte stále bielym miestom na mape.

Spoločnosť MAN Truck & Bus v snahe čo najlepšie podporiť toto úsilie poskytne svojim zákazníkom flotilu 15 predvádzacích elektrických mestských autobusov Lion’s City E, aby v každodennej prevádzke získali komplexné skúsenosti, ako vozidlá fungujú v praxi. Vlani v polovici decembra MAN odovzdal prvé dve testovacie vozidlá dopravným operátorom Hamburger Hochbahn AG a Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH). „Pokiaľ ide o elektronickú mobilitu, MAN má jasný plán pre nákladné automobily, dodávky a, samozrejme, aj pre autobusy. Sme hrdí, že sme mohli odovzdať prvé dve vozidlá na praktické skúšky mestu Hamburg,“ povedal pri tejto príležitosti Rudi Kuchta, riaditeľ pre produkt a predaj v autobusovej divízii MAN Truck & Bus.

Kreatívne riešenia veľkých úloh

Starosta Hamburgu Dr. Peter Tschentscher k ekologickej doprave podotkol: „Potrebujeme nové technológie a kreatívne riešenia, aby sme zvládli veľké výzvy, ktorým čelia moderné metropoly v 21. storočí – ochrana ovzdušia, mobilita a digitálna transformácia. Tieto nové autobusy sú súčasťou strategických zmien v Hamburgu z hľadiska mobility na ďalšie roky. Naša mestská doprava bude v budúcnosti ekologická a výhodná. Výrazne rozširujeme systém verejnej hromadnej dopravy a od roku 2020 budeme obstarávať iba autobusy bez emisií. Každý, kto v budúcnosti využije nové elektrické autobusy, bude cestovať z hľadiska uhlíkovej stopy úplne neutrálne, keďže autobusy a vlaky v hamburskej dopravnej sieti jazdia na 100 % zelenú elektrinu.“

Autobusy boli odovzdané v štvrti „Speicherstadt“ – obrovskom historickom komplexe skladov s mnohými unikátnymi budovami, mostami a vodnými kanálmi – ku ktorej sú mnohí obyvatelia mesta citovo naviazaní. „Je to zvláštne miesto, ktoré sa hodí pre takúto mimoriadnu príležitosť, pretože sme urobili dôležitý krok k dosiahnutiu dopravy bez emisií. Bude to prospešné pre životné prostredie aj pre ľudí, ktorí tu žijú, keďže elektrické autobusy počas jazdy nevyprodukujú žiadne emisie,“ komentoval štart prevádzkových testov Toralf Müller, generálny riaditeľ VHH.

Dva autobusy MAN Lion’s City E, ktoré budú prepravovať cestujúcich v Hamburgu do ich cieľových staníc ekologickým spôsobom, majú nasledovné technické parametre: Celková dĺžka 12 metrov, maximálna prepravná kapacita 88 pasažierov. Priestor v zadne časti bez dieselového motora je presvetlený a väčší, takže pribudli ďalšie 4 miesta na sedenie. Z hľadiska konštrukcie má výhodu umiestnenie batérií na streche – eliminuje sa riziko pri prípadnej kolízii a zjednodušuje to servisné práce. MAN využíva na pohon centrálny elektromotor na zadnej náprave. Pri krátkej 12-metrovej verzii produkuje pohonný reťazec maximálny výkonom 160 kW až 240 kW. Zdrojom energie sú modulárne batérie s kapacitou 480 kWh – tu sa MAN spolieha na osvedčenú koncernovú technológiu. Sofistikovaný tepelný manažment podporuje výnimočne dobrú disponibilitu autobusu bez ohľadu na ročné obdobie, čo zaručuje jazdný dosah 200 km na jedno nabitie (v priaznivých podmienkach až 270 km) počas celej životnosti batérií.

„Naším cieľom je do roku 2030 prevádzkovať flotilu, ktorá bude jazdiť bez emisií. Preto si veľmi vážime, že spoločnosť MAN je ďalším dodávateľom takýchto autobusov na hamburskom trhu,“ vysvetľuje Henrik Falk, predseda predstavenstva spoločnosti Hamburger Hochbahn AG.

Kompletnú flotilu predvádzacích elektrických autobusov uvedú do prevádzky tento rok

V rámci plánu rozvoja elektrickej mobility spoločnosť MAN tento rok poskytne dopravným operátorom v 5 európskych krajinách ďalších 13 e-busov na skúšky v každodennej praxi. „V rámci viacerých testov v reálnej prevádzke získavame komplexné praktické skúsenosti s našimi vozidlami MAN Lion’s City E. Preto sme uzavreli inovačné partnerstvá s rôznymi operátormi. Prvé zákaznícke 12-metrové vozidlá MAN Lion’s City E zo sériovej výroby budú dodané v druhej polovici roku 2020,“ uviedol Rudi Kuchta. Zhruba po šiestich mesiacoch bude nasledovať plne elektrický kĺbový model Lion’s City E, pričom so spustením sériovej výroby tejto verzie sa počíta v prvej polovici roku 2021.

Trucky, vany a autobusy: jasný plán komplexnej e-mobility

Priekopnícke koncepty e-mobility ponúka MAN nielen pre autobusy, ale tiež pre nákladné a dodávkové vozidlá. Už v polovici septembra 2018 poskytol MAN Truck & Bus prvých 9 elektrických distribučných truckov deviatim partnerom z rakúskej Rady pre udržateľnú logistiku. Ďalšie elektrické vozidlo eTGM si prevzalo Porsche v decembri 2018 – ťahač návesov s nulovými emisiami pri prevádzke zaradili do logistickej flotily centrály Porsche v Stuttgarte-Zuffenhausene. Všetkých 10 vozidiel je v súčasnosti testovaných v rôznych režimoch distribučnej logistiky. Okrem toho na veľtrhu IAA 2018 modelom eTGE prezentoval MAN svoje prvé sériovo vyrábané elektrické vozidlo. Tento elektrický van MAN má dojazd približne 160 kilometrov a podľa verzie užitočné zaťaženie až 1,75 t, čo z neho robí ideálnu voľbu pre logistiku „na poslednej míli“.

V rámci plánu elektrickej mobility vyvinul MAN spolu so svojimi vozidlami aj celkovú koncepciu, ktorá sľubuje poskytnúť dopravcom maximálnu pridanú hodnotu pri prechode na transport bez emisií. Experti z MAN Transport Solutions ponúkajú prevádzkovateľom flotíl autobusov a truckov odborné poradenstvo v oblasti služieb a odporúčajú individuálne riešenia týkajúce sa e-mobility (prevádzka, infraštruktúra, služby, údržba). Samozrejme, že MAN začal novým požiadavkám prispôsobovať aj servis a údržbu. „Viac ako 40 servisných stredísk MAN v celej Európe už dnes spĺňa normy pre elektrické vozidlá. Naším cieľom je zvýšiť tento počet na 270 servisov,“ zdôrazňuje Rudi Kuchta.

Na elektrifikáciu vozidiel sa MAN sústreďuje dlhodobo, veď prvý hybridný autobus dodal už v roku 2010. Odvtedy sa predalo okolo 800 autobusov Lion’s City Hybrid (A37) a MAN získal komplexné skúsenosti v oblasti konštrukcie, výroby i servisu. „Nová generácia mestských autobusov MAN EfficientHybrid je ďalším míľnikom podobne ako odovzdanie našich dvoch vozidiel MAN Lion’s City E mestu Hamburg. Sú presvedčivým dôkazom vynachádzavosti v spoločnosti MAN Truck & Bus,“ dodáva Rudi Kuchta.